Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da Bilişim-İnformatik Okunacak En İyi Üniversiteler 2022 Listesi


Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. “İyi okul” biraz subjektif bir kavram. Herkesin hemfikir olduğu bazı kriterler elbette var ancak konuya nereden baktığınız önem kazanıyor. Okula Türkiye’den ya da daha doğrusu Almanya dışından baktığınızda iyi okul listesi farklı , Almanya içerisinde bir işveren iseniz iyi okul listesi farklı olabilir. Kariyerinize Almanya’da devam etme gibi bir niyetiniz varsa ya da onların değerlendirmelerini daha anlamlı buluyorsanız ( ki ben daha anlamlı buluyorum ) aşağıdaki listeye göz atın.

” Bu liste en güncel liste olmayabilir. En Güncel listeye buradan ulaşabilirsiniz “

Almanya’da işverenlerin bilişim alanında en çok tercih ettiği üniversiteler

İnternette ufak bir araştırma ile bulabileceğiniz okulların uluslararası derecelendirme sıralamaları akademik çıktılara dayalı yapıldığından, iş verenler açısından çok anlamlı değildir. Bu sıralamalar eğitim kalitesinden çok akademik personelin kalitesini vurgularlar. İşverenler ise önceki mezunlardan aldıkları geribildirimler ve çalışanların performans durumlarına göre kendilerince bir sıralama oluşturuyorlar. Aşağıda Alman işverenler arasında her yıl yapılan anket sonucuna göre: Alman işverenlerin bilişim konusunda en iyi buldukları üniversiteler:

Alman işverenlere göre en iyi informatik eğitimi Berlin Teknik Üniversitesinde (Wiwo – 2022)

Almanya’da informatik konusunda popüler programlardan birinin İşletme informatiği olduğunu yazmıştım. ( Bkz. “Almanya’da Bilgisayar Bilimleri ( Informatik ) Okumak” ) İşverenlere göre bu alanda en iyi okulların listesi şöyle:

İşletme informatiği konusunda en iyi okul TUM – Münih Teknik Üniversitesi çıkmış. ( Wiwo – 2022)

Almanya’da işverenlerin bilişim alanında en çok tercih ettiği fachhochschule’ler

Almanya’da üniversitelere ek olarak “Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri”( Fachhochschule ) denilen ve müfredatları daha çok pratiğe odaklı okullardan bahsetmiştim. Okumayanlar “Fachhochschule Nedir?” ve “Üniversite mi Teknik Üniversite mi Fachhochschule mi?” yazılarımı okuyabilirler. Bu okullar öğrenim sırasında sanayi kuruluşları ve iş çevreleri ile yakın işbirliğini koruduklarından dolayı mezunlarına bazı üniversite mezunlarından daha fazla tercih edilirler.

İnformatik alanında en çok tercih edilen Fachhochschule’ler ( Wiwo – 2022)
İşletme informatiği konusunda en çok tercih edilen Fachhochschule’ler

Sorularınız için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ya da sosyal medya bağlantılarımdan ulaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir