Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Expatrio Bloke Hesap


Sperrkonto

Almanya’da yüksek öğrenim kabulünüz geldikten sonra öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor. Vize alımıyla ilgili yapılacaklar ve bazı tüyoları bir yazıyla anlatmaya çalışmıştım. Vize başvurusunda gerekli olacak şeylerden biri de “Bloke Hesap” olacak. Aşağıdaki yazıda “Expatrio bloke hesap” nedir ve nasıl açılır konularında bilgi vermeye çalışacağım.

Bloke hesap Nedir?

Alman devleti, orada yüksek öğrenim de lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmak istediğinizde, Almanya’da kalış ve yaşam masraflarınızın nasıl karşılanacağını bilmek istiyor. Bunu göstermenin iki yolu var; birincisi bir sponsor ( ensesi kalın bir kişi ya da kurum ) ikincisi ise “Bloke Hesap”. Ensesi kalın birini tanıyorsanız buranın konusu değilsiniz. Ben burada tecrübe ettiğim “Bloke Hesap” uygulamasından bahsedeceğim.

Almanya’da okuyacak olan öğrencinin minimum yaşam giderleri, “Bafög” kurumu tarafından ortalama değerler baz alınarak belirlenir. Bu değerler yıllık bazda yayınlanır. Yüksek öğrenim gören Alman öğrencilere, bu değerler esas alınarak kredi ya da burs verilir. Yabancı öğrenciler ise bu yaşam masrafını kendileri karşılamak zorundadır.
Alman devleti yabancı öğrenciler için hesapladığı ortalama yaşam maliyetlerinin 1 yıllık ( eğitim planınız daha kısaysa ona göre 3 ay ya da 6 ay olabilir ) toplamını Almanya’da bir banka hesabında bloke edilmesini ister ve aylık olarak size ödeme yapar. Bunun için açmanız gereken hesaba da “Bloke Hesap” deniyor.

Bloke hesap kaç Euro ?

Bloke hesap tutarı 2023 yılı için yıllık 11.208 Euro olarak açıklandı. Bloke hesap açmak için yetkilendirilen bir kaç kurum var. Bunlardan en bilinenleri Expatrio ve Fintiba.

Expatrio Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Gelin adım adım uygulayalım.

https://expatrio.com * linki üzerinden hesap açıyoruz.

Ana sayfada bulunan “Open Blocked Account” butonuna tıklayarak siteye kayıt oluyoruz. Kayıt ücretsiz. Siz parayı gönderene kadar herhangi bir taahhüt altına girmiyorsunuz. Kayıt sırasında adres kısmında “Overseas” seçip Türkiye adresinizi yazabilirsiniz. Kabul aldığınız okulu seçip planladığınız gidiş tarihinizi ve okulun eğitime başlama tarihini yazıyorsunuz. Bu kayıt tamamlandıktan sonra profilinizin altında “Documents” bölümünde “Uploads” sekmesinin altına pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının bir resmini yüklemeniz gerekecek. İlk aşamada sadece pasaport yeterli. Vizenizi aldıktan sonra hesabın çözülmesi için vize sayfasını da yükleyeceksiniz.

Expatrio’ya üye olduğunuzda pasaportunuzun resimli sayfasının bir resmini yüklemelisiniz.

Hesabınızın oluşturulabilmesi için bir onay süreci var. Pasaportunuzun incelenmesi ve hesap açılışı için onay verilmesi bir kaç saati bulacaktır. Bu süre içerisinde Bloke hesap sayfanızda “Blocked Accounts Overview” kısmında “In review” ibaresi göreceksiniz. Onaylandıktan sonra buton Awaiting money transfer şekline dönüşecek.

Expatrio hesabı açılışı onaylandığında bloke hesap butonu bu şekilde görünecek

Hesap açılışı onaylandıktan sonra artık para transfer seçeneklerini belirleyeceğiniz ekranlara girebilirsiniz. Bloke hesap butonun tıkladığınızda size bloke hesaptaki para miktarını gösteren ( ilk defa açtığınızdan bu rakam şimdilik “0” ) bloke hesabınıza yatırmanız gereken miktarı ( bir önceki adımda yaptığınız başvuruda belirttiğiniz süreye göre toplam miktar ) , aylık olarak size ödenecek miktarı ( 2023 için 934 EUR ) , aktivasyon bedeli ( 2023 için 49 EUR ) , aylık hizmet bedeli ( 5 EUR ) ve 100 EUR tutarında bir “Accout Buffer” alınacağını içeren bir ekran açılacak. Bu “Account Buffer” özellikle para transferleri sırasında muhabir bankalarca kesilen ön görülemeyen masraflar için alınıyor. Bu “Buffer” aylık ödemeler son ödeme ile size geri veriliyor.

Bloke hesap için yatırılacak paranın özet ekran görüntüsü

“My Payments” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Bu aşamada size para transferini nereden ve ne şekilde yapmak istediğinizi seçeceğiniz bir dizi form sunulacak. Ülke seçimi yaparak başlıyoruz ve diğer detaylarla devam ediyoruz.

Expatrio ödeme seçim ekranı ülke seçimi

Ülke seçimini “Turkey” ya da paranızı hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkeyi seçerek tamamladıktan ve alttaki kutucuğa tık koyduktan sonra “NEXT” butonuna tıklıyoruz.

Expatrio – Ne kadar transfer etmek istediğinizi belirttiğiniz ekran

Gelen ekranda ne kadar transfer yapacağınız soruluyor. Paranın tamamını ya da bir kısmını transfer edebilirsiniz. Ancak başlangıçta belirtilen miktarın tamamı hesaba geçmeden ( Yıllık , 6 Aylık ya da ne kadar süre seçti iseniz hesaplanan miktarın tamamı gönderilmelidir. ) bloke hesap konfirmasyonu alamayacaksınız. Burada miktarın sorulması kısmi ödemelerin başka başka hesap ya da ülkelerden yapılabilmesi için bir opsiyon olarak sunulmuş. Bizim örneğimizde tamamını Türkiyeden yollayacağımız için tamamını ( 11417 EUR ) girdik. NEXT’e tıklayarak devam ediyoruz. Bir bilgilendirme sayfası çıkacak NEXT’e tıklayıp devam edebiliriz.

Expatrio’ya transfer için para birimi seçenekleri

Açılan ekranda size hesabınızın bulunduğu ülkeye göre ödeme seçenekleri gösteriliyor. Türkiye için yeni bir seçenekte TL transfer. Bu ekranda TL, USD ya da EUR olarak ne kadar transfer etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. USD ya da TL transferlerde komisyon ödemiyorsunuz ancak EUR transferde Swift yapmanız gerektiğinden komisyon ödemeniz gerekecek. Gerçi kur dönüşümlerini hesaba katın ve hesaplamanızı ona göre yapın. Tercih ettiğiniz seçeneği işaretleyip NEXT’e tıklayın. Sonraki ekranlarda size para transferi ile ilgili bazı uyarılar çıkacak NEXT ile konfirmasyona kadar gelin.

Expatrio para transfer metod seçi konfirmasyon ekranı

Gelen konfirmasyon ekranından “GO TO MY PAYMENTS” butonu ile ödeme ekranına gidebilirsiniz.

Bloke hesap ödeme ekranı

Bu ekranda Transfers isimli bir buton oluştuğunu göreceksiniz. Yapacağınız transfer için bir referans kodu üretilmiş ve parantez içinde verilmiştir. Yapacağınız transferde bu kodu kullanmalısınız. Bu butone tıkladığınızda ekran aşağı kayacak ve size indirmeniz için oluşturulmuş 05 nolu “Opening Confirmation” belgesini göreceksiniz. Bu belgeyi indirin. Belgede parayı hangi hesaba nasıl göndereceğiniz bilgisini bulacaksınız. Parayı transfer ettikten sonra dekontu “Transfer Proof” kısmına yükleyin. Artık paranın hesaba geçmesini beklemelisiniz. Para hesaba geçtikten sonra 06 nolu belge oluşacak ve bunu indirebileceksiniz.

Hemen hesap açın ve uygulamaya başlayın https://expatrio.com

Expatrio Bloke Hesabına Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transferi için bankalardan Swift yapmak ya da Wise gibi transfer platformları kullanmak mümkün. Swift yaparken masrafların sizden kesilmesi için “OUR” seçilmesi gerekiyor. Bankaların swift ücretleri değişebiliyor. Ben Yapıkredi Bankası ile çalıştığımdan onlarınkini biliyorum. Kabaca 50 Euro gibi bir masraf çıkmıştı. Ancak bankanız daha az masraf alabilir. Sormanızda fayda var. Ancak yukarıda da yazdığım gibi “OUR” seçeneği için komisyon oranını sorun. Gerçi Expatrio’da bu olası kesintiler için bir fazladan gönderilen bir bedel var. Bu nedenle kesinti yapılsa da herhangi bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Ancak üniversitelere ya da uniasist’e para yollamanız gerektiğinde bu OUR seçeneği kullanmanızı öneririm. Aksi durumlarda para eksik gidebileceği için üç kuruş eksik kalan miktar için tekrardan swift masrafı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ya da Wise gibi bir transfer sistemi kullanın. Karşı tarafın tam olarak alacağı tutarı belirleyebilirsiniz. Aşağıda Wise için link verdim.

“Bir okurum uyardığı için yazıyorum. Uluslararası para transferleri (Swift) beklenildiğinden uzun sürebilir. Paranın gönderilme sırasında size opsiyonel seçenekler sunulur. “Aynı Gün”, Ertesi Gün”, “Spot” gibi, seçenekler paranın gönderilme süresini etkileyeceği gibi ödeyeceğiniz komisyonu da etkiler. Daha az komisyon ödemek için “Spot” seçeneğini seçtiğinizde bankanız ve muhabir banka daha az komisyon için parayı daha geç teslim edecektir. Expatrio hesapları günde bir kez kontrol ettiği için aynı gün bile gönderseniz ertesi gün öğleden sonra hesapta görebilirsiniz. “Spot” seçeneği ile bu süre 5 günü bulabilir. Uzun zaman geçmiş ve halen hesapta parayı göremiyorsanız web sitesindeki iletişim formunu kullanarak temasa geçin.”

Eğer mevcut paranız Euro değil TL ise bankaların Euro/TL kurları yüksek olabilir. Alternatif güvenli transfer metodu olarak Wise’ı önerebilirim. Hem kurları düşük hem de masrafı daha az olacaktır. Bu linkten üye olarak transferinizi kolayca yapabilirsiniz. * Bu linkten üye olursanız, ortaklık programı doğrultusunda 500 Euro’ya kadar olan ilk transferlerde transfer ücreti alınmıyor Ancak tutarınız yüksek olsa da Wise size 2000 ila 3000 TL tasarruf ettirebilir.

Wise’ın kullanımı ve size sağlayacağı avantajı ekran görüntüleri ile anlatmaya çalıştım. İsterseniz “Wise Kullanımı ve Avantajları” sayfasını ziyaret edin.

Parayı transfer ettikten bir ya da birkaç gün sonra “Downloads” sekmesinde 06 numaralı “Blocked Amount Confirmation” dosyasının oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu dosyayı indirerek vize başvurusunda kullanabilirsiniz. Almanya öğrenci vizesi ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirisiniz.

Almanya’ya gittikten sonra, bloke hesabınızın aylık ödemelerinin çözülebilmesi için bir Alman banka hesabı açtırmalısınız. Hesap açtıktan sonra Expatrio bu hesap numarasına aylık olarak 934 Euro yatıracaktır. ( 2023 yılı için rakam bu ) Daha detaylı ekran görüntülerini expatrio linkinden görebilirsiniz.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

37 thoughts on “Expatrio Bloke Hesap

 1. Recep Bey merhaba,
  Bir husus kafama takılıyor.Şimdi öğrenciye vize almak için parayı bloke hesaba yatırdık. Bu para da her ay öğrencinin hesabına yattı.Bir yıl sonunda, o kadar parayı tekrar yatırıp, tekrar vize başvurusunda mı bulunacağız?
  O parayı hesapta bırakıp ögrenciye Türkiye’den para yollayabilir miyiz?

  1. Hakan Bey Selamlar,

   Bloke hesap ilk vize sırasında ve geçici oturum sırasında gereklidir. genellikle oturum 2 yıllık verilir. Yani 2 yıl sonra oturumun uzatılması başvurusunda tekrar bloke hesap açmanız gerekebilir.

 2. kızım pasaportunu yüklemeye çalıştığında sürekli red geliyor scan yapmayın diyorlar telefonla pasaportun sayfasının resmini çekip yüklüyor fakat bir türlü tutturamadı bir şeyi yanlış mı yapıyor acaba

 3. Merhaba. Ben halihazırda almanyadayım. Vizemin süresi 17 şubata biteceği için vizemi uzatmak içim yeni bir bloke hesab açmam gerekiyor. Tarih kısmına ilk almanyaya geldiğim tarihimi mi yazmam gerekiyor, yoksa vizemin bitiş tarihini mi girmem gerekiyor?

  Diğer bir sorum ise vizenin uzatılması için hesaba sadece 2aylık miktarı girip 2 aylık başvuru yapa biliyormuyuz? İlk kes 3 aylık baş vuru yapmışdım metinde de belirtilirdiyi gibi.

 4. Merhaba, Expatrio’ya istenilen tutardan fazla para gönderildiğinde sıkıntı olur mu?

 5. Merhaba Recep Bey,
  Kızım 3 aylık erasmus için Almanya’ya gidecek. Kalacağı yurda peşin olarak aylık 380 EUR ödeyeceğiz.
  Açılacak bloke hesaba yatırılması gereken 934 EUR’dan aylık 380 EUR’luk miktarı düşerek aylık 554 EUR olarak
  bloke hesap açmamız yeterli olacak mı?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Zeki Bey Selamlar,

   Bloke hesap tutarını tam olarak yatırmalısınız. Herhangi bir kesinti yaparsanız vize problemi yaşarsınız.

   1. Recep bey bloke hesabın gerekçesi oradaki aylık yaşam masrafları( kira, yeme-içme vb.) için bir garanti değil mi? mesela erasmus hibesi alıyorsanız bu tutarı bloke hesap tutarından düşebiliyorsunuz. Sözkonusu yurt bize gönderdiği yazıda;
    ” Only if you transfer the entire amount of EUR 3*380=1140 EUR upfront can we reserve a room for you and send a confirmation letter for the visa application process(blocked account) ” şeklinde bir ifade var.
    Bu ifadeyi nasıl yorumlar sınız?

 6. Mesela Almanya’dan bir tanıdığımız var ise onun hesabını gösterebiliyor muyuz? çünkü Almanya da ikametgahı olan birini kefil gösterme gibi bir durum duymuştum.

  1. Garantör gösterebilirsin. Ancak onların gidip başvurması gerekli. Süreç uzundur ve uğraştırıcıdır. Genellikle orada yaşayanlar buna yanaşmazlar bilgin olsun.

 7. Merhaba.

  Bloke hesap açtırıp oradan aylık para gelirken bir yandan da öğrenci olarak çalışıp para kazanabilir miyim?

  Yoksa ikisi aynı anda olmuyor mu? İlk yıl zorunlu bloke hesap, ikinci yıl istersek kendimiz çalışabilir miyiz? Kısacası “Almanya’da okurken çalışmak” ve “bloke hesap” arasındaki ilişki nasıl?

  Sitenizi ve emeklerinizi çok takdir ediyorum, diğer siteler gibi resmi ve klasik anlatımdan çok sohbet edermiş gibi yazıyorsunuz, daha rahat anlıyorum. Teşekkürler. 🙂

  1. Onur Selam,
   Bloke hesapla, çalışma arasında bir ilişki yok. Bloke hesap sana vize ve oturum iznini almak için gerekli. Süreli oturum iznini aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirsin.

 8. merhaba , vizeden sonra oturum izni ne kadar süreyle veriliyor ? Ve yeni oturum izni alırken tekrardan bloke hesap mı açmam lazım

  1. Fatih Selam,

   Otutum izni okulunuzun süresine bağlı olarak genellikle 1 ya da 2 yıllık verilir. İzni uzatma zamanı geldiğinde bloke hesapta ya da normal banka hesabında para göstermek gerekir. Öğrenciler ghenellikle bloke hesap açmazlar bankada bir miktar para göstermeleri yeterli olur.

 9. TransferGo da fena ücret kesiyor maalesef. 2 bin tl fark var, bankanın 2 bin tl keseceğini düşünmüyorum.
  ödeme miktarıma 184 bin tl diyor, kura bakınca 182bin tl görünüyor google’da veya bir iki sitede. Sizce neden bu 2 bin tl fark? Önden mi güncelliyor yükselişi acaba?

  1. Selam Mehmet,

   Maalesef, Bankaların ücretlerini kontrol edersen daha fazla ücretler kestiklerini göreceksin. Bizim bankalar fazla kesmez ancak muhabir ( aracı ) bankaların ücretleri yüksektir.

 10. merhaba. bloke hesaptaki para bana aylık olarak nasıl yatacak acaba? parayı nasıl çekip kullanabileceğim?

  1. Emrecan Selam,

   Almanya’da bir bankada hesap açacaksın ve bu hesap numarasını Expatrio’ya bildireceksin. Onlar aylık ödemeleri bu hesaba yapacaklar.

 11. Merhaba, Expatrio hesabıma atacağım parayı 12 ayda değil de daha kısa sürede çekebilmemin bir yolu var mıdır? Veya Bloke hesabı kapatarak bir sponsorluk belgesiyle ya da çalışmaya başladığıma dair bir belgeyle değiştirmem ne kadar mümkün?

  1. Beyza Selam,

   Malesef böyle bir imkan yok. Bloke hesabı kapatmak oldukça uğraştırıcı ve süre alıcı olacaktır. O nedenle ilk yılın bloke hesapla süreceğini ve aylık ödeme alacağını hesaba katmalısın.

 12. Merhabalar, expatriodan bloke hesap acilisi islemini gerceklestirdk. Bank country Germany, iban no ise DExxxxxxx olarak gozukuyor. Yonlendirmelerde country artik Fransa oldu , degisti deniyor. ( youtubeda) acaba Almanya icin bu olusan iban dogru mudur ?

  1. Selamlar, Benim yeni bir tecrübem yok ancak Youtube gibi platformlarda duyduğunuz şeyler bazen yanlış olabilir hele resmi hesaplar değillerse. Yapmanız gereken “Doğru internet sitesinde olduğunuzu” ( https://www.expatrio.com/ ) ve “browser’ınızda kilit işaretini teyit ettikten” sonra. “Pre Contractual Information” belgenizde yazan hesap numarasına güvenmektir.

 13. Merhabalar Expatrio ile hesap açıldığında gelen iban DE ile mi başlamalı ,YouTube da Fransa üzerinde açılacağı bilgisi var. Bize gelen bloke hesap açılışında De yazıyor be yapmalıyız

   1. Merhaba. Ben Fintiba ile işlem yapmak istedim ama günler geçti hala hesabımı açamadım. Sağlık sigortasını iptal edemiyorum. Expatrio’da böyle bir durum var mıdır? Siz Expatrio’yu önerir misiniz?

    1. Özge Selam,

     Expatrio ve Fintiba binler öğrenci tarafından kullanılan bloke hesap açma aracıları. Her ikisi de güvenilirdir. Fintiba’da yaşadığın problemin detayını bilmiyorum ancak support ekibi ile yazışman sorununu kısa sürede çözmeni sağlayacaktır.

 14. Yüksek lisans egt ücretıni dolar olarak yatırdığımızda banka e aylık öğrenciye ödeme gönderdiğinde euro olarak veriyor mu…

   1. Merhabalar diyelim almanyada 3 yıllık lisans eğitimini kazandım beni kabul ettiler vizeye başvururken bu bloke hesap için 1 aylık yatırıp almanyaya gittikten sonra diğer ayları ödeyebiliyor muyuz çünkü kur yüksek ve ben orada çalışıp aylık ödeyebiliyor muyum nasıl oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Merhaba.
     Almanya’da bir Alman banka hesabı açmak yerine bir yakınımın hesabını kullanabilir miyim?
     Yani expatrionun parayı göndereceği hesap benim adama olmak zorunda mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir