Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya üniversite için doğru bir seçim mi?

Almanya bir çekim merkezidir

Son zamanlarda Almanya, dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrenciler için bir çekim merkezi haline geldi. Almanya’da üniversite okumak, eskiden çok bilinmez ve çok tercih edilmezdi.  Peki neden Almanya giderek artan bir oranda tercih ediliyor?

Eğer Almanya’da üniversite okumak konusunda ciddi ciddi planlama yapıyorsanız bilmeniz gereken pek çok şey var. Diğer yazılarıma da göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Almanya’da üniversite okumak konusundaki yaşanmışlıkları, araştırmalarımı ve öngörülerimi paylaşmaya çalıştığım tamamen ücretsiz bir platform oluşturmayı amaçladım. İşte Almanya’yı tercih etmeniz için öne çıkan bir kaç neden.

Almanya’da Üniversite Okumak

Öncelikle Almanya bir üniversite cenneti. Almanya’da başka herhangi bir ülkede görebileceğinizden çok fazla iş imkanı, nispeten uygun yaşam maliyetleri sunan ve dünya çapında ilk 1000 içerisinde bulunan birçok üniversite ( son baktığımda 54 üniversiteydi ), aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız bölüm ve tüm dünyada geçerli lisans/yüksek lisans programı var.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Almanya, uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi destinasyonları arasında yer alıyor. Son resmi istatistiklere göre, Almanya’da üniversite diploması almak isteyen 394.000’den fazla yabancı öğrenci varken, sayı giderek artıyor. Bunların 37.000 kadarının Türkiye’den gittiğini söylemekte fayda var.

Almanyada üniversite okumak için giden Türk öğrenci sayısı 37.000 ile ikinci sırada geliyor.

Almanya’da Öğrenim Bedava!

Nitelikli personele olan ve sürekli artan ihtiyaç nedeniyle yüksek öğrenimin bir zorunluluk haline geldiği günümüzde, üniversiteye gitme maliyetleri hızla artarken, Almanya, üniversitelerinde yabancı öğrencilerden öğrenim harcı talep etmeyen tek ülke.

Ekim 2014’te çıkan yasayla, Almanya’da bir devlet üniversitesine devam eden uluslararası öğrencilerin normal öğrenim harçlarını ödemekten muaf olacakları kararlaştırılmış.  Almanya’da bir devlet üniversitesinde okurken sadece sömestre başına kabaca ( üniversite ve şehre göre değişir ) 60 -90 € arasında Öğrenci Birliği ( Studierendenwerk ) katkısı ve 175-275 € arasında sömestre bileti ( Yani tüm sömestre boyunca toplu ulaşıma başkaca para ödenmez ) gibi sadece birkaç idari masrafı ödemek zorundadır . İstisnai durum: Baden-Württemberg eyaleti, 2017/18 Kış döneminden bu yana uluslararası öğrenciler için 1500 € ‘luk öğrenim ücreti alıyor ama Hollanda da bu ücretin yıllık 10.000 € olduğunu düşünürseniz yine de ucuz.

Alman Üniversitelerinin Denklik Problemi Olmaması

2020 yılı resmi kayıtlarına göre Almanya’da 121’sı üniversite olmak üzere 399 devlet yüksek öğretim kurumu faaliyet gösteriyor. Bu okullardan bazıları uluslararası derecelendirme kurumlarınca sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilir. ( Son baktığımda 54 üniversite ilk 1000 arasına giriyordu ) Öğrenciler bu üniversiteleri eğitim kalitesi, çalışmaları sırasındaki uygulama imkanları, eğitim sırasında ve sonrasında akademik olarak gelişme fırsatları ve en önemlisi güvenli ortam için tercih ederler. Avrupa’da yaşayan Türklerin de gözdesi olan bu üniversiteler, Türkiye’den okumaya gidenlerle birlikte yoğun bir Türk öğrenci topluluğu da oluşturuyorlar.

Almanya’da okuyan öğrenciler uzun süreli ve zengin bir yüksek öğrenim geleneği üzerine kurulmuş, dünya çapında tanınmış öğretim ve araştırma potansiyelleri sayesinde bu dünya çapındaki itibarın tadını çıkaryorlar. Bazı Alman üniversiteleri en iyiler arasında olmanın yanı sıra Avrupa’nın en eski üniversiteleridir. YÖK denkliği bakımından ilk 1000’e giren üniversiteler için doğrudan denklik söz konusu olduğundan Almanya’da üniversite eğitimi pek çok üniversite için Türkiye’de sorgusuz sualsiz denklik anlamına da gelmektedir.

Öğrenci vizesiyle Avrupa’yı dolaşmak

Türkiye’den Almanya’ya yüksek öğrenim için gidecekseniz, vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bir yaz okulu dil programına kayıt olmanız dışında, diğer okullar için Almanya’da 90 günden fazla ikamet etmenize izin veren bir öğrenci vizesine başvurmanız ve ayrıca ülke içinde yaşayabilmeniz ve dolaşabilmeniz için oturma izni almanız gerekecek. Oturma izni aynı zamanda tüm Schengen Bölgesinde vizesiz seyahat etmenize olanak tanıyacak ve bu da ilgilendiğiniz ülkeleri istediğiniz zaman ziyaret etmek için harika fırsatlar yaratacak.

Belirlediğiniz Alman Üniversitesinden kabul mektubunuzu aldıktan sonra, yola çıkmadan en az 2 ay önce öğrenci vizesine başvurmanızı tavsiye ediyorum. Dosyalarınız konsoloslukta incelendikten sonra gideceğiniz şehrin göçmenlik bürosuna iletilecek ve öğrenci vizeniz Almanya’da onaylandıktan sonra konsolosluk tarafından size teslim edilecek. Süreç bazen uzun olabiliyor bilginiz olsun. Şehre gittikten sonra vizeniz bitmek üzereyken oturum izni için tekrar başvuracaksınız.

Almanya’ya Rahat Ulaşım

Almanya, Türkiye’den ulaşım anlamında neredeyse yurt içi ulaşım kadar rahat bir destinasyon. İstanbul’dan ve diğer şehirlerden Almanya’nın dört bir yanına günde 50 seferden fazla uçuş var. Yaz aylarında sefer sayıları daha da artıyor ve uçuşlar şehirlere göre değişse de yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Bir taş atımı mesafe anlayacağınız.

Almanya’ya uçuşlar böyle iken Almanya içi ulaşımda çok rahat. Almanya demir yolları ağı öylesine geniş ki hemen hemen her köye trenle ulaşım mümkün. Öğrenciler sömestre bileti sayesinde tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanırken eyalet içerisinde istedikleri yere gitme şansları var. Almanya’da öne çıkan üniversiteleri ve ulaşım olanaklarını hazırladığım interaktif “Almanya Üniversite Haritasından” görebilirsiniz.

Alman Üniversitelerinin Program Çeşitliliği

Çok sayıda üniversiteye sahip olmasının verdiği rahatlıkla, Almanya’da herkesin ilgi alanlarına uyacak şekilde tasarlanmış pek çok lisans ya da yüksek lisans programı bulabilirsiniz.  Endüstrileşmiş bir ülke olarak Almanya, Mühendislik bölümlerine oldukça çok yatırım yapmıştır ve ülkede mühendislik programları hem ulusal hem de uluslararası açıdan ayrıca değerlidir. Alman mühendislik diplomaları sadece Türkiye’de değil tüm düntada ayrıca değer verilen diplomalar olarak öne çıkıyorlar. Bununla birlikte Almanya’da Mühendislik dışında sunulan pek çok  lisans derecesi seçeneği ve Tıp, eczacılık gibi dünya çapında öne çıkan bölümlerde öğrenim de mümkün.

Dahası, Alman üniversitelerindeki geleneksel bölümler listesi, yeni çalışma alanları ve son bilimsel gelişmelerle birlikte ortaya çıkan gereksinimlere uygun şekilde hızla genişlemekte ve değişmekte. Hangi konuda ilerlemek isterseniz isteyin, Almanya’da bu alandaki en saygın profesyoneller tarafından eğitim verilen saygın bir program bulma ihtimaliniz çok yüksek.

Almanyada üni okumak isteyenler için bir cazibe merkezi de program çeşitliliği olacak
Almanya üniversitelerinde 2021 itibari ile 20.999 eğitim programı sunuluyor. Yukarıdaki şekilde 2019 istatistiklerini görüyorsunuz

Alman Üniversitelerinin Uluslararası Tanınırlığı

Alman üniversitelerindeki eğitim programları, yapıları ve öğrencilere sunulma biçimleri açısından modern olarak nitelenir. Eğitim sistemi dünyadaki en güncel bilimsel gelişmelere hakim ve zorluklarla yüzleşebilecek öğrencileri eğitmek için tasarlanmıştır. Alman üniversitelerinde müfredatlar, öğretim ve araştırmaya yönelik kapsamlı yaklaşımlar bulmayı veya oluşturmayı amaçlarlar ve sürekli gelişme içerisindedir. Bu nedenle en güncel konularda dahi özelleştirilmiş programlar bulunur ve dünya çapında tanınan diplomalar alınabilir.

Almanya’dan mezun iseniz dünyanın her yerindeki işverenler size en yüksek saygıyla bakarlar çünkü herkes öğreniminiz sırasında size verilen eğitimin kalitesinin farkındadır.

Nispeten Uygun Yaşam Maliyetleri

Türkiye’den sonra kur farklarından dolayı Almanya pahalı gelecektir ancak biraz akıllı bir finansal yönetim ve eski yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle, Almanya’daki yaşam maliyetiniz Türkiye’deki vakıf üniversitelerindeki öğrenim ve yaşam maliyetlerinden ucuza gelebilir. Normal olarak büyük şehirlerdeki yaşam maliyetleri kırsal alandaki üniversite şehirlerine oranla yüksek olacaktır.

Kira, Almanya’da eğitim alırken uğraşmanız gereken en büyük mali sorun olarak ortaya çıkıyor. Ancak, kullanabileceğiniz birçok seçenek var ve kira bedeli değişse de (şehir ya da dairenin konumuna bağlı olarak), genel olarak o kadar da pahalı değil ( Kime göre neye göre değil mi? ). Öğrenci yurtları bir seçenek olarak ortaya çıksa da çevremden biliyorum bazı şehirlerde yurt bulmak ciddi sıkıntılı. Yine de kiraya çıkmak zorunda kalsanız bile başka seçenekleriniz var.

Mali yükünüzü hafifletmek için dairenizi paylaşabileceğiniz birini bulabilir ya da dairesinin paylaşmak isteyen birileri ile ortak ev tutabilirsiniz. Bu duruma kısaca WG diyorlar ve Almanya’daki öğrenciler arasında oldukça yaygın. İşlemler bizdeki ev kiralama siteleri tarzında siteler üzerinden sistematik bir biçimde işliyor. Almanya’da okuyan öğrenciler için konaklama bulma konusunda “Almanya’da kalacak yer ayarlamak” isimli makalemi inceleyebilirsiniz. Bunun dışındaki yiyecek ve benzeri diğer mal ve hizmetlerin maliyeti korkulacak şekilde yüksek değil. Fiyatlar hemen hemen bizle aynıdır. Büyük şehirlerde yaşayacaklar için genellikle pahalı olan toplu taşıma, sömestre bileti sayesinde öğrenciler için ücretsizdir. Bu biletler genellikle tüm eyalette ve bazen komşu eyaletlerdeki tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

Yaşam masrafları şehirden şehre değiştiğini yazmıştım. Üniversite şehirlerini anlatırken şehirdeki ortalama yaşam maliyetleri hakkında da bilgi vermeye çalışacağım. Gittiğim gezdiğim ve araştırdığım şehirler ile ilgili şimdiye kadar yazdıklarıma “Şehirler” menüsünden ulaşabilirsiniz. Vakit buldukça diğerlerini de yazmaya çalışacağım.

Almanyada üniversite okumanın maliyeti ülkemizdeki tanınmış vakıf üniversitelerinden ucuza gelebilir.
Öğrenciler için yaşam maliyetlerinde en önemli kalem kira olurken. onu yeme/içme, ulaşım ( bazı şehirlerde sömestre bileti yok ) ve serbest harcamalar takip ediyor.

Almanya’da Öğrenciler İçin Çalışma Fırsatları

Almanya’da üniversite okuma masraflarının Türkiye’de ki vakıf üniversitelerinden daha ucuza gelebileceğini yazmıştım. Bununla birlikte bu ailenizden gelecek harçlığı azaltmanın başka yolları da var. Alman yasaları, uluslararası öğrencilerin haftada 20 saat veya yılda 120 tam güne kadar yarı zamanlı çalışmalarına izin veriyor. Yapılan anket çalışmalarında mevcut uluslararası öğrencilerin% 60’ından fazlasının Almanya’da okurken yarı zamanlı çalıştığı görülmüş.

İlk etapta bir yeterliliğe sahip olmanıza gerek yok çünkü çok çeşitli işler mevcut ve muhtemelen uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Almanya’daki öğrenciler genellikle öğretmen, barmen, idari personel, bebek bakıcısı vb. Olarak çalışıyorlar. En son gittiğimde oradaki esnaflar yarı zamanlı personel bulma konusunda ciddi sıkıntı olduğunu söylemişlerdi. Bu biraz da “Pandemi dönemi” olmasından kaynaklı sanırım ancak ben şimdiye kadar iş arayıp da bulamayan duymadım.

Eğitimin yanı sıra yarı zamanlı çalışmak, Almanya’da ciddi olarak düşünmeniz gereken bir seçenek, geçim masraflarıyla başa çıkmak için ek paraya ihtiyacınız olmayabilir ancak çalışma deneyiminiz Almanca konusunda pratiğinizi ve gelecekteki istihdam kapasitenizi de artıracaktır. Ayrıca yarı zamanlı çalışarak yaşam tarzınıza disiplin katmayı öğrenebilir ve bağımsız yaşayabilirsiniz. Tabi bu söylediklerim ne okuduğunuza bağlı ( Bazı programlarda başınızı kaşıyacak zaman bulamayacaksınız )

Açık öğrenci işleri için çeşitli web siteleri var ben buraya birinin linkini koyayım diğerlerine de Google üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

https://www.jobmensa.de/


Almanyada üniversite öğrencileri yaşam masrafları için yarı zamanlı çalışmayı tercih ediyorlar.  Sizde kendi bilgi birikiminize göre saati ortalama 11 Euro'ya çok rahat iş bulabilirsiniz.
Değişik işler için ortalama saat ücretleri

Almanya’da İş Hayatı ve Gelecek Planlamanız

Bir Alman üniversitesinden alınacak diplomanızın, tüm dünyada çok saygın ve değerli bir yeterlilik olacağı muhakkak. Zaten bunun bir göstergesi olarak, Alman üniversite mezunları tüm dünyadaki iş piyasasında yüksek oranda tercih ediliyorlar. Bundan dolayı, diplomanızı aldıktan sonra, birçok işveren Almanya’da aldığınız eğitime güvenerek sizi işe almak için bir dizi çekici teklifle geliyor ve bu mezunlar genellikle en yüksek maaşlı çalışanlar oluyorlar. Bununla birlikte, akademik alanınız ve iş bulmak istediğiniz ülke hangisi olursa olsun, Almanca dereceniz yüksek maaşlı ve mükemmel bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

Almanca Öğrenmek

Gelecekteki istihdam kapasitesinden bağımsız olarak, Almanca öğrenmenin sizin için çok faydalı olmasının sayısız nedeni var. Almanya, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmasının yanı sıra, Alman dili Avrupa kıtasında en çok konuşulan anadil. Dünya çapında dev Alman şirketleri var ve tüm dünyada geniş bir şube ağına sahipler. İyi derecede Almanca bilgisi ülkeden bağımsız olarak size geniş bir istihdam fırsatı sunacak. Öte yandan, Almanca dünyada da yaygın olarak konuşulur ve daha önce hiç bulunmadığınız yerlere gitmeniz için bir fırsat olabilir.

Sorularınız ya da yorumlarınızı olumlu – olumsuz bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaştırmaktan çekinmeyin lütfen.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın

3 thoughts on “Almanya üniversite için doğru bir seçim mi?

  1. Recep Bey merhaba,
    Almanca B1-B2 seviye için online olarak özel ders verebilecek hoca veya kurs öneriniz de var mıdır acaba? Bursa’da bu konuda nitelikli bir eğitime ulaşmak konusunda oldukça zorlanıyorum.Teşekkür ederim.

  2. Almanya da Ekonomi eğitimi konusunda bilgi almak istiyorum. Almanya deyince akla teknoloji ve dolayısıyla mühendislik bölümleri geliyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir