Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da ücretsiz üniversiteler


Almanya’da ücretsiz üniversite okumak” pek çok danışmanlık şirketinin öne çıkarmaya çalıştığı ve bu yolla müşteri çekmeye çalıştıkları bir slogan haline gelmiş durumda. Aslına bakarsanız “Hayatta hiçbir şey bedava değil”

Öğrencilerin eğitim için Almanya’yı tercih etmekten neden çekindiklerine ilişkin yaygın sorunlara geçmeden önce, siz Almanya’ya gelene kadar kimsenin size anlatmayacağı temel konu şudur:

“Otobanlarda hız sınırı yoktur” efsanesi gibi ( bu arada bazı bölgelerde kısa aralıklı olsa da gerçekten sınır yok ☺ ), ücretsiz eğitim efsanesi de gerçek dışıdır, “Evet ücretsiz ancak yine de pahalı“.

Almanya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Almanya devlet üniversiteleri yabancı öğrenciler için de ücretsizdir ( Baden-Württemberg eyaleti hariç; orada sömestre başına 1500 Euro ödemelisiniz ) buraya kadar bir sorun yok. Hatta Almanya’da üniversite okumak belki de geleceğiniz açısından vereceğiniz en iyi kararlardan bir olabilir. Almanya’nın bu konuda neden doğru tercih olabileceğini “Almanya üniversite için doğru bir seçim mi?” yazımda açıklamaya çalışmıştım. Ancak önceden bilmeniz gereken bazı maliyetler var.

Almanya’da Yüksek Lisans Programlarından bazıları ücretlidir:

Almanya’da bazı üniversitelerde yine bazı yüksek lisans programları ücretlidir ( Ağırlıklı İngilizce olanlar ). Sadece yabancı öğrenciler için değil Alman öğrencileri için de ücretlidir. Başvuracağınız programı bu yönden de incelemelisiniz.

Almanya’da kiralar en ciddi yaşam maliyetidir:

Küçük kasabalarda minimum 300 € ‘dan büyük şehirlerde 1200 €’ ya kadar, her ay ödeyeceğiniz tutar budur. Batı ülkeleri ve Güney Asya’daki büyük şehirler için olağan bir maliyet olsa da. Türkiye gibi ülkelerden gelenler için yarı zamanlı çalışmadığınız sürece hala çok para.

Almanya’da zorunlu sağlık sigortası ciddi bir maliyet olabilir:

Öğrenci olarak asgari bir sağlık sigortası ödemelisiniz, sigorta eğer ebeveynleriniz SGK’lı ya da emekli sandığına bağlı değilse ciddi bir maliyet haline gelebilir. Kötü olanlar aylık 40 € ‘dan, iyi olanlar 90 € ‘dan başlar. 30 yaşın üzerindeyseniz 125 € ‘dan fazlaya mal olacaktır. Ebeveyleriniz SGK’lı ve yaşınız buna müsait se alacağınız bir AT11 belgesi sizi bu yükten kurtarabilir. Bu belge ile ilgili daha detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. “AT11 ya da Sağlık Sigortası


Almanya’da televizyonuz olmasa bile ayda 18€ “Radyo Vergisi” verirsiniz:

Almanların bile rahatsız olduğu bu vergiye ben de anlam veremiyorum. Bizim TRT vergisi gibi bir şey. Çoğu Alman “ben ZDF seyretmiyorum niye vergi veriyorum” diyor. 18 Euro’dan ne olacak demeyin , çalışmayan çoğu öğrenci için bir haftalık alışveriş masrafı demek. Üstüne bir de bürokrasisi ile uğraş.

Almanya’da vergiler kazançların ciddi bir oranını götürür:

Eğitiminizi bitirirseniz ve tam zamanlı çalışan olarak kalırsanız, maaşınızın en az %30’unu vergi olarak Almanya’ya katkıda bulunacaksınız. Ayda 4000 € kazanıyorsanız, günün sonunda 2400 € -2500 €  alacaksınız . Eğitimin neden ücretsiz olduğunu anladınız mı?

Tüm bunlara rağmen adil olmak gerekirse, Almanya hala en uygun fiyatlı ülkelerden biri. Büyük metropoller haricinde, küçük kasabalar hala çok uygun.

“Bedava üniversite” sloganı hileli demek istemiyorum, “Bedava” kelimesi her yerde giderek artan oranda kullanıldığında, insanlar her şeyin bedava olduğunu düşünme eğiliminde oluyorlar. Sadece masrafların da olduğunu belirtmek istedim.

Yemek, barınma ve sağlık hizmetleri için masraflar şehre göre değişmekle birlikte yaklaşık 750 – 1.000 € olacaktır. Buna kıyafet ve Türkiye gidiş geliş masrafları dahil değil.

Almanyada yaşam masrafları içinde en fazla para kiraya gidecek
Paylaşımlı bir dairede ya da yurtta yaklaşık kira maliyeti

Zaten bu nedenle Almanya hükümeti öğrenci vizesi alınması için Alman Bankalarında bir bloke hesap açılmasını ve öğrencinin bir yıllık yaşam masrafının buraya peşin olarak yatırılmasını şart koşuyor. 2021 yılı için bu miktar 10.332 € olarak belirlenmiş. Öğrenci Almanya’da okurken her ay bu hesabın 861 €’luk kısmı serbest bırakılıyor ve öğrenci bu parayı hesabından çekebiliyor. Peşin ödenen bu yaşam maliyetleri pek çok kişi için Almanya’yı cazip olmaktan çıkaran en önemli etken. Bloke hesap konusunda “Almanya Bloke Hesap” konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Almanca öğrenmek!:

Bunu önceki yazılarımda yeterince vurgulayamamış olabilirim ancak burada eğitim almak, istikrarlı bir iş sahibi olmak, kısacası bu kültüre entegre olmak istiyorsanız Almancayı çok iyi şekilde konuşabilmelisiniz. Bununla ilgili “Almanya’da okumak için Almanca zorunlu mu?” yazımı okuyabilirsiniz. Pek çok kişi için bir dezavantaj olarak ortaya çıkan durum dil sorunu oluyor. Dil topluma ve kültüre entegre olmanın birinci şartı. Almanca oldukça zor bir dil ve pek çok kuralı var. Eğitiminiz sırasında ve bulunduğunuz şehirde belki de ihtiyacınız olmayacak ancak öğrenmeye ve konuşmaya çalışmak bir süre sonra size değişik kapılar açacaktır.

Bilmem yardımcı olabildim mi? Sorularınız olursa yanıtını muhtemelen şu sayfalarda bulacaksınız ancak yine de bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılarımı sizlerden gelecek geribildirimlere göre geliştirmeye çalışıyorum. Lütfen yorumlarınızı gönderin. Şimdiden teşekkürler.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir