Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Dijital TestAS Alıştırmaları – Şekil Dizileri

Şekil Dizileri – Yönergeler

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We’ve detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don’t have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add recepdayi.com.tr to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×

* En iyi görüntü için bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanın

Your browser does not support the canvas element.
 
 


Diğer soru tiplerini de görmek ister misiniz?

Şekil Dizisi – Çözüm İçin Stratejiler

Dijital TestAS’la birlikte tanıştığımız bu soru biçimi, süre kısıtı nedeniyle en zorlanılan bölüm olmaya aday. Bazı sorular çok basit olabilir ancak bazılarının çözülmesi gerçekten zor olacaktır. Bu soruların analizi için birkaç ipucu vermeye çalışacağım.

Soruda verilen 4×4 bir matris ve matris içerisine yerleştirilmiş 1 ile 4 adet arası şekil göreceksiniz. Şekiller belirli kurallara uygun şekilde hareket ederek ya da şekil değiştirerek bağımsız örüntü oluşturacaklar. Burada kritik nokta her bir şekilin bağımsız örüntü oluşturması. Yani herbir şekil için ayrı ayrı örüntü tespiti ve yanlış seçeneklerin elenmesi gerekecek.

Durum böyle olunca şekil sayısının artması çözümün daha uzun sürmesine neden olacaktır. Başlangıçtaki soruları hızlı geçmeniz bu anlamda önem kazanıyor. Testas’ın resmi sitesinde bu soru tiplerine ilişkin kurallar ve örnekler detaylı bir şekilde anlatılmış. İlgili dokümana buradan erişebilirsiniz. O nedenle ben size örüntüyü ilk bakışta farketmenizi ya da yanlış seçenekleri hızlıca elemenizi sağlayacak bazı ipuçları vereceğim.

  • Şeklin hareketini takip etmek, özellikle çok sayıda şekil varsa en fazla süreyi kaybettiren analiz şeklidir: Şekillerin hareketlerinde çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle 3 ve 4 şekil içeren matrislerde bunun takibi çok zaman alacaktır ve hatalı tespit olasılığı yüksektir. Doğru yanıtı başka şekilde bulamıyorsanız en son bu metoda başvurun.
Şekilin hareket edebileceği çok fazla yol vardır ve tespiti çok zaman alacaktır. Son seçenek olarak değerlendirin.
  • Öncelikle renk değişimlerine odaklanın: Şekil renk değiştiriyorsa önce bu örüntüye odaklanın. Tespit edilmesi en kolay örüntü budur. Şekil iki ya da daha fazla renk değiştiriyor olabilir. İlk matristen başlayarak renk örüntüsünü tespit etmeye çalışın ve bu örüntüye uymayan yanlış seçenekleri eleyin. Sorunun tüm yanlış seçenekleri elenmese bile kısıtlı sürede yanıtı doğru tahmin oranınız oldukça yükselebilir.
  • Dönen şekillerdeki örüntüler sizi doğru yanıta götürebilir: Matriste dönen şekiller varsa örüntüleri hareket örüntülerine oranla daha hızlı tespit edilebilir. Bazen de sorunun çözümünde gerekli tek analiz bu olabilir. Aşağıdaki örneği incelerseniz anlayacaksınız.

Yukarıdaki örnekte flama şeklinin her adımda saat yönünün tersine 90 derece döndüğünü farketmek kolaydır. 5. adımda 1. adımdaki şeklinde olmalıdır. Bu durumda 5. adım için verilen seçeneklerden üçüncüsünün yanlış olduğu hemen anlaşılır. Burada doğru yanıtı bulmak için ilk iki seçenek arasındaki farka odaklanın. Bir bakışta görebileceğiniz gibi farklı olan şekil eşkenar dörtgendir ve yeri farklıdır. Bu durumda baştan itibaren eşkenar dörtgenin hareketini takip edin. Şeklin kenar boyunca saat yönünün tersine hareket ettiğini farkedeceksiniz. O halde 5. adımda bulunması gereken nokta 2. seçenekte doğru verilmiştir. Yani 5. adımdaki doğru seçenek 2’dir. 6. adım içinde yukarıda açıklananlar gibi farklı olan şekillere yoğunlaşın.

Umarım yukarıdaki açıklamalar size yardımcı olur. Başkalarının da yararlanması için lütfen paylaşın. Herhangi bir sorunuzda, önerilerinizde bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Hepinize başarılı bir sınav diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir