Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

TestAS Sınavını Kabul Eden Üniversiteler – 2024

Aşağıda, TestAS sınavı tanıyan üniversitelerin bir listesini bulacaksınız. TestAS’ı kabul eden Alman üniversitelerinin sayısı sürekli değiştiği ve genişlediği için bu listenin bir garantisi yok. En güncel bilgiyi okulların başvuru sayfalarından edinebilirsiniz.

Çoğu üniversite için Testas’a katılım, okula başvurunuzun bir parçası olarak isteğe bağlıdır. Bu durumlarda katılımcı, test sonucunun üniversiteye verilip verilmeyeceğine (sonucun yeterince yüksek olmadığı düşünülürse) kendisi karar verebilir.

Ortalamanın üzerinde bir TestAS sonucunuz varsa, üniversiteye giriş yeterlilik notunuz (HZB notu) genellikle yükseltilir. HZB derecesi hakkında daha fazla bilgiyi örneğin uni-assist e.V.’nin web sitesinde bulabilirsiniz: http://www.uni-assist.de. Ya da ” HZB Nedir? ” adlı makaleme bakın.

TestAs genellikle yalnızca HZB’lerini Almanya’da almamış ve Almanya’da bir Lisans derecesi programına başvuran AB üyesi olmayan adaylar için geçerlidir. Bu nedenle EU vatandaşlığı olmayan ya da Alman abitur derecesi olmayan tüm yabancı uyruklu adaylar için Almanya’da belirli okullara başvuruda bu sınava girmeniz gerekebilir.

Bazı okullarda TestAS “HZB” yeterliliği yerine de kullanılır. Bu okullarıda aşağıda yazdım.

Aşağıdaki üniversitelerde, belirli dersler için TestAS’a katılım gereklidir:

TestAS sınavı Kerntest ve Fach modül olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Kerntest’e hazırlık için çalışma kitapları tasarladım. 500’den fazla çözümlü soru içeren kitaplar yukarıdaki linklerden amazon üzerinden satışa sunuldu. Umarım faydalı olur.

TestAS’ın zorunlu olduğu okullar

Köln Üniversitesi

Üniversite Almanya’da TestAS sonuçlarını başvurularda zorunlu tutan okullardan biri. Aşağıdaki tabloda hangi fakülte için hangi modül testine girmeniz gerektiği ve minimum almanız gereken puan yazıyor. ( Puanlar Çekirdek Test ve Modül testinin ortalamasını temsil ediyor )

FacultyModule Test to be taken with the Core TestRequired Minimum Average Score
Faculty of Management, Economics 
and Social Sciences
ECO40
Faculty of LawHUM40
Faculty of MedicineMEDICINE (MED)85
Faculty of Arts and HumanitiesHUM40
Faculty of Mathematics and Natural SciencesMATBiochemistry – 75
Biology – 45
Others – 40
Faculty of Human SciencesHUM
HUM / MATH (Psychology only)
40
All teacher training degree coursesHUM40
TestAS score table required for University of Cologne application

Sınava İngilizce ya da Almanca girmeniz mümkün.

Kaynak: https://portal.uni-koeln.de/tr/international/study-in-cologne/international-applications/application-for-bachelor-studies-state-examination/application-procedure-for-non-eu-citizens-with-formal-university-entrance-qualification-studienstart-international-integrale

Yukarı

RWTH Aachen Üniversitesi

Almanya’da TestAS sonuçlarını başvurularda zorunlu tutan üniversitelerde bir diğeri. Köln Üniversitesinden farklı olarak. RWTH’a başvururken TestAS’ı Almanca almalısınız. Tıp ve Diş Hekimliği bölümüne başvuran adayların testte en iyi %20 arasında olması gerekiyor. Diğer bölümler için en iyi %30 yeterli görülmüş. Bu puanların yerleştirmeye etkisi ayrı bir yazının konusu o nedenle buraya sadece gerekli yüzde miktarını belirttim. İstisnai olarak, eğer NC notunuz 2.5’dan iyiyse TestAS’dan muaf olma şansınız var. Aşağıdaki tabloda hangi fakülte için hangi modül testine girmeniz gerektiği yazıyor. Bir öğrenci gözüyle Aachen ve RWTH ile ilgili yazılarım için linkleri ziyaret edin.

FakülteBeşeri Bilimler, Kültürel Çalışmalar ve Sosyal Bilimler MühendislikMatematik, Bilgisayar Bilimi ve Doğa BilimleriEkonomi
Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa BilimleriXX
MimarlıkXX
İnşaat MühendisliğiXX
Makine MühendisliğiXX
Yer Bilimleri ve Malzeme MühendisliğiXX
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim TeknolojleriXX
Sanat ve Beşeri BilimlerX
İşletme ve Ekonomi X
TıpX
Eğitim FakültesiXXXX
RWTH Aachen Üniversitesi başvurusunda gerekli TestAS testleri

Kaynak: https://www.rwth-aachen.de/cms/root/Studium/Vor-dem-Studium/Zugangsvoraussetzungen/Zugangsvoraussetzung-fuer-den-Bachelor-un/Zugangsvoraussetzungen-fuer-internationa/~ermyx/TestAS-fuer-internationale-Studienbewerb/lidx/1/

Yukarı


Hamburg Üniversitesi

Hamburg üniversitesi de tüm lisans programlarında TestAS sonuçlarına bonus veren üniversitelerden biri. Üniversite bu konudaki kuralları şeffaf biçimde açıklıyor. TestAS zorunlu değil ancak çekirdek testte ve modül testlerinde TestAS testi sonucu ile toplam 6 puan bonus almanız mümkün.

 • TestAS 106-111 puan aralığında 1 Bonus puan
 • TestAS 112-117 puan aralığında 2 Bonus puan
 • TestAs 118-130 puan aralığında 3 Bonus puan alabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda hangi fakülte için hangi modül testine girmeniz gerektiği yazıyor.

Hamburg Üniversitesindeki programGirilmesi gereken TestAS Modül Testi
İşletme Yönetimi (Lisans)
Ekonomi (Lisans)
İşletme Bilişimi (B.Sc.)
İşletme Matematiği (B.Sc.)
Endüstri Mühendisliği (B.Sc.)
Sosyal Ekonomi (BA)
Çin Ekonomisi ve Kültürü (BA)
Ekonomi
Tüm Bachelor of Arts kursları ve Psikoloji (B.Sc.)Beşeri Bilimler, Kültürel Çalışmalar ve Sosyal Bilimler
Tüm Bachelor of Science kurslarının yanı sıra Tıp , diş hekimliği , eczacılık , hareket bilimi (BA) ve tarih öncesi ve erken tarihsel arkeoloji (BA)Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri
Endüstri Mühendisliği (B.Sc.)Mühendislik

Hamburg Üniversitesi başvurusunda bonus puan için gerekli TestAS testleri

Sınava İngilizce ya da Almanca girmeniz mümkün. Merak ederseniz Hamburg Üniversitesi ve Hamburg’da öğrenci olmak hakkındaki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-hamburg.de/campuscenter/studienorganisation/formulare-informationsmerkblaetter/zulassungskriterien-bewerbung-nicht-eu.pdf

Yukarı

Bremen Üniversitesi

Bremen Üniversitesinde İşletme ve Ekonomi programlarına başvurularda, yabancı öğrenciler için TestAS zorunlu. TestAS’ın çekirdek testi ve Ekonomi konu testinin Almanca olarak alınması şart koşuluyor. Bremen şehri ve Üniversite hakkındaki yazılarım için linkleri kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-bremen.de/studium/orientieren-bewerben/studienplatzbewerbung/bewerbungen-aus-dem-ausland/bewerbungen-nicht-eu

Yukarı

Magdeburg Otto von Guericke Üniversitesi

Magdeburg Üniversitesi, Tıp ve Diş Hekimliği programlarına başvuracak yabancı öğrenci adaylarının TestAS’ın “Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri” konu modülünü Almanca olarak almaları gerekiyor. TestAS puanı yerleştirmeye %49 oranında etki ediyor.

Kaynak: https://www.med.uni-magdeburg.de/aaa.html

Yukarı

TestAS daha yoğun olarak Tıp ve Diş Hekimliği Başvurularında öne çıkar.

Bielefeld Üniversitesi

Bielefeld Üniversitesi, Tüm lisans programlarına başvuracak yabancı öğrenci adaylarının TestAS’ın Çekirdek test ve konu modülünden en az 90 puan almalarını şart koşuyor. Bielefeld ile ilgili şehir ve okul yazılarıma gözatabilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-bielefeld.de/studium/studieninteressierte/international/studium-mit-abschluss/bewerbung/

Yukarı

Greifswald Üniversitesi

Greifswald Üniversitesi de Tıp ve Diş Hekimliği programlarına başvuracak yabancı öğrenci adaylarından TestAS’ın Çekirdek Testinden en az 100 puan almalarını istiyor. Sınav İngilizce ya da Almanca alınabiliyor. Sınav sonucunun yerleştirmeye etkisi %50.

Yukarı

Mainz Johannes Guttenberg Üniversitesi

Mainz Üniversitesi de tüm lisans programlarında TestAS sonuçlarına bonus veriyor. Üniversite bu konudaki kuralları şeffaf biçimde açıklıyor. TestAS zorunlu değil ancak çekirdek testte ve modül testlerinde TestAS testi sonucu ile Alman not sistemine çevrilen NC’nizi toplam 1 puan düşürmeniz mümkün. Çekirdek test ve konu testinde puan aralıklarına göre alacağınız bonuslar aşağıdaki gibi;

TestAS puanınız ( Çekirdek Test ve konu testi için ayrı ayrı hesaplanır )NC iyileştirimesi (puan)
100-1090,1
110-1140,2
115-1190,3
120-1240,4
125-1300,5

Mainz Üniversitesi TestAS bonus puan tablosu

Bonus puan alabilmeniz için başvurduğunuz programa göre almanız gereken TestAS konu modülleri

Başvurulacak ProgramAlınması Gereken TestAS KOnu Modülü
Ekonomi ve İşletme Ekonomi
Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri, tıp, diş hekimliği, psikoloji, eczacılık, coğrafyaMatematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri
diğer tüm dersler, örneğin (hukuk, ilahiyat, müzik, diller)Beşeri Bilimler, Kültürel Çalışmalar ve Sosyal Bilimler

Mainz Üniversitesi başvurusunda bonus puan için gerekli TestAS konuları

Kaynak: https://www.studium.uni-mainz.de/testas/

Mainz şehrini ya da okulu merak ediyorsanız bu linkleri kullanın.

Yukarı

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi, Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık başvurularında TestAS puanlarını seçim kriteri olarak kullanıyor. TestAS sonuçları, diğer okullardan farklı olarak Heidelberg Üniversitesinde “Master” başvurularında da bonus olarak kullanılabiliyor. Bunun dışında seçim kriterlerini ne kadar etkilediği açıklanmıyor. Lisans programları için “Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri” modülünü almalısınız.

Kaynak: https://www.uni-heidelberg.de/md/zentral/international/uni_assist_engl.pdf

Yukarı

Ulm Üniversitesi

Ulm Üniversitesi, Tıp ve Diş Hekimliği programlarına başvuracak yabancı öğrenci adaylarının da TestAS’ın “Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri” konu modülünü Almanca olarak almaları gerekiyor. TestAS puanı yerleştirmeye %50 oranında etki ediyor. TestAs’dan alınmış olan 125 puan ve üstü skor NC 1.0’a karşılık derecelendirilmiş. Puan düştükçe NC notu da 1’er puan düşüyor.

Kaynak: https://www.uni-ulm.de/fileadmin/website_uni_ulm/studium/zulassung_und_immatrikulation/ausl%C3%A4ndische_studienbewerber/Auswahlverfahren_Medizin_und_Zahnmedizin_032018.pdf

Yukarı

Freiburg Üniversitesi

Freiburg Üniversitesinde, TestAS sonucu sadece Tıp ve Diş Hekimliği programlarının seçim süreçlerinde dikkate alınmaktadır. Freiburg Üniversitesine başvurularda TestAS’ı almak için zaman ve çaba harcamak, seçim komitesi tarafından önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor. Freiburg şehri ve Freiburg Üniversitesi hakkındaki yazılarıma linklerden ulaşabilirsiniz.

TestAS çekirdek test ve “Matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri” konu modülünden alacağınız 111 ve üzeri puan size ciddi oranda bonus getiriyor. 118 ve üstü bir puan alırsanız NC notunuzu 1,2 yükseltmeniz mümkün.

Kaynak: https://www.studium.uni-freiburg.de/en/application/international-student-admissions/full-time-studies-folder/testas

Yukarı

Göttingen Üniversitesi

Göttingen Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği başvurularında, TestAS çekirdek test ve matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri konu modülüne katılım , başvuru sürecinin zorunlu bir parçasıdır. Üniversiteye giriş yeterliliği ve seçme mülakatı için belirlenen notun yanı sıra TestAS, üç giriş ve kabul koşulundan biridir. 

TestAS bonus değerlendirmesinde sadece konu modülü puanınız dikkate alınacaktır. TestAS konu modülü sonuçlarınız en iyi %30 içerisinde ise NC notunuz 0,3 puan iyileştirilir. TestAS skorunuz 91 – 103 arasında ise 0,1 puan, 104 – 117 arasında ise 0,2 puan, 118 ve üstü bir TestAS skoru içinse 0,3 puan ek bonus alabilirsiniz.

Testi İngilizce ya da Almanca alabilirsiniz. Ancak İngilizce alırsanız sonuç belgesinin Almanca tercümesini sunmalısınız. Göttingen ve Göttingen Üniversitesi hakkındaki yazılarıma linklerden erişebilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-goettingen.de/de/511340.html

Yukarı

Halle-Wittenberg Üniversitesi

Halle Üniversitesi, lisans programlarına giriş notunu iyileştirmek için TestAS’ı desteklemetedir. Çekirdek ve modül testlerinden her ikisinden de yüzde 80’in üzerinde puan alan adaylara 0,2 puan bonus veriliyor.

Kaynak : https://www.uni-halle.de/ssc/bewerbungsinformationen/ba-ma-studium/

Yukarı

Leipzig Üniversitesi

Leipzig Üniversitesi kabul kısıtı olan tüm programlar için TestAS sınavı sonuçlarına göre NC notunuzu 0,4 puana kadar iyileştirmektedir. TestAS Çekirdek Test ve Konu modülünde skorunuz en iyi %10 içerisinde ise her bir test için 0,2 puan bonus alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-leipzig.de/fileadmin/ul/Dokumente/200630_Rahmensatzung-Zulassungsbeschr%C3%A4nkung.pdf

Yukarı


Münster Üniversitesi

Münster Üniversitesi, Tıp ve Diş Hekimliği okumak isteyen yabancı adayların TestAS sonuçlarına göre NC puanında iyileştirmeler yapıyor. Okul bu programlara başvurularda, yabancı öğrencilerden “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” modül testinde aldıkları puana göre üç farklı bonus skalası uyguluyor.

TestAS sonucu ( “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” konu modülünün standart değeri )Bonus not puanları
Standart değer 100-1100.2
Standart değer 111-1200.4
Standart değer 121-1300.6

Kaynak:https://www.uni-muenster.de/studieninteressierte/en/zulassung/bachelor.html

Yukarı

Frankfurt Goethe Üniversitesi

Frankfurt Goethe Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Biyokimya (B.Sc.) lisans programlarına başvurularda yabancı öğrencilerden, TestAS Çekirdek Testi ve “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” modül testini almalarını şart koşuyor. Testi Almanca olarak almalısınız.

Frankfurt Üniversitesi kabullerinde NC puanınız, seçim sürecinin %51’ini oluşturur; geri kalan TestAS çekirdek test sonucunun %19’u ve TestAS’ın “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” modülünden elde edilen sonucun %30’u dahildir. 

TestAS sonucunuz 120 ve üstü 1.0 NC notuna karşılık gelmek üzere her bir puan düşüşünde 0,1 düşürülerek hesaplanır. 90 puan ve daha düşük skorları sunmanıza gerek yoktur, 5.0 NC olarak değerlendirilecektir.

Kaynak: https://www.goethe-university-frankfurt.de/88833801/Medicine_and_Dentistry__Non_EU_citizien?

Frankfurt yazılarıma ve Üniversite hakkında yorumlarıma linklerden erişebilirsiniz.

Yukarı

Giessen Üniversitesi

Giessen Üniversitesi de Tıp ve Diş Hekimliği için TestAS’ı zorunlu tutan okullardan. Test’in Almanca alınması konusunda bir zorunluluk yok. TestAS Çekirdek Testi ve “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” modül testinden 80 üzeri puanlar için bonus alabilirsiniz. 123 ve üzeri puan için en yüksek bonus veriliyor. Giessen hakkında yazdıklarıma bu linkden erişebilirsiniz.

Kaynak: https://www.uni-giessen.de/internationales/studierenjlu/bewerbung/gs/mediziner

Yukarı

Hannover Tıp Üniversitesi (MHH)

Hannover Tıp Üniversitesi, adından anlaşılacağı üzere sadece Tıp ve Diş Hekimliği programları olan bir üniversite. Okul bu programlara başvurularda, yabancı öğrencilerden “Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri” modül testine girmelerini istiyor. Başvuru değerlendirmelerinde sadece konu modülü puanı kriter olarak kullanılıyor. TestAS değerlendirmede HZB notu ile eşit oranda bir kriter ve 126 üzeri bir puan NC 1.0 olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: https://www.mhh.de/fileadmin/mhh/medizin-studiengang/downloads/Ordnungen_Leitbild/2019_01_24_Ordnung_Auswahlverfahren_international.pdf

Yukarı

Hannover hakkında yazdıklarıma ve MHH tanıtımıma bakınız.

Tübingen Üniversitesi

Tübingen Üniversitesi, Tıp Fakültesi ve Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ndeki tüm programlar, İktisat ve İşletme, Uluslararası İktisat, Uluslararası İşletme Yönetimi ve diğer tüm kabul kısıtlı programlar için TestAS’a bonus veren okullardan biri.

Tübingen Üniversitesine başvurunuzda TestAS sınavı sonucunu sunarsanız, 100 puan üzeri sonucunuz için bonus alır ve HZB puanınızı iyileştirebilirsiniz. Okul Çekirdek Test ve Konu testi için ayrı ayrı bonus puan veriyor. Bonus tablosu aşağıda;

TestAS puanınız ( Çekirdek Test ve konu testi için ayrı ayrı hesaplanır )NC iyileştirimesi (puan)
100-1090,1
110-1140,2
115-1190,3
120-1240,4
125-1300,5

Tübingen Üniversitesi TestAS bonus puan tablosu

Kaynak: https://uni-tuebingen.de/international/studierende-aus-dem-ausland/bewerbung-fuer-internationale-studierende/

Yukarı


Hamburg Teknik Üniversitesi

Hamburg Teknik Üniversitesi, Tüm mühendislik programlarına başvurularda TestAS Çekirdek Testi ve Konu Testinden ( Mühendislik ) en az 100 puan almanızı istiyor. Bu puanınız daha yüksek olursa mühendislik bölümleri arasında geçiş yapmanıza da izin veriyorlar. Hamburg şehir tanıtım yazım için tıklayın.

Örneğin; Üniversite sınavında Makine Mühendiliğine yerleştirildiniz, eğer TestAS skorunuz 100 puanın üzerinde ise TUHH’da Bilgisayar Mühendisliği okuma şansınız var.

Kaynak: https://www.tuhh.de/tuhh/studium/bewerbung/bachelorstudiengaenge/bewerber/innen-mit-nicht-deutschem-abitur.html

Yukarı

Würzburg Üniversitesi

Würzburg Üniversitesi, Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık programları için TestAS’ı almanızı önermektedir. Başvuru için zorunlu olmasa da ek bir seçim kriteridir. Ne yazık ki üniversite TestAS sonuçlarının seçimde ne derece etkilediğini açıklamıyor.

Kaynak: https://www.uni-wuerzburg.de/international/studieren-in-wuerzburg/studium-mit-abschlussziel/bewerbung/medizin-zahnmedizin-und-pharmazie/

Yukarı

TestAS’ın zorunlu olmayıp ek bir seçim kriteri olduğu okullar

Yukarıda Belirtilen üniversitelerin dışında bazı üniversitelerde TestAS zorunlu olmasa da önerilmektedir. TestAS’ı öneren okullar bunu ek seçim kriteri olarak kullanırlar ve yüksek bir TestAS sonucu, kabul şansınızı arttıracaktır.

University of Regensburg: https://www.uni-regensburg.de/zentrum-sprache-kommunikation/daf/pruefungen/testas/index.html

University of Siegen:

Berlin School of Economics and Law : https://www.hwr-berlin.de/studium/studiengaenge/bewerbungsdetail/7-international-business-management/

University of Applied Sciences Mittweida : https://www.studium.hs-mittweida.de/en/bewerbung/application-instructions-for-international-applicants/application-documents/

Technical University of Telecommunications and Informatics Leipzig : https://www.hft-leipzig.de/de/start.html?file=5112&nrc-fal-filelinks-delivery-dispatcher=&cHash=86fe63fcca88b89900d5a3fe227227b9

Technical University of Chemnitz : https://www.tu-chemnitz.de/studierendenservice/studserv/bewerbung/bew_bamala.php.en


University of Applied Sciences Berlin : https://www.htw-berlin.de/en/studies/applications/admission-requirements/voluntary-academic-assessment-test/#c23118

University of Applied Sciences Würzburg : https://www.fhws.de/en/services-and-support/application-enrolment-exams-internship/admission-and-enrolment/

FH Aachen : https://www.fh-aachen.de/en/university/freshman/entrance-exams

Lübeck Üniversitesi : https://www.uni-luebeck.de/fileadmin/uzl_hochschulrecht/Bekanntmachungen/Satzungen_2020/200121_Auswahlsatzung_Bildungsauslaender_innen_ErsteAe.pdf

University Lüneburg : https://www.leuphana.de/en/college/application/international-applications/admission/admission-non-eu-eea-applicants.html

HS Wismar : https://www.hs-wismar.de/storages/hs-wismar/HSW_zentral/Studium/Vor_dem_Studium/Bewerben_und_Einschreiben/info_sheet_for_foreign_applicants_fin_260412.pdf

TestAS’ın HZB koşulları sağladığı üniversiteler

Wuppertal Üniversitesi

Wuppertal Üniversitesine başvurularda TestAS Çekirdek test 95 ve konu modülü 100 puan üzeri HZB yeterliliği sayılıyor.

Kaynak: https://www.uni-wuppertal.de/de/internationales/internationale-studierende/bewerbung-zulassung/studium-mit-abschluss/testas/

Westfalische Hochschule (Gelsenkirchen, Bocholt, Recklinghausen )

Westfalische Hochschule’de başvurularda TestAS Çekirdek test 95 ve konu modülü 95 puan üzeri HZB yeterliliği sayılıyor.

Kaynak:https://www.w-hs.de/studium/internationales-und-sprachen/gefluechtete-an-der-wh/faqs/testas/

Niederrhein Hochschule

Niederrhein Hochschule’de başvurularda TestAS Çekirdek test 90 ve konu modülü 90 puan üzeri HZB yeterliliği sayılıyor.

Kaynak:https://www.hs-niederrhein.de/international/degree-seeking-students/#c340972

Bochum Hochschule

Bochum Hochschule’de başvurularda TestAS Çekirdek test ve konu modülü HZB yeterliliği sayılıyor.

Kaynak:https://www.hochschule-bochum.de/die-bo/wichtige-einrichtungen/international-office/wege-an-die-bo/internationale-bewerberinnen/

Fachhochschule Südwestfalen

Fachhochschule Südwestfalen’de başvurularda TestAS Çekirdek test ve konu modülü HZB yeterliliği sayılıyor.

Size yardımcı olabildim mi? Herhangi bir sorunuz varsa, muhtemelen cevabı bu sayfalarda bulacaksınız, ancak yine de recep[at]recepdayi.com.tr adresinden ve sosyal medya hesaplarımdan benimle iletişime geçebilirsiniz. Geri bildirimlerinize göre yazılarımı geliştirmeye çalışıyorum, bu nedenle lütfen bana yorumlarınızı gönderin. Şimdiden teşekkür ederim.

6 thoughts on “TestAS Sınavını Kabul Eden Üniversiteler – 2024

 1. Recep Bey merhaba,
  Ben Cem. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezunum. Ortalamam 3.78/4.00. TU Darmstadt, TU Dresden, TU Braunschweig, Saarland, Tübingen gibi üniversitelerin Informatik ve benzeri mühendislik bölümlerinden birinde lisans eğitimimi almak istiyorum. Bu üniversitelerin Informatik bölümleri kısıtsız kabul (ohne NC) olarak gözükmekte. Bu üniversitelere, sadece ön lisans diplomam ve Almanca dil belgesi ile başvuru yapsam kabul alma olasılığım yine yüksek olur mu? Yoksa bu belgelere ek olarak başka yeterlilikler de istenir mi? Bildiğim kadarıyla, ön lisans başvurularında diploma notu daha önemli oluyor. Ayrıca Alman üniversitelerine kabul alırken herhangi bir yaş sınırı var mı? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. İyi günler.

  1. Cem Selam,

   Ohne NC bölümlerde notlarının bir önemi yok. Yaş konusunda da bir sınır yok ancak yaş olayı vize sırasında sıkıntı olacaktır. Alman hükümeti oraya okumak amaçlı gittiğine ikna olmalı. Kendini çok iyi anlatabilmelisin.

 2. Merhaba. Sormak istiyorum ki, uni Mainz tıp için dijital TestAS kabul ediyor mu, kabul ediyorsa Fachmodul olarak”Matematik,İnformatik, Naturwissenschaft” değil, “Medizin “olsa olurmu.

 3. Recep bey merhaba
  Ben liseyi bitirmiş ve Almanya’da tıp okumak isteyen bir öğrenci adayıyım. NC puanım 1.5 (nmin=180) TestAS sınavına girerek şansımı artırmaya çalışıyorum, sorum ise şu: TestAS sınavına dijital veya yazılı olarak girmiş olmam fark eder mi? Ve Dijital TestAS sınavında fachmodul olarak “medizin” mi yoksa “Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften” mı seçmeliyim?

  1. Hakan Selam,

   Dijital ya da kağıt tabanlı olması fark etmez. Kağıt tabanlı gireceksen “Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften”, dijital gireceksen “Medizin” fach modülünü seçmelisin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir