Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

TestAS Sınavı Nedir? Ne İşe Yarar?


Almanya’da lisans programlarında okumak istiyorsanız araştırmalarınızda karşılaşacağınız bir kavram da TestAS Sınavı. Almanya’da bazı üniversiteler VDP notuna bakıp ( Bakınız VPD Nedir? ) ayrı bir sınav yapmazken bazıları öğrencileri  ayrıca mülakat yapabiliyorlar. Bazı üniversiteler ise özellikle yabancı öğrencilerin yoğun olarak başvurduğu ve sınırlı kontenjanı olan bazı programlarda ise VPD notunun yerine ya da onunla birlikte “Yabancı öğrenciler için Üniversite Giriş Yeterliliği Testi” TestAS sınavına girmelerini isteyebiliyorlar ya da bu sınavdan yüksek puan alan öğrenciler için NC puanlarını yükseltmek için bonus puanlar verebiliyorlar. ( Örneğin Hamburg üni. NC puanınızı 0,6 puan kadar yükseltebiliyor )

TestAs sınavını kabul eden ve ek bir değerlendirme kriteri olarak kullanan okulların güncel listesi için Bkz. TestAS sınavını kabul eden üniversiteler.

Başvuracağınız programın TestAS sınavı gereksinimi olup olmadığı ya da TestAS puanına bonus uygulaması olup olmadığını ilgili programın sitesinden kontrol etmeniz önemli. Sınav Almanca ya da İngilizce olarak iki farklı dilde yapılıyor. Öğrenciler genellikle bu sınavlara 12. sınıfta girmeyi tercih ediyorlar ancak genellikle birden fazla kez girerek en yüksek puanı bildirmeyi tercih ediyorlar.

TestAS puanları, özellikle tıp ve diş hekimliği kabullerinde ek kriter olarak kullanılır.

TestAS sınavı tüm dünyada aynı tarihlerde yapılan bir sınav ve Türkiye’de de birkaç merkezde yapılıyor. ( Her sınav döneminde her merkez sınav açmamış olabilir TestAS sitesinden kontrol etmek gerek. ) Sınav 2022 yılından itibaren kağıt tabanlı klasik teste ilave olarak dijital olarakta alınabiliyor. Dijital TestAS, kağıt tabanlıdan farklı bir formatta hazırlanmış ve daha farklı soru türleri içeriyor. Kağıt tabanlı TestAS’ın yapısı aşağıdaki gibi:

 • Çekirdek Test: Tüm çalışma alanları için gerekli olan becerileri ölçen, daha çok temel bilişsel yetenekleri sorgulayan, sayı, şekil örüntüleri, kavram ilişkileri, basit problem çözümü vb. yeteneklerin sorgulandığı bir test. ( 88 Soru 110 dk )
 • AlanaÖzelTest Modülleri : Çekirdek Test’e ek olarak istediğiniz lisans programlarına özel yeteneklerin test edildiği ikinci aşama diye düşünebilirsiniz. Başvuracağınız programa göre dört konudan birini seçebiliyorsunuz:
  • Beşeri bilimler, kültürel ve sosyal bilimler : Metin okuma ve anlama, şekil ve grafik yorumlama, sunum ve dil yapıları gibi konulardaki yetenekleri sorgulayan test ( 66 Soru 150 dk )
  • Mühendislik : Bu test modülü temel fizik kavramları ve teknik görsellerin analizi ile üç boyutlu şekillerin açılımları konularında yetenekleri sorgulayan modüldür. ( 68 Soru 150 dk )
  • Matematik, bilgisayar bilimi ve doğa bilimleri : Her bir alanda temel becerilerin ölçüldüğü ( Matematik problemleri , kimya ve biyoloji ile bilgisayar algoritmaları ) testtir. ( 66 Soru 145 dk )
  • Ekonomi : Finansal tablo ve grafiklerin analizinin yanı sıra süreç diyagramları ve ilişkilerinin test edildiği modül. ( 44 Soru 150 dk )

Dijital TesAS’ın ise kağıt tabanlıdan farklı olduğunu yazmıştım. Dijital TestAS bilgisayar üzerinden yapılıyor ve not amaçlı dahi kağıt/kalem kullanılmasına izin verilmiyor. Sınav kağıt tabanlıda olduğu gibi Çekirdek Test ve Modül Testinden oluşuyor ancak soru tipleri farklı. Durum böyle olunca daha zor olabileceğini düşünüyorum. Yapısı şöyle:


 • Çekirdek Test:
  • Bölüm 1 “Şekil Dizileri” (20 Soru – 25 Dakika ), bu soru tipi 4×4 bir matriste çeşitli şekillerin hareket ve renklerinin belirli örüntüler ile tanımlandığı bir soru tipidir. Size örüntünün anlaşılması için dizinin ilk dört matrisi verilecek kalan 2 adedin tahmin edilmesi istenecektir. Bazı sorular çok basit olabilirken bazılarının ilk bakışta farkedilmeleri zordur.
  • Bölüm 2 “Matematiksel Denklemler” (20 Soru – 25 Dakika ), Lise müfredatından en alışık olduğunuz soru tiplerinden biridir. Bir, iki, üç ya da dört bilinmeyenli çoklu denklemlerin çözülmesi istenecektir. Ancak sorular genellikle kolay olma eğilimindedir.
  • Bölüm 3 “Latin Kareleri” (20 Soru – 25 Dakika ), Size verilen 5×5 bir matriste A’dan E’ye kadar harflerin kullanıldığı bir sudoku bulmacası gibidir. Matrisin bazı kareleri dolu verilecek ve soru işareti ile verilen kareye gelmesi gereken harfi bulmanız istenecektir. Burada bazı sorular gerçekten zor olabilmektedir.

TestAS Kerntest’e hazırlık için çalışma kitapları tasarladım. 500’den fazla çözümlü soru içeren kitaplar yukarıdaki linklerden amazon üzerinden satışa sunuldu. Umarım faydalı olur.

 • Modül Testi: Kağıt tabanlıda olduğu gibi, her öğrenci, öngörülen lisans eğitimi kursuyla ilgili konuya özel modülden birini seçiyor. Farklı olarak Dijital TestAS’da konu modüllerinin sayısı arttırılmış. Sınav çeşitli görevler içeren 90 dakikalık bir sınav olmakla beraber her bir görev içerisinde birden fazla soru barındırıyor. Modüller şöyle:
  • Beşeri Bilimler, Kültürel Çalışmalar ve Sosyal Bilimler
  • Yaşam Bilimleri
  • Mühendislik
  • Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Doğa Bilimleri
  • Ekonomi
  • Tıp

Başvuracağınız programın hangi özel test modülünü gerektirdiği konusunda web sitelerini iyice inceleyin.


Sınava Nasıl Katılacağım?

TestAS sınavının tüm dünyada aynı tarihte yapıldığını söylemiştim. Yılda üç kez düzenleniyor. Güncel tarihlere TestAS web sitesinden bakabilirsiniz. Web sitesi üzerinden ücretsiz bir hesap oluşturuyorsunuz. İlan edilen başvuru tarihinde girerek sınava girebileceğiniz sınav merkezini ( Türkiye’de İstanbul , İzmir ve bazen Ankara ile Antalya ) seçerek başvuruda bulunuyorsunuz. Sınav ücreti 135 Euro ve online olarak ödeniyor. Burada aklınızda bulunması gerekli en önemli konu şu: Sınav kontenjanları sınırlı ve başvuru sayısı fazla oluyor. Başvuru açılır açılmaz kayıt yaptırmalısınız yoksa yer bulabilme şansınız hemen hemen yok. Bir tüyo vereyim yetişip yer bulamadıysanız ara ara kontrole devam edin iptaller oldukça bir iki kişilik yer açılıyor. Bizzat kendi tecrübemdir.

Sınav alıştığınız sınavlara pek benzemediğinden ilk girişinizde düşük puan alma durumunuz olabilir. Hazırlık amaçlı kitaplar var ve internette bulunabiliyor. Eğer Almanya hayaliniz ve hedefiniz varsa birden fazla kez girin derim ben. Üniversitelerin hangi sınav sonucunu görebileceğini siz seçiyorsunuz. ( Kaç kez sınava girdiğinizin bir önemi yok üniversiteler sorgulama yaptığında sadece bir sınav sonucu görüyorlar ) Sınavda alabileceğiniz max. puan 130 genelde 110 baraj gibi düşünebilirsiniz. TestAS sonuçlarını kabul eden çoğu okul 110 üzerinde puan almanızı isteyecek zaten. Ama 118 üzeri bir puan sizi sıralamalarda yukarı taşıyacaktır. Şimdiden başarılar. Sınava hazırlıkla ilgili yazıma “TestAS Sınavına Hazırlık” yazımda bulabilirsiniz.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

8 thoughts on “TestAS Sınavı Nedir? Ne İşe Yarar?

 1. Merhaba üniversite sınavından 78 bin gibi bir sonuç aldım. Şu an moleküler biyoloji okuyorum. Almancam ise C1. TestAs ile puanımı yükseltip benzer bir bölümü orada okuyabilme şansım var mı acaba? Üniversite olarak Heidelbergi düşünmekteyim

  1. Elbette mümkün, Ancak Heidelberg Tıp,Diş hekimliği ve Eczacılık dışında TestAS istemez. Üniversite sıralaman değil puanın önemli NC puanını hesapla. Heidelberg olmasa da başka iyi okullarda mümkün olabilir.

 2. Merhaba,kızım B2 seviyesinde ve seneye Almanya da biyokimya okumayı düşünüyor.Testas sınavı C1 e yükseltme imkanı tanır mı?

  1. Yeşim Hanım Selamlar,

   TestAS dil sınavı değildir. Sadece üniversitelere adayın bilişsel kapasitesi hakkında fikir verir. Kabulü kolaylaştırsa da dil yeterliliğini karşılamaz. Dil yeterliliği için TestDaF ya da Telc C1 Hochschule sertifikaları alınmalıdır.

 3. Recep bey merhaba kızım İstanbul’da Medipol eczacılık 2sinafa gect bu sene yks puanı 437000 Almanya’da eczacılık okuyabilirmi puanı yeterli midir teşekkür ederim

 4. Recep bey, yaziniz icin tesekkürler. Birden fazla girilmesi durumunda son girilen puan mi yoksa alinan enyüksek puan mi gecerli oluyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir