Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Ben Kimim

Sıkça sorulduğundan soyadımın DAYI olduğunu belirterek başlayayım. Kendimi çoğunlukla gezmeyi, yemeği ve araştırmayı seven biri olarak tanımlıyorum. Çocukluktan itibaren bilime ve araştırmaya olan merakım, babamın mesleği dolayısı ile değişik illerde ve kısa bir sürede yurt dışında geçen öğrencilik yıllarında daha da alevlendi diyebilirim. Çeşitli kültürler ve insanlarla olan ilişkilerim merakımı daha da arttırdı. Aslen Trabzonlu olmama ve bünyesinde bulunmaktan her zaman gurur duyduğum asırlık eğitim yuvası Trabzon Lisesinden sonra İ.T.Ü. Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliğinde eğitimime başladığım 1986 yılından itibaren İstanbulluyum diyebilirim. Halen de İstanbul’da büyük bir enerji şirketinde IT yöneticisi olarak çalışıyorum.

Özellikle çok popüler olmayan ya da az bilinen konularda araştırmalar yapmak bir süre sonra hobi şekline büründü. İnternet mecrasının gelişmesi ve bilgiye daha kolay ulaşılır olması beni daha derin araştırmalar yapma konusunda kamçıladı. Evlenip bir erkek çocuk sahibi olduktan sonra bu araştırmalar şekil değiştirmese de yön değiştirdi sanırım.

Biz

Oğlumun ortaokuldan itibaren Tıp Doktoru olma konusundaki kararlılığı ve sonrasındaki Avusturya Lisesi eğitimi, Avrupa ve özellikle Almanca konuşulan ülkelerdeki tıp eğitimleri konusunda bende özel bir ilgi oluşturdu. Bu amaçla yıllar öncesinden başladığım araştırmalar, pek çok ülke ve şehre yaptığımız ziyaretler, biriktirdiğimiz anılar belirli bir olgunluğa geldi. Oğlum pek çok Alman üniversitesinden Tıp kabulü alıp Hannover Tıp Okulunda karar kıldıktan sonra da uzun zamandır yapmak isteyipde yapamadığım bu blog’u hayata geçirmek istedim.

Bitti mi? Huylu huyundan vazgeçmez! araştırmalara devam ediyorum ve sağlığım ve zamanım el verdiği sürece paylaşma devam edeceğim. Bilginin paylaştıkça artacağına olan inancımı koruyorum. Bu sayfaları okuyan herkesten geri bildirimler bekliyorum. Bu konudaki deneyimlerinizi yazmak isterseniz de kapım her zaman açık, yazılarınızı istediğiniz şekilde yayınlayabilirsiniz. Benim değinmemi istediğiniz özel konular olursa onları da iletin.

Sevgiler ve Saygılar.

Recep DAYI

recep[at]recepdayi.com.tr