Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da Makine Mühendisliği İçin En İyi Üniversiteler 2023


Almanya ve Makine Mühendisliği

Türklere sorarsanız, Almanya’da üniversite eğitimini dediğimizde ilk aklımıza gelen “Makine Mühendisliği”. Aslına bakarsanız bu sadece bizim ülkemiz için değil, tüm dünyada böyle. Almanya’nın özellikle mühendislik konusunda nam salmış eğitim sistemi ve mekanik konusundaki başarıları tüm dünyaca takdir görmeye devam ediyor. Durum böyle olunca “Almanya’da makine mühendisliği okuncak en iyi üniversiteler hangileri” sorusu en çok akla gelen sorulardan biri haline gelmiş.

Almanya’da kötü bir okul bulamayacağınızın garantisini versem de bazı okulların öne çıkması doğal. Bazı okullar uluslararası anlamda çok iyi tanınırlar. Bu okulların mühendislik eğitimleri tüm dünyaca deneyimlenmiş ve onaylanmıştır. Okulları sizin için sıralarken, sürekli aynı şeyleri tekrar ediyor gibi oluyorum. O nedenle makine mühendisliği denince de sıralamada bir iki değişiklikle liste hemen hemen aynı oluyor. ( Bkz. Almanya’da Bilişim Okunacak En İyi Üniversiteler 2023 )

Almanya’da kötü mühendislik okulu yoktur. Aynı şekilde kötü mühendisin de mezuniyet şansı yoktur. Bazıları efsane olmuş Teknik Üniversiteler ( RWTH, Münih, Berlin, Darmstadt, Dresden vb.. ) ile bazıları eski bazıları ise nispeten yeni olmakla birlikte kalitelerini tüm dünyada kanıtlamış okullar, ( Stuttgart, KIT, Braunschweig, Dortmund vb ) hepsi de muhteşem mühendisler yetiştiren okullardır.


Daha önceleri de yazdığım gibi internette açık kaynaktan bulabileceğiniz “Üniversite derecelendirme kuruluşlarının sıralamaları” akademik çıktıların yoğunluğuna odaklı olduklarından, sıralamalar özellikle doktora ve belki biraz da yüksek lisans eğitimleri açısından önemli olabilir. ( Bence daha çok doktora yapacaksanız bu listelere bakın )

Okulların, “çok araştırma yapan, akademik dergilerde bolca yazı yayınlayan ancak derslere girmeyen” elit profesörlere sahip olmasının lisans ya da yüksek lisans öğrencileri için bir faydası yoktur. Eğitimin kalitesini ölçen doğru kişiler, mezuniyet sonrası mühendisleri çalıştıran işverenlerdir.

Bu nedenle, Almanya’da büyük işverenlerin insan kaynakları yöneticileri ile yapılan anketlerin sıralamayı daha gerçekçi yansıttığını düşünüyorum. Bu istatistikler her yıl yayınlanıyor (Wirtschaftswoche).

İşte makine mühendisliğinde Alman işverenlerin en çok tercih ettiği üniversitelerin 2023 listesi :

Wiwo 2023 Makine Mühendisliği için işverenlerin en beğendiği Üniversiteler

Münih Teknik Üniversitesi açık ara ilk sıradaki yerini koruyor.

Okulun Makine mühendisliği programları, tüm dünyadan aday öğrenciler arasında son derece popülerdir.  Almanya’daki mühendislik eğitimi, Alman otomotiv ve makine geliştirme endüstrileriyle yakından bağlantılıdır. Zengin Bavyera eyaleti ve özellikle BMW’nin destekleri okul için ek fırsatları beraberinde getiriyor. Okuldaki tüm programlarda olduğu gibi makine mühendisliği de oldukça zorlu bir programdır. Ama aynı zamanda size mükemmel kariyer fırsatları da sunduğu kesindir. “Münih’de Okumak” yazıma da göz atın lütfen.

Berlin Teknik Üniversitesi geçtiğimiz yıla göre 1 sıra yükselerek 2. en beğenilen okul.

Aslına bakarsanız, forumlarda biraz araştırdığınız da TU Berlin konusunda pek çok olumsuz yazı bulabilirsiniz. Konu mühendislik olduğunda öğrenciler yanlış bir algıyla TU Münih, RWTH ya da KIT’i öne çıkarırlar. TU Berlin’in başkentte olması ve endüstriden uzak olduğu ön yargısı yaygın bir hatadır. Neden hata olduğunu tablolara bakarak anlayabilirsiniz. Genelde bu okulu tercih eden mühendislik öğrencilerinin motivasyonu Berlin şehri olarak ortaya çıkıyor. Bana sorsanız bu bile yeter ama işverenler daha da fazlasını düşünüyor. TU Berlin mezunları Alman işverenler tarafından hemen her dalda ilk üçte tercih ediliyor. Bu kadar popüler bir okulda kötü eğitim verildiğini söylemek biraz anlamsız diye düşünüyorum. Berlin’de öğrenci olmak ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

RWTH Aachen’a bir şeyler oluyor. Bir sıra gerileyerek 3. sırada

Makine mühendisliği, RWTH Aachen‘daki en kalabalık öğrenci grubunu oluşturuyor. Okul başarılı öğretim ve araştırmaları sayesinde, Almanya ve Avrupa’da bu konudaki en ünlü üniversitelerden biri. Okulda sadece teknik beceriler değil, aynı zamanda problem çözme konusunda metodik yaklaşım da verilir. İlk iki yıl matematik, fizik, mekanik, termodinamik, tasarım ve malzeme gibi temel mühendislik dersleri öğretiliyor. Beşinci yarıyıldan itibaren ise öğrenciler, uzmanlaşmak istedikleri alanları seçiyorlar. ( Ör: Üretim, konstrüksiyon, enerji, süreç, plastik, tekstil, trafik gibi )

Aachen hakkında eski yazılarıma buradan erişebilirsiniz.

KIT ( Karlsruhe Teknoloji Enst. ) her zaman çok saygı duyulan bir teknik okul olmuştur.

Karlsruhe Üniversitesi ( KIT ), her zamanki gibi liderlerden biri.

Almanya’nın en bilinen teknik okullarından biri. Yani Almanya’yı mühendislikte uluslararası ününü pekiştiren okullardan biri. Okul tüm dünyada son derece saygın bir teknik okul olarak bilinir. Avrupa’nın en büyük araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapan okul gerek Alman ve gerekse yabancı öğrenciler açısından çok popülerdir. Alman işverenler de bunu doğrular nitelikte yanıtlar veriyorlar. Bizim açımızdan tek dezavantajı okulun Baden Württemberg eyaletinde olması. Okul yabancı öğrencilerden sömestre başına 1500 Euro ücret alıyor. Karlsruhe de Öğrenci Yaşamı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Stuttgart Üniversitesi, Mercedes’in desteği ile en iyi makine mühendisliği eğitimlerinden birini veriyor.

Konu makine mühendisliği olunca ve Mercedes, Daimler gibi firmalara ev sahipliği yapınca Stuttgart üniversitesinin listede olmaması abes olurdu. Okul Alman işverenler açısından en çok tercih edilen 5. sıradaki Makine mühendisliği bölümüne sahip. Stuttgard Üni özellikle otomotiv mühendisliği konusunda uluslararası bir üne sahiptir. Okul KIT’e benzer şekilde, Baden Württemberg eyaletinde olmasından ötürü yabancı öğrencilerden sömestre başına 1500 Euro ücret alıyor.

TU Darmstadt, Almanya’nın en saygın ve köklü mühendislik okullarından biridir ve bu işverenlerce de takdir edilir.

Frankfurt’a 20dk uzaklıktaki bu okul özellikle çok başarılı mühendislik dereceleri ile tanınıyor. Alman işverenlerin 6. sırada tercih ettikleri bu okul “Elektromekanik” alanında ülkenin ilk kürsüsünü kurmuş, ilk kadın mühendisi mezun etmiş. Daha fazla detay için şehir ve okulla ilgili yazılarıma bakabilirsiniz.

Dortmund Teknik Üniversitesi, mühendislik konusunda oldukça bilinir bir okuldur.

Bizde üniversitesinden daha çok futbol takımı ile bilinen şehir. Aslında çok iyi bir mühendislik okuluna sahip. Özellikle “Malzeme Bilimi” konusunda uzmanlaşmış olan okul, konu “Makine” olunca da kayda değer bir yerde. Alman işverenler okulun hakkını teslim ediyorlar ve 7. sırada tercih ediliyor. Detaylar için Dortmund izlenimlerimi okuyabilirsiniz.

Darmstadt Teknik Üniversitesi Almanya’nın en köklü mühendislik okullarından biri ( Fotoğraf: Jan Christoph Hartung / TU Darmstadt )

Dresden Teknik Üniversitesi, Doğu Almanya’nın yıldız mühendislik okulu

Almanya’nın en turistik ( Bkz. Dresden izlenimlerim ) ve yabancı düşmanlığının en fazla yaşandığı iddia edilen şehirde son derece modern ve geniş imkanlara sahip bir okul. Aslına bakarsanız öğrenci olarak en rahat yaşayabileceğiniz şehirlerden. Bir kere ucuz. Öyle abartıldığı gibi yabancı düşmanlığı yok. Üstelik okul da Almanya’nın en iyi okullarından. Daha ne olsun. Büyük şehirlere biraz uzak ve Türkiye’den ulaşım biraz sıkıntılı olsa da sunduğu imkanlar için değer diye düşünüyorum. ( Ben bu yazıyı yazdığımda THY, İstanbul’dan Leipzig’e direkt uçuşlara başlayacağını duyurdu- Yani artık 1 saat mesafede Türkiye’ye uçma şansınız da var )

Braunschweig Teknik Üniversitesi, Makine mühendisliğinde de önde gelen okullardan

TU Braunschweig, öğrenciler tarafından sıkça şikayet edilen köklü ve geleneksel eğitimi nedeni ile benim çok sevdiğim okul. Öğrenciler şikayet ediyorlar ancak işverenler verilen eğitimin kalitesini beğeniyorlar. Braunschweig şehrinin Volkswagen’in merkezi Wolfsburg’a yakınlığı ve şirketin okulu desteklemesi sayesinde okul, makine mühendisliği eğitiminde de öne çıkıyor.

Kaiserslautern Teknik Üniversitesi

Okul nispeten genç olmasına karşın, disiplinlerarası yaklaşımı ile teknik eğitimlere yeni bir bakış açısı getirmiş. Biraz sapa bir şehirde ( Frankfurt 2 saat ) yer almasının getirdiği dezavantaja rağmen verdiği eğitimin kalitesi ile Alman işverenler açısından ilk 10 içerisinde yer alıyor.

Almanya’da üniversitelere ek olarak “Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri”( Fachhochschule ) denilen ve müfredatları daha çok pratiğe odaklı okullardan bahsetmiştim. Okumayanlar “Fachhochschule Nedir?” ve “Üniversite mi Teknik Üniversite mi Fachhochschule mi?” yazılarımı okuyabilirler. Bu okullar öğrenim sırasında sanayi kuruluşları ve iş çevreleri ile yakın işbirliğini koruduklarından dolayı mezunlarına bazı üniversite mezunlarından daha fazla tercih edilirler.

Alman işverenlerin makine mühendisliğinde en fazla tercih ettikleri Fachhochschule’ler 2023 listesi

Wiwo 2023 Makine Mühendisliği için işverenlerin en beğendiği Fachhochschule’ler

Yukarıda verilen listeye baktığınızda genellikle ilk verdiğim tabloda ilk 10’da bulunan üniversitelerin bulundukları şehirlerdeki Fachhochschule’lerin listede olduğunu fark edeceksiniz. Bunun ana sebebi Almanya’da üniversitelerin endüstri ve reel sektörle çok yakın işbirliği içerisinde olması ve aynı şekilde Fachhochschule’lerin de bölgedeki endüstri ve reel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmesidir. Dolayısı ile otomotiv endüstrisi ve enerji sistemleri konusunda yoğun istihdam sağlayan şehirlerdeki okullar bu alanlarda öne çıkmaktadır.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir