Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

TestAs Sınavı ne kadar önemli?


TestAs gerçekten bu kadar önemli mi ya da ne kadar önemli?

Bu sorunun yanıtı başka bir soruyu daha yanıtladığınızda verilebilir. “Ne okumak istiyorsunuz ve NC puanınız kaç?” Bu soruya vereceğiniz yanıta göre TestAS sınavının sizin için önemi ortaya çıkacaktır. TestAS sınavının ne olduğu ve ne işe yaradığı konusunda daha önce bir yazı yüklemiştim. Bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazının konusu TestAS sınavının öneminin abartılıp abartılmadığı ya da bazılarının dediği gibi önemsiz bir sınav mı olduğu?

Yazının başında ne okumak istediğinizle ilgili bir soruya yanıt verilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Örneğin bu soruya yanıtınız ” Tıp okumak ya da Diş hekimliği okumak istiyorum ” gibi bir yanıtsa tecrübelerime dayanarak size şunu söyleyebilirim ” Kesinlikle bir numaralı önceliğiniz olmalı “. Almanya’daki lisans eğitimlerinde kontenjan kısıtı olan programlar da eğitim görmek istediğinizde sizleri NC notunuza göre sıralar ve kontenjan dahilinde kabul gönderirler. Ancak bazı bölümler o kadar popülerdir ki ( Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Psikoloji vb.. ) Alman öğrenciler, bu programlara girebilmek için NC notlarını yükseltecek sınavlara girerler ( TMS, HamNat vb.. ).

Bizim gibi yabancı öğrenci ve özellikle mülteciler için ise benzer şekilde “TestAS” sınavı var. TestAs sınavı ile bazı okullar ve programlarda NC notunuzu yükselmek mümkün. Bu noktada unutulmaması gereken şeylerden biri de Almanya’daki üniversitelerin bağımsız olmasından dolayı TestAS sınavına bakışları değişebiliyor. Bazıları için 1. değerlendirme kriteri olurken bazıları tamamen reddedebiliyorlar. Gitmek istediğiniz okula göre bu konuda araştırma yapılması gerekiyor. Tıp konusunda çokça araştırma yapmış biri olarak yazdığım temel bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Testas sınavı başvuracağınız bölümlere göre farklı modüller içeriyot
TestAS sınavı girmek istediğiniz bölümlere göre temel ve modül testlerinden oluşuyor

Testas sınavı ne kadar etkili

TestAS sınavındaki başarı yüzdeniz ya da puanınızın önemi gitmeyi istediğiniz bölüme göre değişecektir. Bazı üniversiteler TestAS puan aralıkları için NC’yi iyileştirecek bonus puanlar açıklar, bazıları NC ve TestAS puanlarının belirli bir formülde birleştirerek bir yerleştirme puanı hesaplarlar. Bazıları sadece TestAS’a da bakacağını açıklayıp herhangi bir kriter söylemezken, bazıları TestAS olursa bakarım ama zorunlu değil açıklamasını yaparlar. Hangi okulun, hangi kriteri uyguladığını bilmek tecrübeye ve bolca araştırmaya kalıyor.

Okullar TestAS puanını dikkate almam demedikçe, bu sınavdan alacağınız puanın iyi kötü bir etkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Bazı okullar için ise her şey TestAS puanına bağlıdır. 110 puan ortalama bir puandır ancak, kabul konusunda şansınızı arttırabilmek için mümkün olduğunca 120 puana yaklaşmak ve üstüne çıkmak gereklidir. ( Max puanın 130 olduğunu hatırlatırım ) Elbette gereksinim duyacağınız puan NC puanınızla ilişkili. NC’niz nekadar düşükse TestAS puanınız o kadar yüksek olmalıdır. NC puanınızın kabaca hesaplanmasını NC Hesaplama yazımda anlatmıştım )


Araştırdığınızda birkaç okul dışında hemen hemen hiçbir okulun, yabancı öğrenciler için geçmiş yıl kabul puan istatistiklerini yayınlamadığını göreceksiniz. Elinizdeki NC puanı ve TestAs puanı ile hangi okuldan kabul alma şansınızın yüksek olabileceğini bilebilmek için ya falcı ya da tecrübeli olmanız gerek. Bazı okullar o kadar kapalı kutu ki seçim süreçleri konusunda ciddi araştırma yapmama rağmen tatmin edici bir bilgiye ulaşamadıklarım olmuştu. Tam bir muamma anlayacağınız. Ancak istediğiniz program NC kısıtlamasına tabi ise her şekil şart altında TestAS sınavına hazırlanın ve yüksek puan almaya çalışın. Birden fazla denemeniz ( Bizim oğlan öyle yapmıştı ) ve bunun için yüksek ücretler ödemeniz gerekebilir ama buna değecektir. Kısıtlı oturum ile yapıldığından kayıt bile sıkıntılı olabiliyor. Gelecek dönem sınavlarını bu linkten kontrol edin ve kayıt açıldığı gün sabah erkenden kayıt yaptırın.

Bu sınav için hazırlık kitapları Amazon’da satılıyor ama pahalı. Sözünü ettiğim kitapları bizde almıştık ama içeriklerinin çok tatmin edici olduklarını söyleyemeyeceğim. Bizim oğlan sınava 3 kere girdiğinden bu çıkarımı “soruların kitapla alakası yok” yorumundan dolayı yapıyorum. Bu sınavlar için Almanya’da dershaneye giden ya da uzaktan online ders alan öğrenciler biliyorum o kadar önemli anlayacağınız.

Sorularınız olursa bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya üzerinden ve aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir