Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

VPD Nedir? NC Hesaplaması


VPD

VPD nedir sorusu da sıkça sorulanlar arasında. Diyelim Almanya’da lisans ya da yüksek lisans programı okumaya karar verdiniz ve başvuru şartlarını karşılıyorsunuz. Genellikle mevcut kontenjandan daha fazla sayıda başvuru olduğu için bir seçim sürecine ve sıralamaya tabi olacaksınız.

Yüksek lisans seçim kriterlerinden belki de en önemlisi olarak mevcut okulunuzda aldığınız notlar ve mezuniyet notunuzdur. Lisans başvurularında lise notlarınızdan çok üniversite sınav puanınız öne çıkacak. Ancak bazı lisans programları için bu yeterli değil ve TestAS ( Bkz. TestAS Nedir? ) denilen dünya genelinde yapılan bir sınava girerek yeterliliğiniz kanıtlamanız gerekecek. Hangi programlar için bu sınavın zorunlu olduğunu üniversitelerin sitelerinden dikkatle incelemek gerekiyor.

VPD Nedir ?

Konuyu dağıttım ama arada TestAS’dan bahsetmesem eksik kalırdı. Sıralamalarda notların ve puanların öneminden bahsederken tüm dünyadan gelen başvurularda notların karşılaştırılabilmesi için bir standartlaştırma gerekliliği ortaya çıktığından VPD doğmuş. “Vorprüfungsdokumentation” olarak adlandırılan bu belge sizin okul bitirme notunuzun Alman not sisteminde karşılaştırılabilmesi için bir çevirme işlemi içeriyor. Sadece notlar Alman sistemine çevrilmiyor aynı zamanda bitirdiğiniz okulun öğreniminize Almanya’da devam etmeniz için yeterli olup olmadığı, hangi bölümlere başvurabileceğiniz de sorgulanıyor. Bir nevi diploma doğrulama diye düşünebilirsiniz (HZB) . Dönüştürülen notlar NC ( Numerus Clausus ) denilen bir sıralama sistemi ile sizin değerlendirmeniz için kullanılıyor. ( Başvuracağınız programın NC içerip içermediğini üniversitenin sitesinden kontrol edin )

VPD Nedir sorusu sıkça soruluyor. İşte bir VPD belgesi örneği
Örnek VPD

VPD için Nereye Başvurulur

Başvurularda olduğu gibi notunuzun çevrilmesi ve HZB’nizin doğrulanması bazı okullarda kendi bünyelerinde yapılırken bazı okullar tüm başvuru sürecini uni-assist üzerinden sürdürüler. Bazı okullar ise sadece notunuzun hesaplanması ve VPD belgesinin düzenlenmesi için Uni-Assist sistemini kullanırlar. Başvuracağınız okulların başvuru koşulları önemlidir. VPD istiyorsa öncelikle uni-assist’e VPD başvurusu yapıyor, VPD’nizi aldıktan sonra doğrudan ilgili üniversiteye başvuruyorsunuz. Özellikle yaz dönemlerinde çokça başvuru olduğu ve süreç oldukça sıkı denetimler gerektirdiğinden süre bazen 8 haftayı bulabiliyor hatırlatayım. Uni-assist başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin detay bilgi için bu sayfaları ziyaret edin.

Notların çevrilmesinde de Bavyera formülü olarak adlandırılan bir formül kullanılıyor. Aslında çok basit bir formül. Almanya’daki not sitemi bizimkinin tersi şekilde en iyi not 1 en kötü not 4 olarak sıralanan 4 ‘lü bir not sistemi var. Aşağıdaki formülde bunu kullanarak Alman not sistemindeki VPD’nizi hesaplayabilirsiniz.

NC Puanı Nasıl Hesaplanır?

Aşağıda meşhur Bavyera formülünü ve örnek hesaplamaları veriyorum. Kendi notunuz ya da YKS puanınızla hesaplama yapabilirsiniz.

NC= (Nmax-Nd) / (Nmax – Nmin) x 3 + 1

Nmax: Alınabilecek en yüksek puan

Nmin: Geçebilmek icin alınan en düşük puan

Nd: Kendi puanınız

Birkaç Örnek verelim isterseniz. Örneğin YKS’de 390 puan aldınız ve bir vakıf üniversitesinin Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştirilebiliyorsunuz. Almanya tercihini değerlendirmek istiyorsunuz puanınızı hesaplayalım:

NC = ( 560 – 390 ) / ( 560 -180 ) x 3 + 1 ** YKS Max 560 Min 180 Puan alınabilir.

NC= 2,3

NC’nizi 2,3 olarak hesapladık bu değer Almanya için oldukça yüksek bir değer sayılabilir ve Almanya’nın pek çok iyi üniversitesinde Informatik okumanız için yeterli olabilir. Örneğin RWTH Aachen geçen yıl ( 2020 ) 3,3 ile kapatmış. Oh ne rahat diye düşünmeyin Almanya’da üniversiteye girmek kolay bitirmek zor hatırlatayım. Çook çalışmak gerek çook.

Yüksek lisans için başvuruyorsanız bitirme notunuzu NC’ye çevirmeniz gerek. Örneğin bitirme notunuz 3,2 olsun. Bunun hesaplaması şöyle oluyor.

NC = ( 4 – 3,2 ) / ( 4 -2 ) x 3 + 1 ** Bitirme Notunuz Max 4 Min 2 olabilir.

NC= 2,2

Münih Teknik üniversitesinin web sitesinde bir hesaplama uygulaması var buradan erişebilir ve mevcut not ya da puanınıza göre VPD’nizi hesaplayabilirsiniz.

Artık mevzu başvuracağınız programın kontenjanı ve başvuranların NC değerlerinin yüksekliğine kalıyor. VPD bu hesaplamaların resmi olarak yapılması anlamına geliyor. Hesaplama sonucunda size bir belge veriliyor. Bu belge 1 yıl geçerli.

NC Notunu Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Yazının başında TestAS sınavından bahsetmiştim. TestAS bazı Almanya’daki bazı üniversiteler tarafından kabul gören, NC notunu iyileştiren ve en az onun kadar önemli bir sıralama kriteri olarak kullanılan bir sınavdır. Hatta bazı üniversitelerde YKS yerine bile kullanılır. Bu okulların listesi için TestAS Sınavını Kabul Eden Üniversiteler yazımı okuyabilirsiniz. Bu sınav bilgiden çok bilişsel yetenekleri ölçmeyi amaçladığından bazı aday öğrenciler için zorlayıcı olabilmektedir. TestAS sınavına hazırlık ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı iletin lütfen. Sorularınız için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ya da sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın.

6 thoughts on “VPD Nedir? NC Hesaplaması

  1. Merhaba 1.9 NC cikti VPD belgemde bu not iyimidir dijital medya ve.s bolumleri okumak icin acaba ?

    1. Okuluna göre sınır değerler gibi duruyor. 2.0 dan iyi değerler kötü olarak nitelenmez ama bazı okullar için 1.7 daha iyisi gerekebilir

  2. Merhaba Recep bey,
    2022 yilinda TR üniversite yerlestirmelerinde baraj puani kalkti. Bu durumda NC hesaplamasindaki “Nmin: Geçebilmek icin alınan en düşük puan” nasil belirleniyor ve 2022 yilindan itibaren TRde üniversiteye yerlesenlerin NC puani nasil hesaplandi? Tesekkürler.

  3. merhhaba NC puanı için yerleştirme puanına mı yoksa sınav puanlarına mı bakılıyor
    şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir