Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Uni-Assist Başvurusu Nasıl Yapılır?


Uni-Assist Nedir?

Almanya’da “Lisans” ya da “Yüksek Lisans” öğrenimini araştırıyorsanız en sık göreceğiniz bağlantılardan biri uni-assist.de olacak. Almanya’da 400’den fazla bağımsız üniversite var. Bu kadar fazla üniversite ve çok sayıda yabancı öğrenci başvurusu olunca bazı üniversiteler başvuruların incelenmesi için ek kaynak ayırmak yerine bunları değerlendirecek bir vakıf kurulması konusunda görüş birliğine varmışlar ve Uni-Assist böyle doğmuş.

2003 yılında 41 Alman üniversitesinin işbirliğiyle kurulmuş ve başlangıçta DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst (Alman Akademik Değişim Servisi) tarafından desteklenmiş.  UniAssist bizim ÖSYM gibi kabullerin verildiği bir kurum değil ( Almanyada bu işi Hochschulstart yapıyor ) . Uni-Assist sadece üniversitelerin bağlı bulunduğu eyaletlerin yasalarına uygun olarak başvuru koşullarınızın ön incelemesini yapan ve doğrulayan bir kurum. Kabul işi üniversitelerin tercihine bırakılıyor.

Kurulduğundan bu yana giderek artan oranda üniversite başvuru ön değerlendirmesini Uni-Assist üzerinden almaya başlamış. Gelinen noktada Almanya’da ki 180’den fazla üniversite Uni-Assit ile çalışıyor. Bazı okullar çalışmalarını kısmi bazı programlarla sınırlı tutabilirler. Seçtiğiniz okul ve programın Uni-Assist üyesi olup olmadığını bu web sitesinde arayabilirsiniz, ya da başvurmayı istediğiniz üniversitenin web sitesinde de üniversitenin Uni-Assist üyesi olup olmadığını görebilirsiniz.

Genel olarak HZB ( Bkz. HZB nedir? ) , VPD ( Bkz. VPD Nedir? ) doğrulamak için pek çok üniversitenin tercihi Uni-Assist oluyor. ( Bazıları halen kendileri yapmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle başvurmayı istediğiniz üniversitenin web sitesini dikkatlice okuyun. )

Uni-Assist ne amaçla kullanılır?

Uni-Assist’in temel sorumluluğu, yabancı okul bitirme sertifikalarını değerlendirmek ve bunların Alman eğitim standartlarına eşdeğerliğini belirlemektir. Bu değerlendirme ile ilgili kurallar “Anabin” sitesinde yeralmaktadır. Anabin sitesi ile ilgili detaylı kullanım klavuzu için buraya tıklayın.

Uni-Assist’in hizmetleri aynı zamanda üye üniversitelerin kendi tüzüklerine göre adayların kuruma özel giriş koşullarını doğrulamayı da içerir. Özetlersem, uni-assist aşağıdaki işleri yapar:

 • Eğitim sertifikalarınızın Almanya’daki üniversite eğitimi için genel gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirir. ( HZB )
 • Başvuranın transkriptlerini Alman not sistemine dönüştürür. ( VPD )
 • Üye üniversitelerin özel kabul kriterlerine uygunluğunuzu değerlendirir.
 • Prosedürlere bağlı olarak aday öğrencilere üniversite seçenekleri sunar.
 • Üniversitelerin kabul işlemleri için gerekli tüm veri ve belgeleri online portalinde saklar.
 • Başvuru sahibini değerlendirme sonucu hakkında bilgilendirir.

Uni-assist kullanmanın en önemli avantajı, başvuru sahiplerinin, birden fazla üniversiteye başvurmak isteseler bile, her bir belgeyi yalnızca bir kez sunmaları gerekmesidir.


uniassit başvuruları online yapılıyor ve belgeler başvuru sonrası posta ile gönderiliyor.
Uniassit başvuruları online yapılıyor ( Lütfen dikkat bazı okullar belgelerin uni-assist’e posta ile gönderilmesini isteyebilir. )

Hangi Durumda UniAssist ile Başvurmalısınız?

Eğer başvuracağınız üniversite şart koşuyorsa Lisans ya da Yüksek Lisans başvurularınızın yanı sıra Staatsexamen (Devlet Sınavı) ya da Hazırlık okullarına buradan başvurmanız gerekiyor. “Devlet Sınavı” kavramını ilk kez duyuyor olabilirsiniz ama şöyle açıklayayım: Almanya’da bazı bölümler ( Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik vb. ) öğrenim sırasında merkezi sınavları zorunlu tutuyor. Şöyle ki: Bu bölümlerde okuyan öğrencilerden öğrenimleri sırasında tüm ülkede geçerli birkaç merkezi sınava girerek öğrenime devam için bilgilerini kanıtlamaları isteniyor. Sınavda başarısız olanlar başka bölümlere yönlendiriliyor.

Uni-Assist Başvuru Aşamaları Neler, DoSV Nedir?

Uni-Assist’in çok detaylı ve açıklayıcı bir web sayfası var. İki dilde ( Almanca – İngilizce ) seçeneğiniz mevcut. Başvurudan önce portale üye olmanız gerekli. Siteden kolayca üye olabilirsiniz. Diyelim ki bir lisans programına başvuracaksınız, başvuracağınız üniversite ve programı belirlediniz; üniversite giriş yeterliliğinizi teyit ettiniz. ( Bkz. HZB nedir? ). Başvuracağınız okulun hangi belgeleri istediğini iyice kontrol edin. VPD gereksinimi var mı bakın. ( Bkz. VPD Nedir? ) Eğer isteniyorsa VPD süreci uzun sürebiliyor bu nedenle önceden başvurmakta fayda var. Bir yüksek lisans programına başvuruyorsanız VPD sizin içinde şart olabilir bu nedenle iyice kontrol edin. Ne kadar erken başvurabilirseniz o kadar iyi unutmayın.

Lisans başvurularında atlanmaması gerekli bir diğer hususta bazı programların DoSV’ye ( Merkezi yerleştirme ) tabi olması. Almanya ÖSYM’si ( Hochschulstart ) bazı programlara yoğun ilgi olduğundan başvuruları merkezi bir yerleştirme sistemi ile takip yoluna gitmiş. Aslında bence oldukça mantıklı bir sistem. Okullar kendi seçimlerini kendileri yaptığından bir adaya birden fazla okuldan kabul gelebiliyor. Aday seçim yaparken başka adayların hakları kayboluyor ve kontenjanlar boş kalabiliyormuş. Bunu önlemek için bazı programlarda başvurduğunuz okullar için bir tercih sıralaması yapmanız istenebiliyor. Tercih sıralamasına göre ilk gelen kabulünüz sonrası daha alt sıralardaki tercihlerinizdeki okullara bildirim yapılıyor ve o okullardaki başvurunuz iptal ediliyor. Ancak daha öncelikli tercihlerinizden halen kabul alma şansına sahip oluyorsunuz.


Uni-assist başvurusu için son tarih nedir?

Son tarihler, üniversitelere göre değişebilir ancak okulların web sitelerinden kolayca kontrol edilebilir. Normalde, aşağıdaki 2 son başvuru tarihi kullanılır ancak istisnalar vardır:

 • Kış döneminde başlayan programlar için: son başvuru tarihi 15 Temmuz
 • Yaz döneminde başlayan programlar için: son tarih 15 Ocak

Dikkat! Bazı üniversiteler, yüksek lisans programları gibi belirli programlar için daha erken son başvuru tarihleri belirlemiştir. Okulun sitesinden kontrol edin.

Dikkat! Bazı üniversiteler, yüksek lisans programları gibi belirli programlar için daha erken son başvuru tarihleri belirlemiştir. Okulun sitesinden kontrol edin.

Üniversite başvurunuzu uni-assist çevrimiçi portalında etkinleştirdikten sonra başvuru yapmak internetten alışveriş kadar kolay. İstediğiniz programları seçip sepete ( “Selection List” ) ekliyorsunuz. My Selection List menüsünde başvumak istediğiniz programları, ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini başvuru belgelerini görebilirsiniz.

İstediğiniz programları seçip sepete ( “Selection List” ) ekliyorsunuz

Belgeleri uni-asist’e göndermeniz ve son başvuru tarihinden en az 8 hafta önce başvuru ücretini ödemenizi önemle tavsiye ediyorum, böylece eksik evraklar varsa sizi bilgilendirebilirler.

Uni-Assist Başvuru Evrakları Nelerdir?

Üniversiteleri istedikleri belgeleri kendi web sitelerinden sıkı şekilde kontrol edin ( Farklı üniversiteler farklı belgeler isteyebiliyor dikkat )

Almanya üniversite başvurularında istenilen resmi belgeler ve sertifikalarınızın orjinallerini kesinlikle Uni-Assist’e ya da üniversitelere göndermeyin. Orjinaller kayıt sırasında sunulacak. Yanılır gönderirseniz tekrar çıkarmak oldukça sorun olacaktır. Yanılıp gönderen ve sonrasında birçok sorun yaşayan çok tanıdığım oldu. Aman dikkat. Göndermeniz gerekli dokümanlarin orjinalleri İngilizce ya da Almanca değilse ( Eh benimki de soru yani ? ) yeminli tercümesi gerekiyor. Dokümanları çevirttikten sonra Uni-Assist için 1 set , doğrudan başvuru alan üniversiteler için başvuracağınız üniversite sayısı kadar kopyalayıp aslı gibidir onayı almanız gerek. Noter ya da ilgili kurumdan kaşeli imzalı olabilir. (Islak imza şart söyliyim). Almanya konsoloslukları ve fahri konsoloslar da bu hizmeti ücretsiz veriyor; ( “Beglaubigungen” )

Uni-asist’te başvuru ücreti

Belgelerinizi portale yükledikten sonra sıra geldi ödemeye. İlk başvurunuz 75 Euro , sonraki her başvuru 30 Euro olarak ücretlendiriliyor ( 2023 fiyatları ). Bu ücretler, bu başvurunun sonuçlarına bakılmaksızın, belgelerinizin ve eğitim sertifikalarınızın kaydını, işlenmesini ve değerlendirilmesini kapsar. Yeni bir dönem için başvurursanız ilk başvuru gibi işlem görür ve ilk seçim için 75 Euro tahsil edilir.

Ödemeyi kredi kartınız ile yapabilir ya da kur farkından çok etkilenmemek için bazı para transfer şirketlerini kullanabilirsiniz. Para transferini tercih ederseniz, en uygun kuru veren şirket olarak Wise öne çıkıyor. Bu linkten ücretsiz olarak üye olabilir ve ilk 500 Euro’ya kadar transferinizi kendi hesabınızdan komisyon vermeden yapabilirsiniz.


VPD Örneği

Ödeme onayınız geldikten sonra eğer istenirse ( pandemiden beri çoğunlukla online yükleme yeterli ancak bazı okullar hala posta ile göndermenizi isteyebilir ) belgelerinizin imzalı kopyalarını zarfa koyup Uni-Assit’e postalamanız gerekiyor. PTT’yi tercih etmenizi önermem mümkünse DHL, Fedex, TNT gibi bir taşıma firması kullanın. Portal üzerinden belgelerin ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Sonrasında okula bağlı olarak VPD belgenizin gelmesini bekliyorsunuz ya da okulun sitesinden ek başvuru yapmanız gerekiyor. Her okul için süreç farklı işleyebileceğinden dikkatli takip gerekli burada genel bir şey yazmak çok mümkün değil ama Uni-Assist sizi yönlendirecek takip önemli.

Pek çok aday bu nedenle bir danışmanla çalışıyor. Zorunlu değil ama vakit ayırmak ve sıkı takip gerekeceğini göz önüne alın. Bu konuda “Almanya’da Öğrenim İçin Danışmanla Çalışmak Şart mı?” adlı bir makale yazmıştım isterseniz ona da bir göz atın. Sorularınız olur ve yardımcı olabileceğim bir şeyler olursa yazmaya çalışırım. Başvuru sürecinizde kolaylıklar diliyorum.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

13 thoughts on “Uni-Assist Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Merhaba ben son sınıf mimarlık öğrencisiyim. Almanya’ya master mimarlık programı için başvuru yapmak istiyorum. A2 almancam var şartlı kabul ile bünyesinde almanca dil kursu olan bir üniversiteye başvurmak istiyorum. (örneğin; Bergische Uni Wuppertal). Başvurular 15 mayısta açılıyormuş, şartlı kabul için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve gerekli olan belgeler nelerdir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Hocam selamlar, toefl ibt sınavına girecem online sonuçlar gelince pdfini uni assistten kaydetsem olur mu? Ayrıca VPD belgesi satın alımdan sonra mı geliyor yoksa ayrı bir yeri mi var başvurabileceğimiz? Son olarak önce ödemeyi mi yapmalıyız yoksa belgeleri mi yüklemeliyiz? Bu 3 soruma cevap verebilirseniz çok müteşekkir olurum.

  1. Ada Selam,

   Barkodlu belgeyi yükleyebilirsin. VPD başvurularını uni assist üzerinden normal bölüme başvurur gibi yaparsın. Bazı üniversiteler ise VPD başlığı altında ayrı bir başvuru açar ama genellikle programa normal başvuru yapar gibidir.Değerlendirme ödeme yapıldıktan sonra mümkün yani önce tüm belgeleri yükle en son ödemeyi yap.

 3. Merhaba, üniversite kabul notu gibi bir şey istiyor Köln üniversitesi fakat onu nasıl edineceğim hakkında hiç bir fikrim yok. Bunun dışında, sizce lise diplomasını da yüklemeli miyim? Öyle bir istek göremedim Üniversite sitesinde. Uni-assist sisteminde spesifik olarak Türkiye’yi aradığımda lisans’ı tamamlayanlar hakkında bir bilgi verilmemiş. Gerçekten çok zor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 4. Merhaba, IELTS sonuç belgemi internetten çıktı alıp götürebilir miyim? Size mail gönderdiğimiz TRF sonuçtur dediler ama üstünde ıslak imza yok sonuçta.

 5. Merhaba, lise diplomamı başvuru için tercüme ettirmem gerekiyor. Başvuracağım okul yalnızca online başvuru alıyor yani evrakları postayla göndermeyeceğim. Merak ettiğim şu, belgeyi yeminli tercümanda tercüme ettirmem yeterli mi yoksa tercümeyi noterden onaylatmam mı gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim…

 6. Selamlar TestDaf TDN3 üm var ancak yüksek lisans için neredeyse hiçbir üniversite kabul etmiyor. Gidebilmem için en kolay yol nedir ?

  1. Emre Selam,

   Belkide Almanların en sevdiğim tarafı bu “there is no shortcut”. Kuralları yerine getirmek zorundasın. Yani biraz daha gayret TDN4 yaparsın.

 7. Hocam selamlar, ben odtüde Elektrik Elektronik mühendisliği 3.sınıfına geçeceğim seneye itibariyle İngilizce eğitim görmekteyim B2-C1 arası bir İngilizcem var fakat Almancam şu an yok bir teknik üniversitede bölümüme yakın veya aynı bölümde bir yere geçebilme durumum var mıdır şartlar nasıl olur? Almanca gerekliliği nedir?

  1. Sarp Selam,
   Bence bu aşamada okulundan iyi bir derece ile mezun olup daha sonra Almanya’yı yüksek lisans için değerlendirmen daha mantıklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir