Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da, İngilizce Eğitim Alabileceğiniz En İyi 10 Üniversite


Almanya’da Eğitim

Almanya’da üniversite eğitiminin çoğunlukla ( özellikle lisans eğitimi ) Almanca olduğundan ve Almanca’nın oldukça zor bir dil olduğundan sıkça bahsediyorum. Merak edenler için “Almanya’da Okumak İçin Almanca Zorunlu mu?” ve “Hayat Almanca Öğrenmek İçin Yeterince Uzun Değil” yazılarımı önerebilirim.

Ülkemizdeki lise müfredatında yabancı dil eğitiminin seviyesi ve yeterliliği malumunuz. Yoğun dil eğitimi verilen özel okullar ve kolejlerde de yagın olarak İngilizce eğitim verildiğinden dolayı gençlerimizin çoğunun yabancı dili İngilizce. Almanca zaten zor ve sadece bir kaç anadolu lisesi ile özel kolejde öğretildiğinden Türk öğrenciler için Almanya yüksek öğreniminde en büyük handikap Almanca. Bu nedenle Türk öğrencilerinin büyük çoğunluğu için Almanya’da üniversite seçimi konusunda aşağıdaki kriterlerin geçerli olduğunu düşünüyorum.


Türk öğrenciler hangi kriterlere önem vermeliler?

1. Dil problemi

Almanca hakkında bu kadar laf ettikten sonra şunu söylemeliyim: “Bir kelime bile Almanca bilmeden Almanya’da eğitim görebileceğiniz bir gerçek”. 2022 yılı itibari ile Almanya genelinde 323 İngilizce lisans programı var. Bu programlardan çoğunluğu özel üniversitelerde olmakla birlikte bazı devlet üniversitelerinde de tamamen ya da kısmen İngilizce lisans programları sunuyorlar.

Konu yüksek lisans olduğunda ise program sayısı 1500’ün üzerine çıkıyor. Yine özel üniversitelerin yanında devlet üniversitelerinde de İngilizce yüksek lisans okumak mümkün. Ancak devlet üniversitelerindeki bu programlardan bazılarının da ücretli olduğunu belirtmeliyim.

2. Yaşam Standartları ve ulaşım kolaylıkları

Hayat sadece okuldan ibaret değil tabi ki. Almanya’ya gittiğinizde farkedeceğiniz ilk şey şehirlerin bizim şehirlerimize göre çok küçük ve olanakların sınırlı olduğu olacak. İstediğiniz ürünü köşe başında bulmak, sınırsız yiyecek ve eğlence imkanları, kolay ulaşım en çok özleyeceğiniz şeylerden birkaçı olabilir.

Okulunuzu seçerken nispeten alışık olduğunuz sosyal hayatı bulabileceğiniz ve sadece İngilizce konuşarak hayatınızı idame ettireceğiniz şehirler öne çıkıyor. Berlin, Hamburg ve Münih bunlardan en başta gelenleri. Belki bu şehirlere eski başkent olması sebebi ile uluslararası kimliğe bürünmüş olan Bonn da eklenebilir. Toplu ulaşım ağlarının büyüklüğü ve imkanlarının yanısıra Türkiye’den rahat ulaşım bu şehirleri en popüler şehirlerden yapıyor.

Türkiyeden Almanyanın pek çok kentine direkt uçuşlar var.
Almanya’nın büyük şehirlerine Türkiye’den uçmak çok kolay.

3. İş imkanları

Özellikle yüksek lisans öğrencisi iseniz, nispeten daha az yoğun eğitim programınızın yanında parttime iş bularak çalışmak isteyebilirsiniz. Almanya’da eğitim için alacağınız oturum izni size yılda 120 tam gün çalışma fırsatı sağlıyacak. Yukarıda saydığım şehirler gerek demografik yapısı ve gerekse yoğun turist çekmesi nedeni ile sadece İngilizce konuşabilenler için görece fazla iş imkanı sağlayacaktır.

4. Ünlü ve uluslararası tanınırlığı yüksek okullar

Elbette yüksek öğrenim için yoğun bir çaba harcadıktan sonra mezun olunan okulun uluslararası alanda tanınırlığı sizin için önemli olmalı. Gerçi Almanya’da üniversite bitiriyor olmanın zaten başlı başına büyük bir başarı olarak değerlendirileceğinden şüpheniz olmasın. Bu sadece Türkiye için değil tüm dünyada da böyle. Ama yine de daha bilinir okullar olsun diye düşünmeniz de normal. Yukarıda saydığım şehirler kendileri kadar okulları ile de ünlüdür.

Aşağıda sayacağım okullar sizin için bir sınır olmasın. Almanya genelinde çok daha tanınmış ve köklü üniversiteler var ve seçenekleriniz çok daha fazla. Uluslararası sıralamalarda ilk 1000’e giren Alman üniversitelerinin bulunduğu interaktif haritaya bakabilirsiniz. Ancak aşağıdaki listeyi özellikle İngilizce yüksek lisans okumak isteyen adaylar açısından daha uygun olduğu için oluşturdum. Listeye özel üniversiteleri bilerek ilave etmedim. İşte bu okullar:

Berlin Freie Üniversitesi

Berlin Freie Üniversitesi , Alman federal ve eyalet hükümetlerinin Mükemmellik Yarışmasında üç kez ödül almış bir üniversite. Almanya’nın en iyi okullarından biri kabul edilen üniversite 40.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kapsamlı bir program yelpazesine sahip olan okulun yabancı öğrenci oranı %27.

Okulun 2’si lisans toplam 19 İngilizce programı bulunuyor.

Berlin Humboldt Üniversitesi

Humboldt Üniversitesi Almanya’nın eski ve tanınmış üniversitelerinden biri. Alman mükemmellik programının üyesi 10 üniversiteden biri. Daha çok sosyal ve beşeri bilimlere odaklı geniş bir program yelpazesi var. Kampüsün şehir merkezindeki konumu da benim ayrıca sevdiğim bir diğer özelliği. 40.000’e yakın öğrenci sayısı ve %21 yabancı öğrenci oranı var.

Okul 29 farklı İngilizce yüksek lisans programı sunuyor.

Berlin Humboldt Üniversitesinin konumu harika

Berlin Teknik Üniversitesi

Almanya’nın en iyi teknik okulu olduğu söylenemez ancak bulunduğu şehir ve sahip olduğu imkanlar nedeni ile bu listede yerini alıyor. 35.000 civarında öğrencisi ile uzun yıllardır seçkin bir bilim merkezi olarak ününü koruyor. Adı teknik olsa da sosyal konularda da programlar sunan okul, yukarıdaki üniversitelere oranla oldukça daha az yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Berlin Teknik üniversitesi 22 İngilizce yüksek lisans programı sunuyor.

HTW Berlin

HTW Berlin yaklaşık 14.000 öğrencisi ile Almanya’nın en ünlü Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinden biri ve Berlin’in en büyük uygulamalı bilimler üniversitesi olarak teknoloji, bilgi teknolojisi, işletme, hukuk, kültür ve tasarım alanlarında 70’den fazla program sunuyor. Konuların yelpazesi, makine mühendisliği, otomotiv mühendisliği ve işletme yönetimi gibi klasik disiplinlerden sağlık elektroniği, oyun tasarımı ve profesyonel BT işi gibi şu anda popüler olan programlara kadar uzanıyor. Okulun yabancı öğrenci oranı %40’ın üzerinde.

Okul 1’i lisans olmak üzere 8 İngilizce program sunuyor.

HTW Berlin, Almanyanın en iyi uygulmalı bilimler okullarlarından. Okulda 8 İngilizce program sunuluyor.
HTW Berlin

Hamburg Üniversitesi

Hamburg, Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olması ve büyük bir liman şehri olmasının getirdiği avantajla oldukça yüksek bir tanınırlığa sahiptir. Şehrin üniversiteleri de hem büyüklük hem de tanınırlık açısından oldukça ileridedir. Hamburg Üniversitesi, 44.000’e yaklaşan öğrenci sayısı ile bilimden sanata pek çok değişik alanda eğitim fırsatları barındırıyor. Okuldaki öğrencilerin yaklaşık %6’sı yabancı öğrencilerden oluşuyor.

Üniversitenin 1 adet İngilizce lisans ve 30 adet İngilizce yüksek lisans programı var.

Hamburg Teknik Üniversitesi

TUHH, Geleneksel mühendislik programlarının yanısıra, süreç ve biyoproses mühendisliği, lojistik, tekno-matematik gibi yeni nesil teknik konulra odaklanmış bir okuldur. Uygulamaya dayalı bu geniş program seçenekleri, TUHH’yi Almanya’daki en iyi teknik üniversitelerden biri yapar. 7500 civarındaki öğrencinin yaklaşık %15’i yabancı öğrenci statüsündedir.

Okulun 1’i lisans olmak üzere toplam 11 İngilizce programı var.

Hamburg Teknik Üniversitesi, 11 İngilizce program ile Almanya'nın en bilinen Teknik Okullarından
Hamburg Teknik Üniversitesi

Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (HAW)

Hamburg’daki en büyük ikinci yüksek öğretim kurumu ve Almanya’daki en büyük uygulamalı bilim üniversitelerinden biri olan HAW , özellikle Bilişim Teknolojileri, yaşam bilimleri, tasarım, medya, işletme ve sosyal bilimler konularında pratikle teorinin harmanlanmış bir müfredatını sunuyor. Okulun 17.000 civarında öğrencisi var ve bunların yaklaşık %18’i yabancı.

Okulda 1’i lisans olmak üzere toplam 7 İngilizce program var.

LMU Münih

LMU sadece akademik anlamda iyi bir konuma sahip değil. Aynı zamanda Avrupa’nın en önde gelen üniversitelerinden biridir. Okulda karşılaşacağınız uluslararası araştırma ortamında ve eğitiminiz sırasında pratik deneyim kazanmak için sayısız fırsat sunan Münih gibi bir metropolde okumanın avantajı bu okulu tercih etmeniz için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Okulun 52.000’den fazla öğrencisi var ve bunlardan %17’si yabancı. Okul 28 adet İngilizce yüksek lisans programı sunuyor.

TU Münih

TU Münih ( Münih Teknik Üniversitesi ),  Avrupa’nın en araştırma-yoğun ve yenilikçi üniversitelerinden biridir. Üniversite mühendislik, doğa bilimleri, yaşam bilimleri, tıp ve ekonomi ve sosyal bilimler gibi bir dizi konu başlığı altında 178 farklı program sunuyor. Okul uluslararası alanda oldukça popüler olduğundan yabancı öğrenciler açısından da çokça tercih edilen bir okul olmuş. 42.000 civarında öğrencinin üçte biri yabancı öğrencilerden oluşuyor. Bu kadar tercih edilmesinin sebeplerinden biri de İngilizce verilen programların fazla olmasından.

Okulda 6’sı lisans toplam 57 İngilizce programda eğitim almak mümkün.

Bonn Üniversitesi

Bonn Üniversitesi, şehrin eski başkent olmasından dolayı iyi bilinen bir okul. Köln’e yakınlığı ve halen birçok uluslararası firmanın merkezine ev sahipliği yapması popülerliğini arttırıyor. Okul ve şehir ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Dünyada en çok Matematik alanındaki başarıları ile bilinen okulun 32.000 öğrencisinin yaklaşık 4000’i yabancı.

Okulda 29 İngilizce yüksek lisans programı bulunuyor.

Bonn üniversitesi Almanya'da Tıp ve Diş Hekimliği okunacak en iyi okullardan bir.
Bonn Üniversitesi Ana Kampüs

Sonuçta:

Berlin, Hamburg, Münih ve Bonn, şehir olarak İngilizce yaşamak için olduğu kadar okullarının eğitim kalitesi ve uluslararası tanınmışlığı ile de tercih sebebi olabilir. Ancak bu okullardan herhangi birinin sizin için doğru olup olmadığını belirlemek, tamamen sizin beklentilerinize, ekonomik durumunuza ve eğitim konusundaki başarılarınıza bağlıdır. Büyük şehirlerde yaşamın daha kolay ve sosyal hayatın daha canlı olduğu doğrudur ancak buralarda yaşamın pahalı olduğunu da unutmamak gerekir.

Büyük şehirlerde popüler okullara başvurmak ve kabul almak da kolay değildir. Aynı şekilde bu okullardan mezun olmak da zordur. Bu durum eğitiminiz sırasında gerçekten çok çalışmanız ve daha fazla çaba göstermeniz gerektiği anlamına gelecektir. Şehirler ile ilgili detayları , sosyal yaşam ve barınma konusundaki imkanları, kendi gözlemlerimi ve araştırmalarımda elde ettiğim bilgileri fırsat buldukça kaleme alıyorum. Şehirler ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir