Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da Bilgisayar Bilimleri ( Informatik ) Okumak


Almanya’da İnformatik

İnformatik programları, ülkemizde olduğu kadar Almanya’daki en popüler programlar arasında yer alıyor. Benim bu sektöre ve mesleğe giriş yolundaki seçeneklerimden çok daha fazla seçenek olduğundan şüphe yok. Bizim zamanımızda “Bilgisayar Mühendisliği” kavramı tüm “Bilgi işlem süreçlerini” kapsayıcı bir kavram olarak anlaşılıyor olsa da o zamanlar “BT sistemi” denen şeyin sadece banka genel müdürlükleri ya da holding genel merkezlerinde kullanılan birer sunucu ve birkaç client’tan ibaret olduğunu unutmamak gerek. ( Cümleye bakıp çok eskiden bahsediyorum sanmayın. O kadar da yaşlı değilim ) Dünya’nın geldiği nokta itibari ile BT uzmanlıkları çok çeşitlendi ve BT sistemleri tüm işletmelerin ana iş süreçlerinin tam merkezine oturmuş durumda.

Almanya’da bilişim sektöründe istihdam talebi her geçen gün artıyor.

Almanya’da endüstrinin gelişmiş olmasına paralel olarak BT uzmanlarına talep hemen her sektörde giderek artıyor. Firmalar ülke içerisinde yeterli iş gücü bulamadıklarından dışarıdan iş gücü ithali konusunda kolaylıklar sağlanıyor. Bu gelişmenin ve talepteki büyümenin yakın gelecekte artacağını öngörmek de falcılık olmaz diye düşünüyorum.

Almanya’da da BT çalışanları ortalamanın üstünde ücretler ile iş bulabildiklerinden üniversitelerin Bilişim programları en popüler programlarda biri haline gelmiş durumda. Sadece Alman öğrenciler için değil, Almanya’da Bilişim okuyup sonrasında kariyerine burada devam etmek isteyen pek çok yabancı öğrenci için de durum aynen böyle. Sektörün ve öğrencilerin yoğun ilgisine rağmen “Bilişim” dalındaki öğretim üyesi sayısının sınırlı olması, üniversitelerin bu programların çeşitliliğinin ve öğrenci kontenjanının arttırılması yönündeki istekleri karşılıksız bırakmasına neden oluyor.

Almanya’da BT profesyonelleri ne kadar maaş alıyorlar merak ediyorsanız ” Almanya’da BT Profesyonellerinin Maaşları” konulu yazımı da okumak isteyebilirsiniz.

Almanya'da informatik öğrenciler açısından en popüler bölümlerden
Almanya genelinde üniversiteye başlayanlardan “Bilişim” Programlarını seçenlerin oranları %

Almanya’da informatik okumak

Almanya’da “Bilişim” programları lisans ve lisans üstü olmak üzere çok sayıda seçenek içeriyor. 140 ‘tan fazla üniversite de lisans ya da lisansüstü bilişim programı bulabilirsiniz. Lisans programlarının çok büyük bir kısmı Almanca eğitim verse de İngilizce okuyabileceğiniz programlar da var. Dil yeterlilikleri okuldan okula farklılık gösterebilse de genellikle C1 seviyesinde Almanca kanıtı istenecektir.

Almanya’daki Bilişim lisans programları sizleri bazı konularda odaklamaya çalışırlar. ilk iki sene Matematik, Algoritma, Veritabanları, Sistem analizi, İletişim teknolojisi, Programlama, İş idaresi, İşletim sistemleri ve bilgisayar mimarisi gibi alanlarda dersler verilirken sonrasında İşletme enformatiği, Uygulamalı bilişim, Tıp bilişimi, Biyoenformatik, Medya Bilişimi, Teknik bilişim, Navigasyon ve Robotik gibi alanlardan birine odaklanması beklenir. Hatta bu odaklar bazı üniversitelerde bağımsız lisans programları olarak sunulmaktadır.

Lisans programı aramalarında yoğun olarak aşağıdaki programlara rastlayacaksınız.

 • Informatik
 • Wirtschaftsinformatik ( İşletme Bilişimi )
 • Medieninformatik ( Medya Bilişimi )
 • Angewandte Informatik ( Uygulamalı Bilişim )
 • Technische Informatik ( Teknik Bilişim )
 • Bioinformatik
 • Medizininformatik ( Tıp Bilişimi )
 • Data Science ve
 • Software Engineering

Yukarıdaki programlardan bazıları 3 bazıları ise 4 yıllık programlar. Avrupa’nın pek çok ülkesinde lisans programları 3 yıl ( 180 AKTS ) olduğundan denklik anlamında bir sorun yaşamazsınız ancak bu programlardan bazıları çok özel programlar olduğundan Türkiyede’ki “Bilgisayar Mühendisliği” programlarına denkliği tartışmalıdır ve sorun çıkması olasıdır. ( Ör. Medizininformatik, Bioinformatik ya da Wirtschaftsinformatik gibi ) Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın Almanya’da alacağınız başarılı bir lisans eğitimi sonucunda YÖK’ten denklik almanızda sıkıntı çıkma olasılığı hemen hemen yoktur. Sadece denk sayılacağınız bölüm ve ünvan konusu tartışmalı olabilir. Almanya’da Informatik konusunda işverenlerin en fazla beğendikleri üniversiteler için ” Almanya’da informatik okunacak en iyi 10 üniversite” konulu yazıma bakın.

Ancak kariyer planınız Almanya’da devam etmek ise yukarıdaki herhangi bir programı gözü kapalı tercih edebilirsiniz. Hatta Türkiye’ye dönüp devlet memuru olmak gibi bir hedefiniz yoksa yine sıkıntı yok. Özel sektör sadece programın ana konusu ile ilgilenecektir. Size mühendis ünvanı verilmesi özellikle IT sektörü için son derece önemsiz bir konudur. Yine de “mühendislik” ünvanı istiyorsanız, programlar “Informatik” olarak görünse de müfredat içerikleri diğer temel bilimler ile etkileşimli olabiliyor. Denklik konusunda hayal kırıklığı yaşamamak için iyi araştırılmalı.

Bir okurumun yaşadığı deneyimden yola çıkarak yaptığım araştırmada, bazı programların “mühendislik” denklikleri konusunda benim de ön göremediğim bazı sıkıntıların olduğunu da öğrendim. Özetle amacınız “Bilgisayar Mühendisliği” gibi bir denklik almaksa, okulu ve programı dikkatle seçmeniz önemli. Aksi durumda çoğunlukla alabileceğiniz denklik “Bilgisayar Bilimleri” şeklinde olacak. Mühendislik denklikleri konusunda IEEE ( Uluslararası Elektronik Mühendisleri Organizasyonu ) bir site oluşturmuş ( https://tryengineering.org ) bu sitede konu alanında istediğiniz mühendislik derecenizi ve ülkeyi seçerek uluslararası akredite programları görüntüleyebilirsiniz.

Aynı sitede “Computer Science”, “Cybersecurity” ve “Computer Engineering” seçenekleri ile Almanya’daki değişik programları görmeniz mümkün. YÖK denklik verirken maalesef denk bulduğu bölüm kriterleri konusunda çok şeffaf değil ancak özellikle “Bilgisayar Mühendisliği” denkliği istiyorsanız yukarıdaki sitede arama kriterinizi ona göre belirleyin derim. Bir yandan da https://www.eqar.eu/ sitesinden seçtiğiniz okul ve programın akreditasyon belgelerini incelemenizi öneririm. Bu belgeler size programın müfredatı ve denk sayılması muhtemel bölümler hakkında fikir verecektir. Akreditasyon belgeleri belirli süreler için verilir ve süresi sınırlıdır. Bu nedenle seçtiğiniz programın eski belgeleri sizi yanıltabilir. Güncel belgeleri inceleyin.

Almanya'da informatik eğitim programları değişik odak noktalarına göre farklılaşmıştır.
Gelinen teknolojik seviyede Bilişim eğitim programlarının tüm süreçleri kapsaması mümkün olmuyor. O nedenle uzmanlaşma gerekiyor.

Birkaç şeyde meslek olarak “Bilişimi” seçmek isteyenlere söyleyeyim. Öncelikle geleceği parlak bir meslek ancak bu işi sevmeniz gerek. Matematikten ve problem çözmekten hoşlanmanız, mesai sınırı tanımamanız gerek. Soyut düşünme yeteneği bu dalda kolaylıkla ilerlemenizi sağlarken grupla çalışabilme ( pekçok projede sıklıkla böyle çalışılır ) ve iyi insan ilişkileri ilerlemek için olmazsa olmazlardır.

Almanya’da informatik programlarına kabul için neler gerekli?

Öncelikle başvuracağınız üniversitenin kabul kriterleri önemlidir ancak araştırdığınızda pek çok programın kabul kısıtı olmadığını ( Ohne NC ) göreceksiniz. Kabul kısıtı olmaması her başvuranı alacakları anlamına gelse de yabancı öğrenciler için durum biraz daha karışık. Kabul için kesinlikle Almanya’da üniversite okuma yeterliliğinizin kanıtı ( Bkz. HZB ) ve yeterli dil seviyesi ( C1 ) gerekiyor. Kabul kısıtı olan yani NC sınırı olan programlarda ek olarak VPD ‘ninizin ( Bkz. VPD ) hesabı gerekir. Tüm bunlara ek olarak bazı durumlarda kabul şansınızı arttırabilmeniz için TestAs sınavına ( Bkz. TestAs ) girmenizi de tavsiye edebilirim.

Üniversiteye bağlı olarak, ek gereksinimler olabilir . Bunlar stajlar, motivasyon mektupları ve diğer seçim süreçleri olabilir. Ancak tam gereksinim için doğrudan üniversiteye danışmak en iyisidir.

Almanya’da informatik okumak zor mu?

Informatik programları Almanya’da popüler olduğu kadar başarı ile bitirmesi zor programlar olarak ün salmıştır. Bu biraz da “Matematik” konusundaki yoğun içerikten kaynaklanır ( Zor dediysem en zorlarından olduğunu düşünmeyin bu konuda ki makalemi okuyabilirsiniz ). Almanya’daki kabul kısıtı olmayan pek çok program gibi “Informatik” programları başlangıçta çok kalabalık öğrenci grubu ile eğitime başlar ve en iyileri seçmek için oldukça zorlu sınavlar ile elemeler yapılır. Programları başarı ile bitirme oranlarının bizim üniversitelerden düşük olduğunu belirtmekte fayda var. ( Lisede Matematik dersiyle probleminiz varsa bu programları tavsiye etmiyorum ) Yine de bu durumun öğrencinin kişisel çabasına bağlı olduğunu unutmamak gerek.

Almanyada informatik programları en yük okul bırakma oranına sahip programlardan biridir.
Üniversite öğrencilerinin eğitimi bırakma oranları ( 2012 yılındaki bu istatistik günümüzde biraz azalsa da halen geçerli )

Programlar devlet üniversitelerinde ücretsiz olarak sunulurken ( Sadece sömestre biletini de içeren kabaca 250-350 Euro civarında dönemlik katkı ücretini ödersiniz ) bazı özel okullarda da bu lisans derecelerini alma şansınız var. Özel okullarda eğitiminizin yaşam maliyetleri hariç kabaca 15.000 Euro civarında bir öğrenim bedeli gerektireceğini unutmayın ( Özellikle İngilizce okumak istiyorsanız ).

Almanya’da informatik Yüksek Lisans

Bilişim alanındaki “Yüksek Lisans” programları da pek çok üniversitede çok değişik odaklara sahip olacak şekilde sunuluyor. Ancak genel olarak Lisans programlarının odaklarında belirttiğim konulara yoğunlaşıyor. Programlar genellikle 3 ya da 4 sömestrlik programlar yani ( 90 – 120 AKTS ). Kabul kriterleri Lisans programlarına göre daha fazla detay ve çeşitlilik içerdiğinden her programın kendi sitesini incelemek gerek. İngilizce programların çok daha fazla olduğunu da belirtmeliyim.

Tamamı olmasa da Almanyadaki İnformatik Lisans Programlarının Listesi

Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
Bilgisayar BilimiAachen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAachenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Pratik dönem ile Bilgisayar BilimiAachen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAachenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiAachen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAachenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Yurtdışında pratik dönem veya sömestr ile İşletme EnformatiğiAachen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAachenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiAmberg-Weiden Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAmbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri 4.0 Bilgisayar BilimleriAmberg-Weiden Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAmbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeoinformatik ve Arazi YönetimiAmberg-Weiden Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAmbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi, Uygulamalı - Dijital Medya ve Oyun GeliştirmeAnhalt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKöthenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi86 Euro/Sömestre
Etüt ve jeo-bilişimAnhalt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDessauUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi86 Euro/Sömestre
İşletme bilgi işlemAnsbach Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAnsbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi54 Euro/Sömestre
Bilgisayar BilimiAugsburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAugsburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiAugsburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiAugsburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar bilimi, uygulamalıAugsburg ÜniversitesiAugsburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiAugsburg ÜniversitesiAugsburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeo-bilişimAugsburg ÜniversitesiAugsburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Mühendislik Uygulamaları için Bilgisayar BilimiAugsburg ÜniversitesiAugsburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiAugsburg ÜniversitesiAugsburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi - Otomotiv BTBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi - Siber GüvenlikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemBamberg ÜniversitesiBambergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriBamberg ÜniversitesiBambergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi: Yazılım Sistemleri BilimiBamberg ÜniversitesiBambergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBauhaus UniversitesiWeimarÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği / İş ZekasıBavyera Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi540,00 EUR/ ay
İşletme EnformatiğiBerlin Hukuk ve Ekonomi OkuluBerlinUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İdari Bilgisayar BilimleriBerlin Hukuk ve Ekonomi OkuluBerlinUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiBielefeld Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi (Minden)Bielefeld Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMindenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Mühendislik Uygulamaları için Bilgisayar BilimiBielefeld Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBielefeld ÜniversitesiBielefeldÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı BiyoinformatikBingen Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBingen Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
JeoinformatikBochum Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBochumUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBochum Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBochumUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiBochum Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBochumUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiBochum Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiVelbert/ HeiligenhausUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBonn ÜniversitesiBonnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBonn-Rhine-Sieg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSankt AugustinUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Ekonomide Bilgisayar BilimiBonn-Rhine-Sieg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSankt AugustinUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Çift Bilgisayar BilimiBonn-Rhine-Sieg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSankt AugustinUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBrandenburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemBrandenburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya Bilgisayar Bilimi (çevrimiçi derece kursu)Brandenburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriBrandenburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp için Bilgisayar BilimiBrandenburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBrandenburgische Teknik ÜniversitesiCottbusÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiBrandenburgische Teknik ÜniversitesiSenftenbergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemBraunschweig Teknik ÜniversitesiBraunschweigÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBraunschweig Teknik ÜniversitesiBraunschweigÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBremen ÜniversitesiBremenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiBremen ÜniversitesiBremenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBremerhaven Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBremerhavenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiBremerhaven Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBremerhavenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiClausthal Teknoloji ÜniversitesiClausthal-ZellerfeldÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Elektrik ve Bilgi MühendisliğiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine MühendisliğiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mühendislik FiziğiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri mühendisliği otomotivCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Otomotiv mekatronikCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BiyoanalizCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Lazer ve Işık TeknolojisiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Otomasyon Mühendisliği ve Robotik:Coburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mühendislik FiziğiCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreİngilizceKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Enerji Mühendisliği ve Yenilenebilir EnerjilerCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Görsel hesaplamaCoburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiCoburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriDortmund Teknik ÜniversitesiDortmundÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Meslek Yüksekokulları için Bilgisayar BilimleriDortmund Teknik ÜniversitesiDortmundÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiDortmund Teknik ÜniversitesiDortmundÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Gymnasium düzeyinde ve kapsamlı okullar için Bilgisayar BilimleriDortmund Teknik ÜniversitesiDortmundÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiDortmund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDortmundUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiDortmund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDortmundUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemDortmund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDortmundUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uygulamalı dönem ile İşletme EnformatiğiDortmund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDortmundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Yerleştirme yarıyılı ile Tıp BilişimiDortmund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDortmundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BilişimDresden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiDresden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiDresden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeomatik - Ölçme / Haritacılık / JeoinformatikDresden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yönetişim BilişimiDresden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiDresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiDüsseldorf ÜniversitesiDüsseldorfÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Biyoteknoloji / BiyoinformatikEmden/Leer Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEmdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiEmden/Leer Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEmdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiEmden/Leer Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEmdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiEmden/Leer Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEmdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriErfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiErfurtUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dilbilimsel Bilgisayar BilimiErlangen-Nuremberg ÜniversitesiErlangenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiErlangen-Nuremberg ÜniversitesiErlangenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar MühendisliğiEsslingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEsslingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Yazılım mühendisliği ve medya hesaplamaEsslingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEsslingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Otomasyon Teknolojisi ve Ürün BilgileriEsslingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGöppingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Ekonomide Bilgisayar BilimiEsslingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiEsslingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Medya Bilişimi / Medya TasarımıFHD Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)DresdenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi525,00 EUR/ ay
İşletme EnformatiğiFHDW Ticaret Üniversitesi (özel)Bielefeld, Bergisch Gladbach, Paderborn, MettmannUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi640,00 EUR/ ay
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriFHDW Ticaret Üniversitesi (özel)Paderborn, MettmannUygulamalı Bilimler Üniversitesi2 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi640,00 EUR/ ay
Bilgisayar BilimiFrankfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFrankfurtUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi360,14 EUR/ sömestre
Mühendislik işletme bilgi sistemleriFrankfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFrankfurtUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Mobil UygulamalarFrankfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFrankfurtUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BiyoinformatikFrankfurt ÜniversitesiFrankfurtÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Biyo hesaplamaFrei ÜniversitesiBerlinÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiFrei ÜniversitesiBerlinÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri (öğretim yeterliliği ile ilgili)Frei ÜniversitesiBerlinÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiFrei ÜniversitesiBerlinÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeoinformatik ve JeofizikFreiberg Maden ve Teknoloji ÜniversitesiFreibergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriFreiberg Maden ve Teknoloji ÜniversitesiFreibergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriFulda Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFuldaUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiFulda Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFuldaUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dijital medyaFulda Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFuldaUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sağlık TeknolojisiFulda Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiFuldaUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemFurtwangen ÜniversitesiFurtwangenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Genel BilişimFurtwangen ÜniversitesiFurtwangenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İş Ağları (e-İş)Furtwangen ÜniversitesiFurtwangenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BT ürün yönetimiFurtwangen ÜniversitesiFurtwangenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Uluslararası İşletme Bilgi SistemleriFurtwangen ÜniversitesiFurtwangenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreİngilizceSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi
Bilgisayar BilimiGeorg Simon Ohm Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiNürnbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemGeorg Simon Ohm Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiNürnbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiGeorg Simon Ohm Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiNürnbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiGera-Eisenach Eyalet ÜniversitesiGeraÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Pratik Bilgisayar BilimleriGera-Eisenach Eyalet ÜniversitesiGeraÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiGera-Eisenach Eyalet ÜniversitesiGeraÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve JeoinformatikHafenCity UniversitesiHamburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiHagen ÜniversitesiHagenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiHalle-Wittenberg ÜniversitesiHalle an der SaaleÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş Bilgi SistemleriHalle-Wittenberg ÜniversitesiHalle an der SaaleÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Biyo hesaplamaHalle-Wittenberg ÜniversitesiHalle an der SaaleÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Hesaplamalı Bilim ve MühendislikHamburg Teknik ÜniversitesiHamburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uygulamalı bilgisayar bilimiHamburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHamburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Teknik SistemlerHamburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHamburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri ve Sosyal MedyaHamm-Lippstadt ÜniversitesiLippstadtUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi, uygulamalıHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
İşletme bilgi işlemHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Medya Tasarımı Bilgisayar BilimleriHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İdari Bilgisayar BilimleriHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve JeomatikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar bilimi, uygulamalıHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgi MühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemHarz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWernigerodeUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya hesaplamaHarz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWernigerodeUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiHarz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWernigerodeUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri / E-YönetimHarz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWernigerodeUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriHildesheim ÜniversitesiHildesheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemHof Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHofUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiHof Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHofUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya Bilgisayar BilimleriHof Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHofUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi ve yönetimHWTK Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (HWTK Berlin) (özel)BerlinUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Yaz Dönemi
Mühendislik hesaplamaIlmenau Teknik ÜniversitesiIlmenauÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiIlmenau Teknik ÜniversitesiIlmenauÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemIlmenau Teknik ÜniversitesiIlmenauÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yapay zekaIngolstadt Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIngolstadtUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Hesaplamalı Yaşam BilimleriIngolstadt Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIngolstadtUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği / Bilgi MühendisliğiJena Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiJenaUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiJena ÜniversitesiJenaÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriJena ÜniversitesiJenaÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Biyo hesaplamaJena ÜniversitesiJenaÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiJena ÜniversitesiJenaÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKaiserslautern Teknik ÜniversitesiKaiserslauternÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Endüstri mühendisliği / bilgisayar bilimiKaiserslautern Teknik ÜniversitesiKaiserslauternÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Yaşam Bilimleri: Uygulamalı Biyo, Farmasötik ve Tıp BilimleriKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrücken, PirmasensUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi103,00 EUR/ sömestre
Dijital medya pazarlamasıKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi103,00 EUR/ sömestre
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mikro Sistem Teknolojisi ve NanoteknolojiKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiKaiserslautern Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZweibrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeodezik ve jeoinformatikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKassel ÜniversitesiKasselÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKempten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKemptenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKempten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKemptenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi Oyun MühendisliğiKempten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKemptenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sağlık ve Hemşirelik BilişimiKempten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKemptenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKiel ÜniversitesiKielÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKiel ÜniversitesiKielÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKiel ÜniversitesiKielÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKiel ÜniversitesiKielÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKoblenz-Landau ÜniversitesiKoblenzÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKoblenz-Landau ÜniversitesiKoblenzÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKonstanz ÜniversitesiKonstanzÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Bilgisayar BilimiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Medya hesaplamaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BT yönetimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiLandshut - Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLandshutUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Otomotiv Bilgisayar BilimiLandshut - Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLandshutUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiLandshut - Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLandshutUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiLeipzig Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLeipzigUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya hesaplamaLeipzig Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLeipzigUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İş Bilgi SistemleriLeipzig ÜniversitesiLeipzigÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemLeuphana ÜniversitesiLüneburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Dijital Medya - Kültürel Bilgi Sistemleri (küçük konu)Leuphana ÜniversitesiLüneburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Biyo hesaplamaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
30 AKTS ile Yandallı Bilgisayar BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
60 AKTS ile Yandallı Bilgisayar BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Ekonomide Bilgisayar BilimiLudwigshafen Üniversite of Business and SocietyLudwigshafenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgi teknolojisi ve tasarımLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi / Yazılım TeknolojisiLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Haberleşme SistemleriLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Enerji Sistemleri ve OtomasyonLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yenilenebilir enerji kaynaklarıLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Genel Elektrik ve Elektronik MühendisliğiLübeck Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLübeckUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiLübeck ÜniversitesiLübeckÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiMagdeburg ÜniversitesiMagdeburgÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemMagdeburg ÜniversitesiMagdeburgÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Mühendislik BilişimiMagdeburg ÜniversitesiMagdeburgÜniversite7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Jeoinformatik ve ölçmeMainz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMainzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi324,00 EUR/ sömestre
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriMainz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMainzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi324,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiMainz ÜniversitesiMainzÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Tıp BilişimiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Şirket ve İşletme EnformatiğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Siber güvenlikMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiMarburg ÜniversitesiMarburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiMarburg ÜniversitesiMarburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriMerseburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMerseburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiMerseburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMerseburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya Bilişimi ve Etkileşimli EğlenceMittweida Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMittweidaUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi95,00 EUR/ sömestre
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriMittweida Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMittweidaUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi95,00 EUR/ sömestre
Ekonomide Bilgisayar BilimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeoinformatik ve NavigasyonMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Jeodezi ve JeoinformatikMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeoinformatik / Jeo hesaplamaMünster ÜniversitesiMünsterÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeoinformatik / Jeo hesaplamaNeubrandenburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiNeubrandenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş Bilgi SistemleriNiederrhein Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMönchengladbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiNiederrhein Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKrefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıp BilişimiNiederrhein Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKrefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiNordhausen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiNordhausenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiNorth Hesse Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ( özel )Bad Sooden-AllendorfUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi395,00 EUR/ ay
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriOffenburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiOffenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği * artı *Offenburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiOffenburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiOffenburg Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGengenbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Teknik Bilgisayar BilimleriOsnabrück Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiOsnabrückUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Medya BilişimiOsnabrück Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiOsnabrückUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiOsnabrück Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLingen/ EmsUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiOsnabrück ÜniversitesiOsnabrückÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiOsnabrück ÜniversitesiOsnabrückÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiOsnabrück ÜniversitesiOsnabrückÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
JeoinformatikOsnabrück ÜniversitesiOsnabrückÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemOstfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWolfenbüttelUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiOstfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWolfenbüttelUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Araç Mekatroniği ve BilişimOstfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWolfsburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriOstfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSuderburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya Bilişimi (çevrimiçi derece kursu)Ostfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWolfenbüttelUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Bilişimi (çevrimiçi derece kursu)Ostfalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWolfenbüttelUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgi Teknolojisi, uygulandıOstwestfalen-Lippe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHöxterUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiOstwestfalen-Lippe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLemgoUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiPaderborn ÜniversitesiPaderbornÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemPaderborn ÜniversitesiPaderbornÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiPassau ÜniversitesiPassauÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme Bilişimi (Bilgi Sistemleri)Passau ÜniversitesiPassauÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar MühendisliğiPforzheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiPforzheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme idaresi / işletme bilişimi - yönetim ve BTPforzheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiPforzheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiPotsdam ÜniversitesiPotsdamÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiPotsdam ÜniversitesiPotsdamÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriRavensburg-Weingarten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWeingartenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiRavensburg-Weingarten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWeingartenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri / Elektronik Mühendisliği PLUS Öğretim Yeterliliği 1Ravensburg-Weingarten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWeingartenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme Bilişimi PLUS Öğretim Yeterliliği 1Ravensburg-Weingarten Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWeingartenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar MühendisliğiRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
MatematikRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tıp BilişimiRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Yapay zeka ve veri bilimiRegensburg Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRegensburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiRegensburg ÜniversitesiRegensburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemReutlingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiReutlingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Medya ve İletişim için Bilgisayar BilimiReutlingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiReutlingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Tıbbi Teknoloji için Bilgisayar BilimiReutlingen Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiReutlingenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya yöneticisiRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Medya hesaplamaRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İç dizaynRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya: Konsept &  ÜretimRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Teknik SistemlerRheinMain ÜniversitesiWiesbadenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiRosenheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRosenheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiRosenheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiRosenheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriRuhr West Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBottropUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiRuhr West Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBottropUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi ve Web Mühendisliği (Almanca-Fransızca programı)Saarland Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSaarbrückenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiSaarland ÜniversitesiSaarbrückenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
BiyoinformatikSaarland ÜniversitesiSaarbrückenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Ekonomide Bilgisayar BilimiSaarland ÜniversitesiSaarbrückenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Medya BilişimiSaarland ÜniversitesiSaarbrückenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Matematik ve Bilgisayar BilimleriSaarland ÜniversitesiSaarbrückenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiSchleswig-Holstein -Eyalet Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KielUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi419,00 EUR/ ay
Bilgisayar BilimiSchmalkalden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSchmalkaldenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi126,00 EUR/ sömestre
İşletme bilgi işlemSchmalkalden Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiSchmalkaldenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi126,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiSiegen ÜniversitesiSiegenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiSouth Westphalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiIserlohnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemSouth Westphalia Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMeschedeUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş bilgisayarıSRH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Heidelberg (özel)HeidelbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi36 ayAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi650,00 EUR/ ay
Elektrik MühendisliğiStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yazılım Geliştirme ve Medya BilişimiStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BT Güvenliği ve Mobil SistemlerStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yenilenebilir enerji kaynaklarıStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıbbi Bilgi Yönetimi / E-SağlıkStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik MühendisliğiStralsund Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStralsundUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Etüt ve jeoinformatikStuttgart Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStuttgartUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiStuttgart Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStuttgartUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiStuttgart Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiStuttgartUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
BilişimStuttgart ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve Jeoinformatik MühendisliğiStuttgart ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemStuttgart ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BilişimStuttgart ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiStuttgart ÜniversitesiStuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiTHM Hesse Uygulamalı Teknik Bilimler ÜniversitesiGießenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Medya hesaplamaTHM Hesse Uygulamalı Teknik Bilimler ÜniversitesiFriedbergUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BiyoinformatikTHM Hesse Uygulamalı Teknik Bilimler ÜniversitesiGießenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tıp BilişimiTHM Hesse Uygulamalı Teknik Bilimler ÜniversitesiGießenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Mühendislikte Bilgisayar BilimiTHM Hesse Uygulamalı Teknik Bilimler ÜniversitesiGießenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar BilimleriTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBirkenfeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Medya Bilgisayar BilimleriTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBirkenfeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Dijital Medya ve OyunlarTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tıp BilişimiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Çevre ve İşletme BilişimiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBirkenfeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Fizyoterapi - Teknoloji ve TerapiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Çevre ve İşletme Enformatiği (çift derece)Trier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBirkenfeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Konuşma terapisiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş terapisiTrier Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiTrierUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemTrier ÜniversitesiTrierÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi271,05 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiTrier ÜniversitesiTrierÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi271,05 EUR/ sömestre
Geo Bilgisayar Bilimi, uygulamalıTrier ÜniversitesiTrierÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi271,05 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiTrier ÜniversitesiTrierÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi271,05 EUR/ sömestre
Geo Bilgisayar Bilimi, uygulamalıTrier ÜniversitesiTrierÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi271,05 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiUlm ÜniversitesiUlmÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Medya hesaplamaUlm ÜniversitesiUlmÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiWedel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)WedelUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi1350,00 EUR/ sömestre
İşletme bilgi işlemWedel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)WedelUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi1380,00 EUR/ sömestre
Medya hesaplamaWedel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)WedelUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi1380,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiWedel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)WedelUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi1380,00 EUR/ sömestre
İşletme Bilişimi PLUS Öğretim Yeterliliği 1Weingarten Eğitim BilimleriWeingartenÜniversite7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiWeserbergland Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)HamelnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiWest Saxon Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiZwickauUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya hesaplamaWestfalian Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGelsenkirchenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme Bilişimi (Bocholt)Westfalian Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBocholtUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği (Gelsenkirchen)Westfalian Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGelsenkirchenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiWestfalian Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGelsenkirchenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi / Yazılım SistemleriWestfalian Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBocholtUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Biyoinformatik / Biyosistem MühendisliğiWildau Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWildauUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemWismar Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWismarUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri - Multimedya TeknolojisiWismar Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWismarUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiWuppertal ÜniversitesiWuppertalÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemWürzburg ÜniversitesiWürzburgÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiWürzburg ÜniversitesiWürzburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Etüt ve jeoinformatikWürzburg-Schweinfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWürzburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiWürzburg-Schweinfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWürzburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemWürzburg-Schweinfurt Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiWürzburgUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiYönetim Bilimleri Üniversitesi (özel)Berlin, IsmaningUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi395,00 EUR/ ay
Bilgisayar BilimiZittau-Görlitz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGörlitzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Ekonomi ve Bilgisayar BilimleriZittau-Görlitz Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGörlitzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz.

13 thoughts on “Almanya’da Bilgisayar Bilimleri ( Informatik ) Okumak

 1. Merhabalar ben Elektrik Elektronik bölümünü kazandım, İnformatik, Software Engineering ya da Wirdschaft informatik bölümlerinden kabul alabiliyor muyum?

 2. merhabalar sizce yönetim bilişim sistemleri bölümü almanya’ya başvururken informatik ile denklik sağlar mı

  1. Sena Selam,

   Yönetim bilişim sistemleri EA puan ile alıyor sanıyorum. Bu nedenle informatik biraz zorlama olur. Wirtschaftsinformatik daha yakın duruyor.

   1. öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim peki sizce Almanya’da Wirtschaftsinformatik mi BWL mi okumak mantıklı bir de Türkiye’de Yönetim Bilişim Sistemleri okusam BWL için de denk olur mu

 3. Türkiye de Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü kazanıp Almanya da Bilgisayar Mühendisliği okunabilirmi.Ya da illa ki mühendislikmi yazmak gerekiyor.teşekkürler.

  1. Tarık Selam,

   Daha önce tecrübe etmişliğim yok ancak Almanya’daki Informatik bölümleride “Computer Science” olarak geçerler. O nedenle olmaması için bir sebep yok gibi gözüküyor. Ancak okulların yaklaşımı nasıl olur bilmiyorum.

 4. Merhabalar iyi günler. Almanya’da informatik eğitimini lisans olarak almak için türkiyede hangi bölüme yerleşme gerekiyor? Mühendislik fakültesinden herhangi bir bölüm yazmam yeterli mi?

 5. Recep bey, merhabalar
  Oğlumuz IB diploma eğitimi alıyor ve bu kış dönemi için Informatik okumak için Almanya’da başvurular yapacağız.
  (Almanca ve Ingilizce C1 sertifikaları var , Testas puanı 107 . Abitur eşdeğer puanı da son IB final sınavlarından sonra 1,9-2,1 arası gelecek gibi)
  -TU9 üniversiteleri ile Aplied Science üniversiteleri arasında çok kararsız kaldık. TU9 üniversielerinde aşırı teorik ve zor eğitimden dolayı sizin de yazılarınızdan okuduğum üzere bırakma oranları %40 seviyelerinde.
  Sizce applied science üniversitelerde zorluk ve bırakma oranları aynımıdır, bu üniversitelerden tavsiye edebileceğiniz var mıdır?
  Teşekkürler

  1. Fachhochschulelerde öğrencilerin daha rahat mezun oldukları konusu aslında bir efsane. Kolay üniversite yok. Temelde üniversitede hocalar ile değil, diğer öğrenciler ile yarışırsınız. Yarışın zorluğunu öğrencilerin kalitesi belirler. Bu nedenle daha kolay diyemem. Ancak TU’larda teorik eğitim çok ağırlıklıdır. Matematik ve Fizik konusunda çok iyi değilseniz TU’da zorlanma ihtimaliniz artacaktır. Uygulamalı bilimler okullarında daha az sayıda öğrenci ve daha çok uygulama kimi öğrencilerin kendini daha rahat hissetmelerini sağlar. Bana göre karar öğrencinin bilgi birikimi ve öğrenim karakterine göre verilmelidir.
   https://recepdayi.com.tr/almanyada-bilisim-okunacak-en-iyi-8-universite/ adresinde en iyi informatik okullarını yazmıştım. Yazının sonuna doğru en iyi Fachhochschule’lerin listesi de var. Umarım herşey gönlünüzce olur.

  2. Merhaba kizim bursa teknik üniversitesi muhendislik ve doğa Bilimleri fakültesi matematik bölümünü kazandı.Almanya da hangi bölümlere başvuru yapabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir