Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Almanya’da okumaya karar vermeden önce ne bilmeliyim?


Almanya’ya gitmek istiyorum ya da orada yaşayacağım diyorsunuz. İster Danimarka yakınlarındaki Kuzey liman şehri Hamburg’da, ister İsviçre Alpleri yakınlarındaki Münih’in Güney Bavyera cennetinde eğitim almaya karar verin, burada Almanya’da yurtdışında eğitim görmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bunlar eğitim için Almanya’ya gitmeden önce bilmeniz gereken türden püf noktaları. Umarım yardımcı olurlar.

Almanlar Çok Dakiktir

Almanlar zamanında ya da Türkiye standartlarına göre erken gelmeyi severler. Uygun toplu taşıma sistemlerinden kişisel toplantılara, spor etkinliklerinin başlangıcına kadar – sadece birkaç dakika bile olsa – geç gelirseniz gerçek bir ahmak gibi görünürsünüz. ( bu arada Deutsche Bahn’nın rötarları meşhurdur ama insanlar yine de erken gidip beklemeyi tercih ederler ) Hatta bazı insanlar bunu tamamen kaba bulabilir. Kendinizi bu duruma düşmekten kurtarın ve gitmeden önce kendinize bir kol saati alın, böylece saati kontrol etmek kolunuza bakmak kadar kolay olacaktır. Türkiye’deki geç kalma alışkanlıklarınızın sizi kötü duruma düşürmesini engellemek için saatinizi biraz ileri almayı bile düşünebilirsiniz. Unutmayın birisi size Akşam 8 derse Akşam 8’i kastediyordur. Asla geç kalmayın. Bir toplantıya veya herhangi bir şeye geç kalacağınızı biliyorsanız, bunu karşı tarafa bildirdiğinizden emin olun.

Almanya'da konaklama gerçekten bir sorun olabilir.

Öğrenci Konaklamaları

Bir apartman dairesinde kalmayı planlıyorsanız, okulunuzun bölge için herhangi bir tavsiyesi olup olmadığını incelemeniz önemlidir. Okulun web sitesinde konaklama için önerileri dikkatle değerlendirin. Bağlı bulunduğu öğrenci birliğinin yurtları için erken başvuru yapmalısınız. Bu konuda Almanya’da kalacak yer ayarlamak isimli makaleme göz atabilirsiniz.

Kendi kiralık dairenizi aramaya karar verirseniz, günümüzde internet üzerinden bol miktarda kaynak var. Okula gidip gelme süresinden tasarruf etmek için eğitim göreceğiniz yere nispeten yakın bir yer bulabileceğinizden emin olmak için erken davranmakta fayda var . Yalnız internet üzerinden kiralık yer ararken son derece dikkatli olun ve konutu görmeden ödeme yapmayın. Pek çok dolandırıcılık vakası biliyorum. Özellikle çok güzel görünen ve fakat ucuz ilanlara mutlaka şüphe ile yaklaşın. Bu arada evinizi buldunuz aman dikkat! saat 22’den sonra gürültü ciddi bir olaydır ve Polis evinize gelebilir.

Almanca Konuşmak Harika Bir Şeydir

Elbette, gelmeden önce biraz Almanca bilmeniz şart, ancak Almanya’nın en iyi yanlarından biri ülkede Almanca öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaynağın olmasıdır. Muhtemelen gideceğiniz üniversitenin bir dil programı vardır ve isterseniz de daha esnek programlar için çok sayıda özel dil okulu da var. Çoğu insan Almanca konuşmanızı tercih ederken, dili bilmiyorsanız kesinlikle sinirlenmezler. İngilizce bilmediklerini söylemelerine rağmen, çoğu insan İngilizce konuşmada oldukça akıcıdır. Sizin tarafınızdan anadillerini konuşmaya yönelik küçük çabalar onları gerçekten mutlu edecek ve sempatik gelecektir. Unutmayın! Almanlar da Almancanın çok zor bir dil olduğunun farkındalar.

Genellikle insanların sizinle konuşmadıklarını fark edeceksiniz. Ancak mutlaka cevap verirler. Konuşmayı sizin başlatmanız iyidir. Çekinmeyin!

Almanca’nın Farklı Lehçeleri Vardır

Çoğu insan, ülke genelinde Almanca’nın tek bir versiyonunun konuşulmadığını öğrenince şaşırır. Çoğu ‘Yüksek Almanca’ veya ‘Düşük Almanca’ sınıflandırmasına ait olan birçok farklı lehçe vardır.

Yüksek Almanca ( Hochdeutsch) , Almanya’nın orta ve güney yarısında ( özellikle Hannover ), Lüksemburg, Avusturya, Liechtenstein ve İsviçre’de duyacağınız lehçedir. Aynı zamanda ülkenin ana idari dilidir ve kitle iletişim araçlarında veya yüksek öğrenimde konuşan çoğu insanın duyacağı Almanca budur. Düşük Almanca (Plattdeutsch veya Niederdeutsch) kuzeyde konuşulduğunu duyacağınız lehçedir ve o kadar yaygın değildir. Bir de Bavyera tarafında duyacağınız Bayerish var ki Allah muhafaza. ( Şaka yapıyorum bununla ilgili Almanya’daki bölgesel farklılıklar makalemi okuyabilirsiniz. )

Hangisinin hangisi olduğunu unutursanız, Aşağı Almanca’nın kuzeydeki alçak kıyı bölgelerinden geldiğini ve yüksek Almanca’nın güneydeki daha yüksek dağlardan geldiğini hatırlamak yardımcı olur.

Pazar günleri Kahve ve Pastalar içindir

Pazar günleri Almanya'da pastahaneler ve kafeler dışında pek açık yer bulamayacaksınız.

Almanya’nın dine karşı çok liberal bir tutumu olmasına rağmen, ‘Pazar Günleri Çalışmamaya karşı da çok katı bir tutumu var. Bu, sadece çoğu mağazanın kapalı olduğu anlamına gelmez ( tren istasyonları bunun istisnası ), aynı zamanda Almanlar, huzuru bozan veya çok çalışmak gibi görünen herhangi bir şey yaptığınızı görmekten de hoşlanmazlar. Buna, çimleri biçmek, yüksek sesle bir şey yapmak ve hatta müzik dinlemek de dahildir.

Kurallara Uyun ve Randevu Alın! :

Hemen her şeyin bir kuralı vardır. Yürüyen merdivenlerin bile ( Almanlar bu konuda oldukça hassas söyleyeyim ). O nedenle mutlaka kurallara uyun. Yine hemen her şey için randevu almanız gerekir. Berbere gitmeden önce bile! Bu bize oldukça uzak bir alışkanlık olsa da kısa süre içerisinde alışacağınız kesin. Aksi durumda hiç bir işinizi halledemediğinizi göreceksiniz.

Hayır” hayır , “Evet” evet demektir :

Bize belki de en farklı gelecek ve alışmakta en fazla zorlanacağınız taraf budur. Kültürümüzde size teklif edilen bir şeye hemen olumlu yanıt vermek ayıp sayılırken ve ısrar edilmesi beklenirken Almanlar için durum tam tersidir. Almanların ısrar etmesini beklemeyin! Herhangi bir şey için Hayır cevabı verdiyseniz tekrar sormazlar. Biri size bir şey teklif ettiyse ve ihtiyacınız varsa naz yapmayın. Ve ek olarak size herhangi bir konuda Hayır dedilerse “Hayır” demek istemişlerdir.  

Almanlar açık sözlüdür

Kibar olmadıklarını söylemiyorum. Ancak açık sözlülerdir; eksikliklerinizi ve hatalarınızı tak diye yüzünüze söylerler ve sizden de bunu beklerler. Egonuz fazlaysa şimdiden törpülemeye başlayın.

Geri bildirimleriniz benim için çok değerli lütfen sorularınızı bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ya da aşağıdaki yorum kısmında iletin.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir