Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Hannover’de Okumak


Hannover

Hannover meslek icabıyla en aşina olduğum ve ziyaret ettiğim şehirlerden ( Malum dünyanın en büyük “Bilişim teknolojileri fuarı” CEBIT bu şehirde yapılıyordu ). Meslek dolayısı ile ilgim olan şehir bizim oğlanın burada tıp eğitimine başlaması ile artık ikinci adres statüsüne büründü. Bir ayağımız orda diye düşünebilirsiniz. Eh durum böyle olunca tanıtım yazısında biraz torpil yapabilirim herhalde.

Dünyanın en güzel belediye binası Hannoverde

Şehir 1947’den bu yana dünyanın en büyük ticaret fuarı “Hannover Messe” ile ( 26 salonu, 5 pavyonu, 463.285 m² sergi alanı ve 58.000 m² açık alanı ile dünyanın en büyük fuar merkezi ) yıl boyunca çok sayıca profesyoneli ağırlar hale gelmiş. Her türlü teknolojinin ve yeni trendlerin tanıtımının yapıldığı bu fuarın ünü ve başarısı, bilişim alanına odaklı CEBIT fuarını doğurmuş ve tüm dünyadan bilişim profesyonellerini yılda bir kez burada buluşturmayı adet haline getirmiş. Pandemi öncesi yılda 110 civarında fuar düzenlenen şehirde fuar stantlarında genellikle orada okuyan öğrenciler çalışıyor ( Öğrenciye harçlık lazım değil mi? )

Hannover 560.000 nüfusuyla Almanya ölçeğinde büyük şehir sayılır. %11,6’lık yeşil alan oranı ve Avrupa’nın en büyük şehir ormanlarından 640 dekarlık “Die Eilenriede” ile ( Newyork Central Park’ın iki katından büyük ) Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden. Şehirde peyzaj amaçlı dikilmiş 45.000’den fazla ağaç varmış ve her yıl da 500 civarında yeni ağaç dikiliyormuş.

Coğrafi yapısı nedeni ile de ulaşım çok çok iyi durumda. Şehir içi ulaşım çok rahat ve çok seçenek var. İsterseniz 170 km’lik bir kısmı yeşillikler arasından geçen toplam 540 km ‘lik bisiklet yollarını kullanın isterseniz metro, tramvay ya da otobüslerden oluşan mükemmel toplu taşıma ağını, en uzun yolculuğunuz yarım saat sürecek.

Almanya’nın en eski “bitpazarı” Altstadt’ta kuruluyor.

Şehir kısa mesafeleri, kültürel çeşitliliği, canlı mahalle kültürü ve uygun fiyatları ile birlikte günlük yaşamın doğal ritmine sahip bir bahçe kenti havasında. Anketlere göre şehirde yaşayanların %91’i burada yaşamayı ya seviyor ya da çok seviyormuş.

Hannover deyince değinmeden geçemeyeceğimiz bir konu da “Hochdeutsch” ( Yüksek Almanca ). Yüksek Almanca, Almanya’nın yükseklerinde konuşulan Almanca anlamına gelse de daha çok “standart ve en yalın Almanca lehçesi” anlamında kullanılıyor. Almanya’daki bölgeler arası kültürel ve dil farklılıklarından daha önceki yazılarımda sıkça bahsetmiştim. Buna rağmen tüm akademik çevreler, siyasiler, önderler ve kamu önündeki insanlar konuşurken “Hochdeutsch” kullanmaya çalışırlar. “Hochdeutsch” bir nevi devlet dili haline gelmiştir. İşte Hannover tam bu lehçenin merkezidir. Bir anlamda tüm Almanya’da Hannover’li gibi konuşmak saygınlığın şartlarından biridir. Almanya’nın en ünlü televizyon spikerlerinin bu şehirde yaşıyor olması da bu nedenledir.


Hannover hauptbahnhof ( Tren Garı ) Almanya’nın en iyilerinden ve tüm büyük metropollere direk bağlantıları var.

Hannover’in ulaşım avantajlarından bahsetmişken coğrafi konum olarak avantajlarından da bahsetmek lazım. Hannover hemen hemen Almanya’nın ortasında yer alır. Coğrafi olarak orta olmasa da Kuzey-Güney, Doğu-Batı demiryollarının tam ortasında yer alması sebebi ile tüm yollar Hannover’den geçer demek yanlış olmaz. Şehrin Almanya’nın tüm metropollerine doğrudan bağlantısı var. Berlin, Hamburg, Bremen gibi şehirler bir-iki saat uzaklıkta olmakla birlikte , on milyon nüfusu ile Almanya’nın en yoğun nüfusa sahip bölgesi olan Ruhr havzası da birkaç saatlik mesafededir. İsterseniz Frankfurt ya da Münih gibi şehirlere de 2 ila 4 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Bizim Ankara’ya benzetmek mümkün diye düşünüyorum. Fuar şehri olması sebebi ile havalimanı trafiği de yoğun olan şehir her yıl 6,5 milyon yolcu ağırlıyor.

Hannover tüm bunların yanında dünyanın en güzel belediye binası, ( belediye demişken son başkan Yeşiller Partisinden bir Türk ) Almanya’nın en iyi tren istasyonlarından ve hayvanat bahçesinden birine sahipliği ile bilinir. Almanya’nın en büyük halk festivallerinden “Maschsee Festivaline” de ev sahipliği yapan şehir, festival boyunca 2 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyormuş. Şehir öğrenciler ve araştırmacılar açısından da oldukça popüler. Şehirde bulunan sekiz üniversiteden en tanınmış olanı Leibniz Üniversitesi ancak Hannover özellikle Tıp ve Veterinerlik alanında oldukça ünlü. 50.000 civarında öğrenci şehre genç bir hava katıyor.


Maschsee Sokak yemekleri festivali her yıl 19 gün boyunca 2 milyon ziyaretçi ağırlıyormuş.
( Denk gelemedik bi türlü nasipse bir sonrakine )

Hannover için gerçek bir tıp şehri yakıştırması yapılabilir. Yakın çevre ilçeleri ile birlikte 1 milyon nüfusa sahip bölgedeki çalışan nüfusun yedide biri ( yaklaşık 65.000 kişi ) sağlık sektöründe çalışıyor. Bölgede hastane, klinik ya da tıbbi konularda çalışma ve araştırma yapan şirketler olmak üzere 3.600 civarında sağlık tesisi ve işletme varmış. Bunun yanında dünyada en çok alıntı yapılan 3000 bilim adamından dördü Hannover Tıp Okulunda ders veriyor.

HANNOVER’DE YAŞAM

İnternette araştırma yaparsanız ya da orada yaşamış birilerine sorarsanız Hannover hakkında alabileceğiniz tek kötü yorum hava durumu olacak. Yılın büyük bölümünde göreceğiniz sürekli gri gökyüzü, yağan yağmur, esen rüzgar ve soğuk. Hava durumuna takılmazsanız, ( Almanlar hiç ilgilenmez, çünkü kontrol edebileceğiniz bir şey değildir! ) büyük öğrenci nüfusunun varlığı Hannover’i Almanya’nın diğer büyük ve orta ölçekli şehirlerinden nispeten daha ucuz hale getiriyor. 

Ucuz olmasının yanında Hannover’in yerel halkının açık görüşlü , yardımsever ve iyi davranışa sahip olması da burada yaşamak için ayrı bir motivasyon kaynağı. Şehirde Türk nüfusu da oldukça fazla sokakta karşılaştığınız her 10 kişiden biri Türk kökenli. Yabancılar açısından en rahat şehirlerden biri olduğunu ve şehirde genel bir pozitiflik ruhunu hissedeceğinizi söyleyebilirim. ( Almanya’nın en medeni şehirlerdendir )

2014’ten beri UNESCO Müzik Şehri olarak tescillenmiş şehir. Uluslararası Caz festivalleri her yıl binlerce dinleyici kendine çekiyor. Hannoverliler müziği ve şarkı söylemeyi seviyorlar. Aktif 400 den fazla koro varmış ve düzenli konserler veriyorlarmış. Ana tren istasyonunun önünde rögar kapağının altından gelen müzik sesleri çok ilginç ve herkesin dikkatini çekiyor. Belki biliyorsunuzdur; ünlü rock grubu “Scorpions”‘da bu şehirden çıkma. ( Bizim jenerasyon iyi bilir )

Hannover deyince söylenmesi gereken şeylerden biri de “Lüttje Lage” adındaki bira. İlginç bir sunumu olan bira aynı elde tutulan iki bardaktan içiliyor. İçmek için oldukça biraz beceri gerekse de acemiler için önlükte veriyorlar. ( ilk denemede üzerinize dökmeniz garanti ) Biri küçük diğeri büyük iki bardakta servis edilen içecek küçük bardakta 5 cl Broyhan birası ve büyük bardakta Uhle birasından oluşuyor. Tek elinizle iki bardağı tutuyor içerken küçük bardaktaki bira büyük bardağa akıyor ve karışımı bir dikişte içiyorsunuz. Anlatması bile zor. Deneyin lütfen. ( Bu arada bunun 2-3-4’lü versiyonlarını göreceksiniz abarttıkça abartıyorlar )

Yaşam masraflarına gelince kiralık seçenekleri çok fazla ve fiyatlar nispeten makul sayılabilir. Tek odalı daireler 450 Euro’dan başlıyor. Ortak kullanımlı dairelerde 300 Euro katılım payı ile konaklamak mümkün. Özel yurt derseniz 600 Euro’dan başlıyor. Devlet yurtlarında 200-400 Euro arasında konaklama mümkün ancak her yerde olduğu gibi burada da yer bulmak sıkıntı biraz beklemek gerek. Aşağıda studentenwerk ve iki adet özel yurt linki paylaşıyorum.

Studentenwerk Yurtlarına Başvuru

The Fizz

Student-One

Lütfen Dikkat !!! Komisyon istenmeyen dairelerin, otel odası gibi düzgün görünen fotoğrafların ve ütopik düşük kira fiyatlarına şüphe ile yaklaşın: genellikle sahtedirler. Ayrıca, sözde yurt dışında bulunan ve siz daha daireyi görmeden para isteyen ev sahiplerinden de daima şüphelenmelisiniz.

Lüttje Lage buraya özel bir içecek ve içim şeklide özel.

HANNOVER YAŞAM MALİYETLERİ

Kaynak:livingcost.org

SAYILARLA HANNOVER

Şehir Nüfusu  536.925
Öğrenci Sayısı51.801
Öğrenci / bölge sakinleri oranı% 9,6
Studierendenwerk tarafından sağlanan yatak sayısı2.591
Studierendenwerk tarafından sağlanan konaklama için kiralar177-410 € 
Kaynak – CHE Ranking

Hannover’da Okuyabileceğiniz Lisans Programlarının Listesi

Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
TıpHannover Tıp OkuluHannoverÜniversite13 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
Diş hekimliğiHannover Tıp OkuluHannoverÜniversite11 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
GazetecilikHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar Bilimi, uygulamalıHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
İş idaresiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Bilgi YönetimiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
İç dizaynHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Terapötik EğitimHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Uluslararası İşletme Çalışmaları (IBS)Hannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Foto Muhabirliği ve Belgesel FotoğrafçılıkHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilişim MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Entegre Medya &  İletişimHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
Uygulamalı matematikHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi440,00 EUR/ sömestre
İşletme bilgi işlemHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Endüstri Mühendisi Elektrik MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tıbbi bilgi yönetimiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik Bilgi Tasarımı ve Teknik DüzenlemeHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Makine MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Proses Mühendisliği, Enerji Teknolojisi ve Çevre TeknolojisiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Endüstri Mühendisi / Makine MühendisliğiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Süt Ürünleri TeknolojisiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Yenilenebilir ve sürdürülebilir kaynak teknolojisiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ürün tasarımıHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Moda TasarımıHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Halkla ilişkilerHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sosyal çalışmaHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Din Eğitimi ve Sosyal HizmetHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Gıda Paketleme TeknolojisiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MekatronikHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Olay yönetimiHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Görsel iletişimHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya tasarımıHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya Tasarımı Bilgisayar BilimleriHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sahne Seti Tasarımı - Kostüm - Deneysel TasarımHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İdari Bilgisayar BilimleriHannover Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İnşaat teknolojisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
AlmancaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ahşap TeknolojisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yemek bilimiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Metal TeknolojisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MeteorolojiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
FelsefeHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
FizikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
HukukHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite10 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Özel EğitimHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
SiyasetHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Spor DallarıHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Protestan İlahiyatHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Roma Katolik TeolojisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve JeomatikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Renk mühendisliği ve iç tasarımHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yer bilimleri / Yer bilimleriHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İnşaat ve Çevre MühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
MatematikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
KimyaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar bilimi, uygulamalıHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine MühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Hayat bilimiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
OyunculukHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
FizikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
TarihHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyolojiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyolojiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
KimyaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MatematikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dini Çalışmalar / Değerler ve NormlarHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Elektronik MühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MekatronikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
CoğrafyaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Üretim ve LojistikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
SiyasetHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Endüstri MühendisiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
EkonomiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyokimyaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Peyzaj Mimarisi ve Çevre PlanlamasıHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
ingilizceHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreİngilizceSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
CoğrafyaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sosyal BilimlerHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MimarlıkHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
NanoteknolojiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Özel Eğitim Lisans Derecesinin bir parçası olarak İlkokul Düzeyinde Uygulamalı Sosyal Bilgiler ve BilimHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik EğitimHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgi MühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Enerji mühendisliğiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İspanyolcaHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreİspanyolcaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgi Teknolojileri Hukuku ve Fikri Mülkiyet HukukuHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uygulamalı DilbilimHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MüzikHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Moleküler ve Uygulamalı Bitki BilimiHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar bilimi, uygulamalıHannover ÜniversitesiHannoverÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
VeterinerlikHannover Veterinerlik OkuluHannoverÜniversite11 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
YürütmeHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
KompozisyonHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Popüler müzikHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
ŞanHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
JazzRockPopHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
piyanoHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sanatsal eğitimHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sanatsal eğitim eğitimiHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Disiplinlerarası Lisans derecesi, birinci konu (ana dal) MüzikHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Özel Eğitim, İkinci Konu MüzikHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Caz ve Cazla İlgili Müzik Yapan Sanatçı / EğitimciHanover Güzel Sanatlar OkuluHannoverGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiIUBH International Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Frankfurt, Berlin, Hamburg, M&uuUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Personel YönetimiIUBH International Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)München, Nürnberg, Hannover, Essen, ErfuUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş idaresiLeibniz FH School of BusinessHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış DönemiToplam 18000,00 EUR
İş ekonomisiLeibniz FH School of BusinessHannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış DönemiToplam 18000,00 EUR
Medya İletişimi &  GazetecilikMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bamberg, Bielefeld, Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Şirket yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Köln, Bamberg, BielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Pazarlama YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bielefeld, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Etkinlik Yönetimi &  eğlenceMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, Bamberg, Hannover, Rostock, BielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Uluslararası İşletme YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bielefeld, Schwerin, BerlinUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Çeyreklerde625,00 EUR/ ay
Spor Gazeteciliği ve Spor PazarlamasıMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Sonbahar625,00 EUR/ ay
Sosyal Hizmet &  yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bamberg, Köln, Bielefeld, Berlin, RUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medikal Sporlar &  Sağlık yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Bamberg, Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
PsikolojiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Schwerin, Köln, Bamberg, Rostock, Hannover, BUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medya Oluşturma ve  ÜretimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Mimarlık ve Mülkiyet yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, PulheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Otomotiv yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Sanal Gerçeklik YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, Bamberg, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Tıbbi Teknoloji &  yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
İşletme PsikolojisiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bielefeld, Köln, Schwerin, Rostock,Uygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medya PsikolojisiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, Rostock, Bielefeld, Hannover, Schwerin,Uygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Canlı Performans ve yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bamberg, Bielefeld, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Sorularınız olursa bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ve sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir