Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Münih’te Öğrenci Yaşamı – 2023


Almanya’nın En Zengin ve Pahalı Şehri

Almanya dediğinizde aklınıza gelecek ilk şehirlerden biri Münih. Almanya’nın güneyinde, İtalya’nın kuzeyinde yer alan bu Bavyera başkenti, Almanya’nın ve hatta Avrupa’nın en zengin ve Almanya’nın en pahalı şehri olması ile öne çıkar. Dünya çapında meşhur futbol takımı şehrin dünyaca bilinmesine önemli katkı sağlamıştır. Bavyera eyaleti genel olarak zengin olmakla birlikte Münih halkına göre “Münih’e alternatif başka bir yer yok”. Bu söylem biraz ukala bir tavır olarak gelebilir. Ancak, orada yaşarsanız kısa sürede alışacağınız bu yoruma sizde onay verebilirsiniz.

Münih’ten bahsetmeden önce Bavyera eyaletinden bahsetmek gerek diye düşünüyorum. Bu eyalette yaşayanlar zengin olmalarının yanı sıra diğer Alman’ları da pek sevmezler ( Benzer şekilde Kuzey Almanlar da Münih’le ilgili her şeyden nefret eder ). Aslında kendilerini Alman olarak bile tanımlamazlar. Sokaktaki birine sorsanız kendini Alman değil “Bayerisch” ( Bavyeralı ) , bölgeyi de Almanya değil “Bayern” olarak tanımlaması çok olası. Zaten konuştukları dile de “bayerisch” diyorlar. Eyaletin kendi siyasal partileri var ve diğer federal siyasi partilerden çok daha fazla oy alırlar.

Yerel halk diğer Almanlara göre biraz daha tutucudur.

Bavyeralıların soğuk ve kaba insanlar olduklarını söyleyen pek çok kişi ile tanışmış olabilirsiniz. Aslında Almanların geneli böyledir ancak Bavyera’nın daha geleneksel ve kendilerine özgü kurallara sahip bir bölge olması bunu biraz daha öne çıkarıyor olabilir. Tüm bu olumsuz yanların aslında yabancılarla olan kültür ve dil farkından kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz. İnsanların anlamadıkların bir dil konuşan farklı kültürdeki insanlara biraz önyargılı davranmaları normal diye düşünüyorum. Ülkemizdeki Suriyeli, Afgan veya Afrika’dan gelen göçmenler için durum neyse Almanya’da sizin için de durum o. Ancak bir süre yaşadıktan ve Almancayı iyi bir şekilde konuştuktan sonra durumun yavaş yavaş aksi yönde değişmesi mümkün. Ancak eğer dil konusunda yetersizseniz başlangıçta kötü bakışlara ve davranışlara maruz kalmanız olası söyleyeyim. Bu genellemelere ek olarak, Münih’te daha önce uzun süre yaşamış değişik milletlerden yabancıların hemen hemen tamamından ve Almanya’nın başka bölgelerinden gelen Alman öğrencilerden, oldukça kötü yorumlar okuduğumu söylemeliyim.


Münih Noel zamanı ayrı bir güzelliğe bürünüyor.
Münih Noel Pazarı ayrı bir güzelmiş ( ziyareti denk getirmek lazım )

Şehir ve Okullar

Gelelim şehre; Münih son derece modern ve güzel bir şehir. Toplu ulaşımın çok iyi olduğunu söylemeliyim. Sadece Münih’teki üniversitelerin çeşitliliği bile öğrencileri buraya çekmeye yeter. Neredeyse tüm yabancı öğrenciler Ludwig Maximilians Üniversitesi’ni ( Bkz. LMU) ve Teknik Üniversiteyi ( Bkz. TUM ) bilir. 

Ancak pek bilinmeyen, Televizyon ve Film Üniversitesi, Müzik ve Tiyatro Üniversitesi, Politika Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi, Felsefe Üniversitesi, Katolik Vakfı Teknik Okulu ve şehrin biraz dışındaki Weihenstephan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi gibi üniversiteler de var. Bunların yanı sıra  Almanya’nın en iyi yaratıcı okullarından biri olan U5 Academy; Bavyera Reklamcılık ve Pazarlama Akademisi ve Münih İşletme Okulu gibi özel üniversite seçenekleri de mevcut.

Münih Almanya’nın bira başkenti olarak lanse edilse de ki ben pek öyle düşünmüyorum ( meşhur bira festivali “Octoberfest” bu şehirde düzenlenir ). Octoberfest sırasında özel olarak üretilen “Märzen” birası güzel olmakla birlikte pahalıdır da. Ama festival süresi dışında gittiğiniz publarda sadece Helles (hafif/soluk bira), A weissbier (Beyaz/buğday birası) veya dunkelbier (koyu/malt bira) bulabiliyorsunuz. O nedenle bira başkenti yakıştırmasını doğru bulmuyorum. Bununla birlikte yemek kültürü gelişmiştir ve uluslararası mutfak servis eden hemen her ülkeden restoran boldur ancak pahalıdır.

MÜNİH’TE YAŞAM

Oğlumun pek çok arkadaşı Münih’te eğitim aldıklarından ve bu site hayata geçtikten sonra Münih’e giden pek çok öğrenci ile iletişimde olmamdan ötürü eğitim kalitesi ve şehirdeki öğrenci yaşamı konusunda da bilgim var. Üniversitelerin kontenjanlarının yüksek olmasına rağmen popüler olmaları bu okullardan kabul alınmasını zorlaştırıyor. Alman üniversite sistemine göre kabul kısıtlaması olmayan bölümlerde 500-600 öğrenci ile anfilerde ders işlemek sıradan bir durum halini almış. Durum böyle olunca aradan sıyrılmak sizin yeteneğinize kalmış. Okulların zor olduklarını ancak iyi eğitim verdiklerini unutmayın.


LMU dünyanın en tanınmış üniversitelerinde biridir.
Ludwig Maximilians Üniversitesi (LMU), dünyaca ün yapmış bir okul

Münih’te konaklama ve kiralar

Münih’in iklimi yağışlı ve soğuk, kışları kar yağışı oldukça yoğun olabiliyor ancak toplu ulaşım oldukça geniş bir ağa sahip ve sıkıntısız işliyor. Burada karşılaşacağınız en önemli sorun konaklama tarafında çıkacaktır. Münih’in pahalı olduğundan bahsetmiştim ama aynı zamanda konut fiyatları ayrı bir seviyededir. Öğrenciler konaklayacak yer bulma konusunda çok sıkıntı çekerler. Sadece yabancı öğrenciler için değil başka şehirlerden gelen Alman öğrenciler için bile kiralar inanılmaz yüksektir. Araştırdığım için biliyorum Münih konut piyasasını Zürih ile yarıştırabilirim ( Zürih dünyanın en pahalı şehirlerinden biri ).

Studentenwerk ortalama 350 Euro’ya 10.000 öğrenciye konaklama yeri sağlasa da öğrenci nüfusunun fazlalığı nedeni ile bekleme süreleri ortalama 2 yıl. Aşağıdaki linkten yurt başvurusu yapabilirsiniz ancak bazı yurtların merkeze oldukça uzak olduğunu hatırlatmakta fayda var.

https://www.studentenwerk-muenchen.de/wohnen/bewerbung/online-bewerbung/

Kiralar inanılmaz pahalı

Kiralık daire fiyatları şehir merkezinden uzaklaştıkça düşse de 45-50 dakika yolculuğu göze alsanız bile tek kişinin yaşamasına uygun bir daireyi ancak 750-850 Euro’ya bulabilirsiniz. Şehir merkezinde bu rakamlar 1000 Euro’nun epey üzerine çıkıyor. Öğrenci olarak yurt dışındaki en iyi alternatifiniz WG ( Paylaşımlı daireler ). Evi paylaşabileceğiniz iki ya da üç kişi bulursanız şehir merkezine yakın yerlerde 450-600 Euro civarında konaklayabilirsiniz. Daha önce birkaç şehirde daha linkini verdiğim FIZZ, Campus Viva gibi özel yurtlar da var ancak buralar da da tek kişilik oda için min 1000 Euro’yu gözden çıkarmalısınız.

Önemli Hatırlatma!

Öncelikle bilmeniz gereken şey Almanya’da bir mülk kiralamak için Avrupa birliğinde geçerli bir SEPA ödeme hesabınızın olması gerekliliği. Anlayacağınız bir banka hesabınız olmalı ancak banka hesabı açtırmak için de bir ikamet belgeniz olmalı. Hep vurguladığım bir kısırdöngü. Bu konuda sıkıntı çeken çok oldu. Para transferi için kullandığım Wise buna basit bir çözüm getirdiğinden hemen sizinle paylaşma gereği hissettim. Wise üzerinden bir Belçika hesabı açabiliyor ve buradan SEPA talimatı verebiliyorsunuz. Oldukça basit olan işlemi Wise hesap açılması ve avantajları yazımda anlattım. Şu an için en kolay seçenek olarak duruyor.

Almanya’ya varışınızda ailenizle seyahat ediyorsanız ya da kalıcı konaklama yerinizi bulana kadar konforlu ve ekonomik bir konaklama tercih edecekseniz. Apart daireler en mantıklı seçim olacaktır. Ancak işinizi son dakikaya bırakırsanız özellikle sömestre başlangıçlarında bu tür konaklama olanakları çok rağbet gördüğünden uygun bir yer bulma şansınız azalır. O nedenle mümkün olan en erken tarihte tümüyle iptal edilebilir bir apart daireye rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Aşağıda Münih’te uzun süre konaklayabileceğiniz ve ücretsiz iptal yapabileceğiniz bağımsız apart dairelerin booking.com linkini veriyorum. Bazıları 30 gün ve üzeri konaklamalar için size bir “Wohnungsgeberbestätigung” da sağlarlar yani ikamet kaydı yaptırıp lokal bir banka hesabı da açabilirsiniz.

Bunu tercih ederseniz: Gideceğiniz tarihler netleştiğinde ( Mümkün olduğunca erken netleştirmeye çalışın ya da net değilse bile okulunuzun açılış tarihinden 1 hafta öncesi gibi planlayın ) bu seçeneklerden birine rezervasyon yaptırın. Hemen sonrasında Vatandaşlık ofisinden (Bürgeramt) oraya gideceğiniz tarihten bir iki gün sonrası için ikametgah başvurusu için randevu alın ( erken davranmasanız sömestre başlarında çok yoğun olabilir ve randevular 20 güne kadar ileri tarihe sarkabilir ). İkametgah belgesini aldıktan sonra banka hesabı açtırmak için engeliniz kalmıyor. Bu konuda çok sıkıntı çeken okurlarım olduğundan hatırlatma ihtiyacı hissettim.


Buradan Münih’teki apartlara göz atabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. *

Tüm bunlara rağmen, zamanla, nasıl iyi ve ucuz bir şekilde yaşayacağınızı öğreneceksiniz. Menzalar’da yemek yemek bunlardan biri. Kısıtlı bütçe ve harcama bilincine sahip olanlar için, diskolar ve publar haftanın bazı günlerinde ücretsiz içecekler sunuyormuş. Üniversitelerin yakınındaki barlar öğrencilere sınırsız yiyecek menüleri sunuyormuş. Ayrıca, çalışmak isteyen öğrenciler için Münih’te her zaman olanağı var ve Münih’te ortalama kazançlar yüksek. Öğrenciler 1 saatlik bir çalışma için standart olarak 12 ila 14 Euro ücret alıyorlar.


MÜNİH YAŞAM MALİYETLERİ

Kaynak:numbeo.com

SAYILARLA MÜNİH

Şehir Nüfusu  1,484,226
Öğrenci Sayısı113,185
Öğrenci / bölge sakinleri oranı% 7.6
Studierendenwerk tarafından sağlanan yatak sayısı10,036
Studierendenwerk tarafından sağlanan konaklama için kiralar196-474 € 
Kaynak – CHE Ranking

Münih’te Okuyabileceğiniz Lisans Programlarının Listesi

Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
İş idaresiBavyera Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi495,00 EUR/ ay
Makine MühendisliğiBavyera Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi540,00 EUR/ ay
Endüstri MühendisliğiBavyera Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi540,00 EUR/ ay
İşletme Enformatiği / İş ZekasıBavyera Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi540,00 EUR/ ay
TıpLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite13 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
EczacılıkLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite8 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıYaz ve Kış Dönemi
HukukLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite9 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Diş hekimliğiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite11 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıYaz ve Kış Dönemi
VeterinerlikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite11 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
Biyo hesaplamaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İstatistikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Ulusal / politik ekonomiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kimya ve BiyokimyaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Edebiyat, Genel ve KarşılaştırmalıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İletişim BilimiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Farmasötik bilimLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Konuşma terapisiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Nöro-bilişsel PsikolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite2 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş idaresiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sanat ve MultimedyaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya Bilgisayar BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MatematikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
CoğrafyaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
FizikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Fizik artı küçük konu MeteorolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
SosyolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
PsikolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
SiyasetLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Eğitim / Eğitim BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
EkonomiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sigorta ve Risk YönetimiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
SinolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Japon KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Budizm ve Güney Asya KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Din / Dini çalışmalarLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
EtnolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ampirik Kültürel Çalışmalar ve Avrupa EtnolojisiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yabancı dil olarak AlmancaLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Karşılaştırmalı Kültür ve Din ÇalışmalarıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
FelsefeLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tiyatro çalışmalarıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sanat TarihiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kuzey Amerika ÇalışmalarıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Roma kültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MüzikolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar dilbilimiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Filoloji, YunanLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yunan Kültürü:Ludwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Finno-Ugric KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mısırbilim ve Kıpti KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dilbilim, Tarihsel ve GenelLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
TarihLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Latin FilolojisiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Slav KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İtalyan KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İskandinav ÇalışmalarıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Antik DoğuLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sanat eğitimiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kitap bilimLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Alman KültürüLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İngiliz Dili ve EdebiyatıLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Deneysel FizikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Teorik fizikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Fonetik ve Dil İşlemeLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Arkeoloji: Avrupa ve Orta DoğuLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sanat, müzik, tiyatroLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Dil, Edebiyat, KültürLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Orta DoğuLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Arkeoloji: Avrupa ve Orta DoğuLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Antik Çağ ve DoğuLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Matematiği ve Aktüerya BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Entegre Seçmeli İşletme Eğitimi (İşletme Eğitimi II)Ludwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme Eğitimi (İşletme Eğitimi I)Ludwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi artı Bilgisayar DilbilimiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri ve İstatistikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri artı MatematikLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
HukukLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MeteorolojiLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
30 AKTS ile Yandallı Bilgisayar BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
60 AKTS ile Yandallı Bilgisayar BilimleriLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dijital Beşeri Bilimler - DilbilimLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşitme Bozukluklarının Önlenmesi, Dahil Edilmesi ve Rehabilitasyonu (PIR)Ludwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Klasik çalışmalarLudwig Maximilians Üniversitesi MunihMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MüzikallerMunich College of Music and TheatreMünihGüzel Sanatlar Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi
İnşaat mühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Baskı ve medya teknolojisiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Turizm YönetimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Ambalaj Teknolojisi ve Proses Mühendisliği BelgesiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
BiyomühendislikMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ekonomide Bilgisayar BilimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Şirket yönetimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Haritacılık | Jeo-medya mühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik / Hassas MühendislikMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Üretim ve Otomasyon, Almanca-Fransızca derece kursuMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Üretim ve OtomasyonMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sosyal çalışmaMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Mühendislik, fizikselMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Enerji ve Bina MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Çocuklukta Eğitim ve ÖğrenmeMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği - LojistikMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Yenilenebilir Enerjiler - Elektrik ve Elektronik MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Sosyal İnovasyonların YönetimiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Endüstri mühendisliği, otomotiv endüstrisiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi
Jeoinformatik ve NavigasyonMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Teknik yazı ve iletişimMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - ElektromobiliteMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Makine MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Havacılık ve Uzay MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Araç mühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Kimya MühendisliğiMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Jeodezi ve JeoinformatikMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Veri Bilimi ve Bilimsel hesaplamaMunich Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
TıpMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite12 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve JeoinformasyonMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik Mühendisliği ve Bilgi TeknolojisiMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
YerbilimleriMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İnşaat mühendisliğiMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Çevre MühendisliğiMunich Üniversite of TechnologyMünihÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İç dizaynMünih Sanat AkademisiMünihGüzel Sanatlar Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uluslararası İletişim ve İşletmeSDI Munih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi490,00 EUR/ ay
Modern Çin ÇalışmalarıSDI Munih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi490,00 EUR/ ay
Çince çeviriSDI Munih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)MünihUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi490,00 EUR/ ay

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

*Sitede konu ile alakasız reklamlar yayınlanmasını önlemek amacı ile reklam almak yerine güvenilir kurumsal firmalar ile ortaklık anlaşmalarına gidiyorum. Site üzerinden ulaşacağınız bu kurumsal hizmetler için herhangi bir ek yükümlülüğünüz ya da ödemeniz olmayacaktır.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir