Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Wise Hesap Açma ve Avantajları

Almanya’ya Para Transferi

Almanya üniversite başvurularında uni-assist ya da üniversitelerin kendilerine yapılan başvurularda ücret istendiğini yamıştım. İster üniversite başvurusu, ister bloke hesap açılması para transferleri gerçekten sıkıntı olabiliyor. Uni-assist tarafında kredi kartı kabul edilmesi bir nebze olsun işi kolaylaştırsa da bazı üniversitelerin para transferi istemesi ve bu transferlerin yüksek komisyon masrafına tabi olması işi zorlaştıran etkenler. Bankaların yüksek kur farkından dolayı fazladan ödenen paralar da cabası.

Bu nedenle daha düşük kur farkları ve komisyonların söz konusu olduğu Wise’dan bahsetmek istedim. Eski ismi Transferwise olan bu organizasyon artık “Wise” olarak ismini değiştirdi. Kullanımı basit ve güvenilir bir transfer metodu olarak öne çıkıyor. İster okula istersenizde bloke hesaba para yollayın daha düşük komisyon oranları ile bu transferleri halletmeniz mümkün.

Wise Hesabı Nasıl Açılır?

Wise size sadece okullara ya da bloke hesaba para yollarken değil, kiralık ev ararken de gerekli. Nasıl yani derseniz. Şöyleki: Almanya’da kiralık bir yer ararken sizden bir SEPA ödeme formu isteyecekler ve bunun için bir banka hesabınız olmalı. Ancak Banka hesabı açtırmak içinde önce bir kalıcı konaklama yerinde ikâmetgahınız olmalı. Tam bir kısır döndüdür bu durum ve bunu aşmanın en kolay yöntemi de Wise üzerinden bir EURO hesabı açmaktır.

Wise üzerinden açacağınız Euro hesabı bir Belçika bankasındadır ve SEPA ödemesi için kullanılabilir. Üstelik bunu Almanya’ya gitmeden buradan yapabilirsiniz. Bunun için önce Wise’a üye olacaksınız. Üyelik ücretsiz. Üstelik bu linkten üye olursanız ilk 500 Euro transferinize komisyon da ödemeyeceksiniz. *

Regülasyonlar gereği sizden kimlik doğrulamanız istenecek, kimlik fotoğrafları ve telefonunuzun kamerası ile bu işlemleri halledebilirsiniz. Wise platformu tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan, güvenli ve yasal bir platformdur. Çekinceleriniz olmasın. İlk olarak bir TL hesabınız açılacak ve sizin olduğunuzu belirlemek için bu hesaba küçük bir miktar para transfer etmeniz istenecek 10 TL yollayabilirsiniz ( Ben 100 TL yollamıştım ). Hesabınız onaylandıktan sonra 50’den fazla para biriminde ve ülkede hesap açma şansına sahip olacaksınız.

Wise hesap ekranı

Wise Üzerinden SEPA Talimatı

Ana hesap ekranında gördüğünüz Artı ( + ) butonuna tıklayarak ve para birimini Euro seçerek EUR hesabınızı oluşturabilirsiniz. Artık Belçikada bir EUR hesabınız ve IBAN numaranız var. Buradan Avrupa birliği içerisindeki tüm bankalardan para alabilir ya da gönderebilirsiniz.

Wise Euro Hesabım

Üyelik linkini tekrar veriyorum * Almanya’ya gidecek her öğrenci için şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle barınma yeri arayışında çok ihtiyacınız olacak. Banka hesabı olmdığından sıkıntı yaşayan çok sayıda danışanım oldu. O zamanlar bende böyle bir imkan olduğundan habersizdim açıkçası.

Wise Transferlerde Kur Avantajı Sağlar mı?

Wise yukarıda anlattığım gibi size SEPA ödemelerinde bir olanak sağlarken. EURO hesabınıza para gönderirken ya da başka bir kuruma para transferinde de kur avantajı sağlayacak. Wise’ın avantajını göstermek üzere birkaç ekran görüntüsü paylaşıyorum. Diyelim X üniversitesine kayıt yaptıracaksınız ve kayıt için sömestre bileti dahi 285 Euro para transfer etmeniz gerekiyor. Aşağıda bir bankamızın 30 Ocak saat 09:40 itibari ile Euro satış kurunu görüyorsunuz. Bu bankadan alacağınız 285 Euro için hesabınızdan 5887 TL çekilecektir.

Euro’yu aldıktan sonra bu paranın transferi için SWIFT işlemi yapmaya kalktığınızda alıcı tarafın tam olarak 285 Euro alabilmesi için SWIFT seçeneğinizin OUR olması gerekir. ( Bu durumda bankanız sizden min 425 TL masraf + BSMV olarak 294 TL alacak ve sürpriz şekilde aracı kurum masrafı olarak 10-20 Euro civarında sonradan tahsil edecekleri bir tutar çıkacaktır ) Yani toplamda 285 Euro için 6800 ila 7000 TL civarında bir ödeme yapacaksınız. ( Bu rakamları bankaların resmi sitelerinde doğrulayabilirsiniz )

Wise ile bu gönderiyi yaparsanız;

Wise ile gönderi yaptığınızda karşı tarafa 2 gün içinde teslim edilmesi koşulu ile toplamda 5906 TL ödemelisiniz. Yani kazancınız 900 ila 1100 TL civarında olacaktır.

Wise kullanımı kolaydır. Siteye kayıt olduktan sonra * para gönder butonu ile açılacak pencerelerdeki yönergeleri izleyerek üniversitenin sitesinde verilen IBAN numarası ile gönderimi yapabilirsiniz.

Wise ilk sefere mahsus olmak üzere yasal zorunluluktan dolayı kimliğinizi doğrulamak isteyecektir. Bunuda kolay bir şekilde kimliğinizin ve yüzünüzün fotoğrafını çekerek yapabiliyorsunuz.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

4 thoughts on “Wise Hesap Açma ve Avantajları

 1. Merhabalar,
  Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Hesap açma işlemi yaparken ülkeyi Belçika mı seçmeliyiz? Ayrıca sonrasında adres bilgisi sorduğunda ne yazmalıyız?

  1. Selamlar,

   Hayır hesap açarken Türkiye adresinizi gireceksiniz. Önce TL hesabınız açılacak sonrasında EUR hesabı açarsanız Belçika merkezli bir IBAN numarası verilecek ve EUR transferi ve SEPA ödemesi yapabileceksiniz.

 2. Merhaba,
  1.Wise hesabına parayı nasıl yollayacağız ?
  2. Wise üzerinden direkt eur işlem olmuyor mu, kurlardan etkilenmemek için ?
  3. Inpay hakkında bilginiz var mıdır ?
  Teşekkürler

  1. Selam,
   Vise ile Türkiyeden direk olarak EUR yollayamazsınız. Yasal mevzuat gereği bankanızdan TL transferi yaparsınız ancak alıcıya teslim edilecek para birimini istediğiniz olabilir.Vise kurları bankalara ya da serbest piyasaya oranla oldukça uygun olduğundan yaygın olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir