Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Dresdende Okumak İçin 10 Neden


Dresden’in birçok olumsuz kanıya rağmen Almanya’nın en güzel şehirlerinden olduğundan bahsetmiştim. ( Bkz. Dresden’de Okumak ) Dresden’le ilgili araştırma yaparken bulduğum öne çıkan özellikleri ayrıca yazmak istedim. Bir öğrenci gözünden Dresden’i değerlendirmek gerekirse; şu anda yaklaşık 45.000 genç Dresden’de eğitim görüyor, ancak insanlar okumak için Dresden’e taşınacaklarını söylediklerinde Almanlar genellikle şaşırıyorlar. Dresden’in diğer şehirlerdeki imajı, “eski moda” yani evde oturmak dışında hiçbir seçeneğin olmadığı ve genellikle gençler için pek çekiciliğinin olmadığı yönünde. Gerçekten öyle mi?

1. Üniversiteler ve kolejler

Berlin, Leipzig veya Aachen her zaman daha popüler lokasyonlar olsa da: Dresden’de okumak için mükemmel üniversiteler var. Dresden üniversiteleri sadece çok geniş bölüm seçeneği sunmakla kalmayıp kayıt olduktan sonra yararlanabileceğiniz pek çok iyi donanıma (ultra modern amfiler, seminer odaları ve laboratuvarlar) sahipler. Aynı zamanda Dresden Teknik Üniversitesi 2012’den beri “Alman mükemmeliyet programı” üyesi ve Almanyanın en iyi 11 üniversitesinden biri.

2. Sömestr bileti

Dresden’de okumak için bir başka nedende, sömestre biletidir. Her dönem başında bir kez ödenir ve Dresden’de kayıtlı öğrencilerin DBV tarafından işletilen tüm yerel ulaşım araçlarını (yani yerel tren, Banliyö, tramvay, otobüs ve feribot) ve Saksonya genelinde demiryolu ulaşımını ücretsiz kullanmasını sağlar! 

Diğer şeylerin yanı sıra, bir öğrenci olarak, dönemlik bilete dahil olan Nextbikes’ı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz; bu, bir saatliğine (neredeyse nerede olursanız olun) bisiklet kiralayabileceğiniz, istediğiniz yere gidebileceğiniz anlamına geliyor.

Dresden DBV

3. İyi ulaşım bağlantıları

Diğer şehirlerin aksine, Dresden toplu taşıma konusunda harika bir konumda. Neredeyse her yere otobüs ve trenle ulaşabiliyorsunuz, geceleri bile çoğu hat yarım saatte bir çalışıyor. Diğer büyük şehirlerde yaşayabileceğiniz uzun bekleme süreleriyle, kaçırılan bağlantılarla, gecikmelerle ve sonunda saat 23: 00’den itibaren eve 2 saatlik bir yürüyüş yapma zorunluluğunuz yok. Büyük şehirlere yakınlığı da cabası Berlin, Leipzig ve hatta Prag bir taş atımlık mesafede sayılır.

4. Uygun fiyatlı bir şehir

Dresden Almanya genelinde nispeten ucuza yaşayabileceğiniz bir şehir olması dışında öğrenci olmanın getireceği pek çok indirim olanağı da var. Öğrenci kimliği sayesinde indirimli yemek yemenin yanı sıra sinema, tiyatro veya konserler gibi kültürel etkinliklerde çok sayıda öğrenci indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

5. Şehrin kendisi

Dürüst olalım: Dresden, Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri! Sadece eski şehirden bahsetmiyorum – Almanya’da böylesine etkileyici bir silueti olan çok az şehir var. Tüm kiliseleri ve kubbeleri, meydanları ve köprüleriyle Dresden, başka pek çok şehirde olmayan çok çeşitli bir şehir manzarası sunuyor. Herhangi bir sebeple geldiğinizde ne yapacağınız konusunda kararsızlık yaşamazsınız. Eski şehirde bir yürüyüş her zaman keyif alacağınız bir aktivite olacak.

Elbe Manzarası Müthiş

6. Elbe Nehri

Nehirleri olan şehirler, tabiri caizse “susuz” şehirlerden tamamen farklı bir atmosfer sunduğundan, Neudresden’in ( Yeni Dresden ) pek çok sakini için Elbe nehri çok güzel manzaralar sunar. Nehir ilk bakışta ulaşım açısından bir zorluk olarak görülse de köprüler ve feribotlara çabucak alışırsınız ve bunu takdir etmeyi öğrenirsiniz. İstanbul’lular ne dediğimi daha iyi anlayacaklar 🙂

7. Yeşil Dresden

Almanya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Dresden’in çok yeşil bir şehir olduğu unutulmamalıdır. Şehrin ortasındaki bir park alanı olan Büyük Bahçe , 1.8 kilometrekarelik yeşil alanıyla devasa bir orman gibi. Üniversiteye yakın, boş saatlerde dinlenmek veya uzun yürüyüşler yapmak için mükemmel bir yer. 

Büyük Bahçe

Şehrin biraz daha dışında ve Büyük Bahçe’den biraz daha doğal olan bir parkta, Bühlau yakınlarındaki Dresdner Heide. Bir bakıyorsunuz şehirin ortasındasınız 5 dk sonra ise ormanda! Günlük hayattan ve şehir hayatından bir an önce kopmak isteyenler burada bir huzur cenneti bulacaklar. Bununla bitmedi ; Elbe kıyısındaki çim alanlar da yazın gençler için harika bir buluşma yeri.

8. Sakson İsviçre nehir kıvrımı çevresinde

Büyük Bahçe ya da orman kesmedi mi? Banliyö ile 40 dk mesafede ( öğrenciyseniz beleş unutmayın ) Sächsische Schweiz ( Sakson İsviçresi ) var. Buradaki kumtaşı dağları yürüyüşçüler, dağcılar ve manzara fanatikleri için mükemmel bir yer. 

Elbe Kumtaşı Dağları

9 Bir kültür şehri olarak Dresden

Dresden, kendine özgü sanatı ve kültürel manzarasıyla bir Avrupa kültür metropolü olarak biliniyor. 800 yılı aşkın mimari ve kültürel tarih burada modern mimari, kültür, sanat ve tiyatro ile birleşiyor. İster Zwinger’daki dünyaca ünlü Eski Ustalar Resim Galerisi, ister Devlet Sanat Koleksiyonları sergileri (ve çok sayıda küçük galeri), ister Kreuzchor, Sächsische Staatskapelle, Dresden Filarmoni ve klasik müzik alanındaki müzik festivali veya konserler Öğrenci kulüplerindeki veya Neustadt’taki yerel grupların yanı sıra Tante Ju, Beatpol veya Ostragehege’deki büyük rock konserleri, ister eski parçaların modern sahnelenmesi ister State Operetta Dresden’in sunduğu çok çeşitli sanat ve kültür var. 

10. Dresden’deki parti manzarası

Öğrenci dediğin biraz sosyal olur değil mi? Dresden’de dört gözle bekleyebileceğiniz inanılmaz sayıda ev partisine ek olarak, genel olarak Neustadt’ın yanı sıra birçok kulüp, bar, daha küçük ve daha büyük konser salonları var. İlk başta inanmasanız bile, her müzik zevki için bir şeyler bulabilirsiniz ( Türkü bar bile var ) . 

Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir