Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Köln’de Öğrenci Olarak Yaşamak 2023


Köln

Köln, 1 milyondan fazla nüfusuyla Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en kalabalık ve Almanya’nın en yoğun Türk nüfusuna sahip şehirlerinden biri. Öyle ki şehirdeki her 10 kişiden biri Türk. Şehir Eyalet başkenti Düsseldorf’a ve eski federal başkent Bonn’a çok yakındır ve bu iki şehirle sürekli rekabet halindedir. Yerel halkların birbiri ile iyi geçinemediği de herkesçe bilinen bir gerçektir.

Köln, Almanya ölçeğinde çok kalabalık bir şehir olmakla birlikte çok sayıda üniversitesi ve yoğun öğrenci nüfusu ile bir öğrenci şehri sayılabilir. Sürekli düzenlenen karnavallar, öğrenci pubları, kulüpleri ve kültürel aktiviteleri ile bu sıfatı hak ediyor gibi görünüyor. Şehirdeki ünlü okullardan Köln Üniversitesi ve Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi dışında, Avrupa çapında tanınan Köln Müzik Üniversitesi de bu alanda Almanya’daki en saygın okuldur.

Köln, İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük bir yıkıma uğramış. Kendisi de büyük zarar gören meşhur Köln Katedralinin duvarlarında o döneme ait fotoğraflar var. Resimlere baktığınızda savaşın yol açtığı insanlık dramına bir kez daha şahit oluyorsunuz. Katedral de yoğun bombardımanla yıkılmış ve eski tuğlaları ile birebir tekrar inşa edilmiş. Alman disiplinine ve azmine hayran olmamak elde değil.

Şehir yeniden yapılırken tarihi binalar dışında çok mimari endişe taşınmadığını söyleyebilirim. Hatta Almanyanın mimari açıdan en çirkin kenti olduğu bile söylenebilir. Bununla birlikte, insanların arkadaş canlısı ve samimi olduğu söylenir. Ancak Köln, Almanya’daki en yüksek ikinci suç oranına sahiptir. Bizimde yaşadığımız bir yankesicilik olayı oldu Köln’de o nedenle biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

Köln’de Ren gezileri

Eyalet başkenti Düsseldorf’a çok yakın olduğunu yazmıştım. Düsseldorf daha küçük ve daha pahalı bir şehir olmasına rağmen (600.000 nüfus ) çok daha güzel bir şehirdir. Yerel halkında daha elit olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle olsa gerek iki şehrin insanları arasında tatlı bir rekabet vardır. Köln’ün hemen güneyinden bulunan eski Federal başkent Bonn’da ( Bkz. Bonn’da yaşamak ) Düsseldorf benzeri elit kesimin yaşadığı bir şehir. Her iki şehirde kabaca yarım saat uzaklıkta.

Ancak Köln üniversiteleri açısından Bonn ve Düsseldorf’tan çok daha geniş program yelpazesine sahip ve ünlü okulları barındırır. Bonn’daki üniversite ( Bkz. Bonn Üniversitesi )eski ve köklü bir okul olmasına rağmen Köln Üniversitesi daha ünlüdür. Aslında şehirlerin çok yakın olması ve öğrencilerin sahip oldukları sömestre bileti sayesinde size bol konut seçeneği sunduğu da bir gerçek.

Köln’de Öğrenci Barınma Seçenekleri

Köln, kalabalık bir şehir olmasının ve yüzbinden fazla üniversite öğrencisinin getirdiği konut talebi nedeni ile sıkıntılı bir şehir. Buna rağmen şehrin örümcek ağını andıran gelişmiş ulaşım ağı ve hemen heryerden tek vasıta ile merkeze ulaşabiliyor olmanız seçeneklerinizi artırıyor. Büyük bir şehir olmasına rağmen yerleşim planlaması nedeni ile önemli her yere bisiklet ya da yürüyerek ulaşmak da mümkün.

Köln’deki kiralar, Alman öğrenci şehirlerindeki kiralar söz konusu olduğunda ortalamaların bir tık üstünde olduğu söylenebilir. Ancak Köln’de makul bir daire bulma ihtimaliniz her şeye rağmen var. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta güvenlik olacaktır. Ren nehrinin doğusu bu anlamda sıkıntılı olabilir. Üniversitenin güneyindeki “Sülz” en ideal seçenek gibi dursa da fiyatlar pahalıdır. Bu nedenle, tek başınıza bir kiralık daire aramak yerine ortak bir dairede oda aramanız daha iyi bir fikir. Bunu nasıl yapacağınızla ilgili Almanya’da öğrenciler içi kalacak yer arama ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye edebilirim.

Önemli Hatırlatma!

Öncelikle bilmeniz gereken şey Almanya’da bir mülk kiralamak için Avrupa birliğinde geçerli bir SEPA ödeme hesabınızın olması gerekliliği. Anlayacağınız bir banka hesabınız olmalı ancak banka hesabı açtırmak için de bir ikamet belgeniz olmalı. Hep vurguladığım bir kısırdöngü. Bu konuda sıkıntı çeken çok oldu. Para transferi için kullandığım Wise buna basit bir çözüm getirdiğinden hemen sizinle paylaşma gereği hissettim. Wise üzerinden bir Belçika hesabı açabiliyor ve buradan SEPA talimatı verebiliyorsunuz. Oldukça basit olan işlemi Wise hesap açılması ve avantajları yazımda anlattım. Şu an için en kolay seçenek olarak duruyor.

Almanya’ya varışınızda ailenizle seyahat ediyorsanız ya da kalıcı konaklama yerinizi bulana kadar konforlu ve ekonomik bir konaklama tercih edecekseniz. Apart daireler en mantıklı seçim olacaktır. Ancak işinizi son dakikaya bırakırsanız özellikle sömestre başlangıçlarında bu tür konaklama olanakları çok rağbet gördüğünden uygun bir yer bulma şansınız azalır. O nedenle mümkün olan en erken tarihte tümüyle iptal edilebilir bir apart daireye rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Aşağıda Köln’de uzun süre konaklayabileceğiniz ve ücretsiz iptal yapabileceğiniz bağımsız apart dairelerin booking.com linkini veriyorum. Bazıları 30 gün ve üzeri konaklamalar için size bir “Wohnungsgeberbestätigung” da sağlarlar yani ikamet kaydı yaptırıp lokal bir banka hesabı da açabilirsiniz.

Bunu tercih ederseniz: Gideceğiniz tarihler netleştiğinde ( Mümkün olduğunca erken netleştirmeye çalışın ya da net değilse bile okulunuzun açılış tarihinden 1 hafta öncesi gibi planlayın ) bu seçeneklerden birine rezervasyon yaptırın. Hemen sonrasında Vatandaşlık ofisinden (Bürgeramt) oraya gideceğiniz tarihten bir iki gün sonrası için ikametgah başvurusu için randevu alın ( erken davranmasanız sömestre başlarında çok yoğun olabilir ve randevular 20 güne kadar ileri tarihe sarkabilir ). İkametgah belgesini aldıktan sonra banka hesabı açtırmak için engeliniz kalmıyor. Bu konuda çok sıkıntı çeken okurlarım olduğundan hatırlatma ihtiyacı hissettim.


Buradan Köln’deki apartlara göz atabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. *

Studierendenwerk Köln tarafından yaklaşık 5000 öğrenciye yurtta barınma imkanı sağlanıyor. Tüm şehirlerde olduğu gibi Köln Studierendenwerk’in yurtları en ekonomik seçenek olarak yerini koruyor. Ancak yüksek öğrenci sayısı ve kısıtlı yatak nedeni ile bekleme süreleri uzundur. Yine de başvurmanızda fayda var.

Köln’de kiralık fiyatları nasıl?


Köln, İkinci Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde yıkıldığı için, başka şehirlerde sıkça göreceğiniz tarihi eski tarz apartman dairelerinden çok işlevsel binalarla karşılaşacaksınız. Genellikle öğrenciler kiraların daha ucuz olduğu kenar mahallelerde yaşamaktadır. Ancak gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır.

Koln Ehrenfeld, yeme ve içme mekanları, üniversiteye yakınlığı ve nispeten ucuz kiraları nedeniyle popüler.

Okulların genel olarak Ren nehrinin batısında yoğunlaştığı görülmektedir. Köln Üniversitesi Şehrin hemen batısından yer alır. TH Hochschule ise merkeze biraz daha yakındır. Üniversitelere yakınlığı sebebi ile “Sülz” ve “Ehrenfeld” semtleri popülerdir. Kiralar bir nebze yüksek olsa da öğrenciler tarafından tercih edilebilir. 1 odalı konut kiraları 550-650 Euro ( Soğuk Kira ) civarındadır. Tahmin edeceğiniz üzere merkezden uzaklaştıkça kiralar düşer.

Aşağıdaki haritada Köln’de kiraların yüksek olduğu bölgeleri görüyorsunuz. Renkler koyulaştıkça daha lüks konutların bulunduğu semtler ve dolayısı ile daha yüksek kiralar istendiğini bilmelisiniz. Kentin kuzeyinde “WeidenPesch” ve “Ossendorf” ya da doğusundaki semtler en fazla seçeneği ve ucuz kiraları bulabileceğiniz bölgeler. Ancak merkeze nispeten uzaklar ve demografik yapıları da daha çok göçmenlerden oluşur.


Köln kiralık daire fiyat sıcaklık haritası

Köln’de Güvenli Mahalleler Hangileri ?

Köln’ün Almanya’da suç oranı en yüksek ikinci kent olduğunu yazmıştım. Bu biraz da demografik yapısından kaynaklanıyor. Çok sayıda göçmenin yaşadığı kent yakındaki Düsseldorf ve Bonn’dan ucuz olduğundan genelde alım gücü insanlar tarafından tercih ediliyorlar. Pek çok insan Düsseldorf ve Bonn’a çalışmak için günübirlik gidip gelmeyi tercih edebiliyorlar. Köln’de nezih ve alım gücü yüksek insanların yaşadığı semtler de var elbette. Ancak bu bölgeler yüksek kira oranları sebebi ile öğrenciler açısından erişilmesi zor yerler.

Bazı semtler suç oranlarının yüksekliği ile biliniyorlar. Bu semtlere baktığınızda genellikle Ren nehrinin doğusunda ve üniversitenin kuzeyinde yoğunlaşmıştır. Yoğun Türk nüfusunun da yaşadığı bu semtlerden biri de Merkez tren istasyonunun hemen kuzeyinde yer alır.

Köln suç istatistikleri vakaların semtlere dağılışı

Köln’de Özel Yurt Var mı?

Köln’de, Studentenwerk’in işlettiği yurtlar dışında pek çok özel yurt imkanı var. Bu yurtlardan bazıları öğrenci birliğinin yurtlarından pahalı olduğundan yer bulma ihtimaliniz daha fazladır. Bu özel yurtlardan bazıları dini ya da siyasi kurumlarca desteklenirler, bazıları ise ticari işletmelerdir. Sponsoru olan yurtlarda kiralar ucuzdur ancak yer bulmak sıkıntılı olacaktır. İşte size Köln’de barınabileceğiniz bazı özel yurtlar:

Barınma olanaklarına ve bölgelere bakarken Köln toplu taşıma haritası işinize yarayacaktır. Haritada kırmızı hatlar otobüs, yeşil ve mavi hatlar tramvay ve metro, turuncu olanlar banliyo tren hatlarıdır.


Köln Toplu taşıma haritası

Köln’de Geçici Konaklama

Yalnız seyahat ediyor ve mümkün olan en düşük bütçeli geçici konaklama seçenekleri neler derseniz ise hostelleri önerebilirim. Yine yukarıda bahsettiğim gibi en bol ve ekonomik seçenek için mümkün olan en erken tarihte rezervasyon yaptırın.*


Köln’de yaşamak pahalı mı?

Köln, Almanya geneline baktığınızda yaşam pahalılığı anlamında ortalamaların çok az üstündedir. Öğrencilerin yaşam masraflarında en büyük kalemi kira tutarken onun ardından yemek ve eğlence giderleri gelmektedir. Öğrenciler kaliteli ve ucuz yiyeceğe erişim konusunda ayrıcalıklıdır. Öğrenci birliği Mensa’larında kabaca 4 ila 5 Euro’ya oldukça kaliteli ve doyurucu bir öğüne erişilebilir. Bunun dışında genelde öğünler ucuz fastfood restoranları ile geçiştirilecek.

Köln yaşam giderleri fiyat endeksi

Köln’de Öğrenciler Nasıl Zaman Geçiriyor?

Diğer büyük şehirlere kıyasla Köln’de çok daha küçük bir bölgede takılacaksınız. Köln Üniversitesi’nin yanı sıra görülecek yerlerin ve ilgi çekici yerlerin çoğu şehir merkezinde veya yakınında yoğunlaşmıştır. Merkezde aradığınız her şeyi bulma imkanınız var. Ren nehri kıyısında da gençlerin takıldıkları pek çok bar ve klüp var.

Üniversitenin hemen güneyindeki Zülpicher Straße’deki barlar ve yerler öğrenciler için özellikle popüler yerlerdir. Bunun yanında kuzeydeki “Ehrenfeld”‘de öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden. Ehrenfeld’in ana arteri olan Venloer Strasse, snack barları ve ucuz dükkânları ile ilk bakışta pek de hoş görünmese de.  Güzel mekanlar ara sokaklarda gizlidir. 

Köln Fest

Sayılarla Köln

Şehir Nüfusu  1.083.498
Öğrenci Sayısı106.559
Öğrenci / bölge sakinleri oranı% 9,8
Studierendenwerk tarafından sağlanan yatak sayısı4.923 
Studierendenwerk tarafından sağlanan konaklama için kiralar147-387 €
Kaynak – CHE Ranking

Köln’de Okuyabileceğiniz Lisans Programlarının Listesi


Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
Uluslararası işCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiPotsdam, Mainz, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreİngilizceKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme ve  yönetimCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMainz, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Uluslararası Turizm İşletmeciliğiCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMainz, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreİngilizceKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme PsikolojisiCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKöln, MainzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme PsikolojisiCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKöln, MainzUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreİngilizceKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Finans ve YönetimCBS Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreİngilizceKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uluslararası iş yönetimiEufom Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)München, Köln, Stuttgart, Essen, FrankfuUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi495,00 EUR/ ay
İşletme PsikolojisiEufom Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hamburg, München, Düsseldorf, Köln,Uygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi495,00 EUR/ ay
Hukuk &  Dijital işEufom Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Essen, München, Stuttgart, Köln, FrankfuUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi495,00 EUR/ ay
Sürdürülebilir tasarımFresenius Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi650,00 EUR/ ay
Uygulamalı PsikolojiIB School of Health (özel)Stuttgart, Hamburg, Berlin, Köln, MüncheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi585,00 EUR/ ay
Mutfak YönetimiIUBH International Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Dortmund, München, Düsseldorf, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi1,00 EUR/ sömestre
İş idaresiIUBH International Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Dortmund, Hamburg, Augsburg, Köln, Berlin, MaUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş idaresiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, WermelskirchenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
İş kanunuKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
İşletme bilgi işlemKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Tıbbi Ekonomi &  Dijital yönetimKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Medya ve Pazarlama YönetimiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Perakende YönetimiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Şirket yönetimiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)NeussUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Bilgisayar BilimiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi462,00 EUR/ ay
Moleküler BiyotıpKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi583,00 EUR/ ay
Elektrik ve Elektronik MühendisliğiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Makine MühendisliğiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiKöln Rhine Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Rekreasyonel ve popüler sporlarda Spor ve Hareket ArabuluculuğuKöln Spor ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Önlemede ve Terapide Spor ve SağlıkKöln Spor ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Spor Yönetimi ve Spor İletişimiKöln Spor ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Spor ve AktiviteKöln Spor ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Spor GazeteciliğiKöln Spor ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MimarlıkKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Risk ve SigortaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya hesaplamaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Çevrimiçi düzenlemeKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Yaz Dönemi
Çok dilli iletişimKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uluslararası işKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya mühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sosyal çalışmaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bankacılık ve FinansKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İş idaresiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Üretim ve LojistikKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Otomotiv MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Ekonomi HukukuKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İnşaat mühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Çocukluk Eğitimi ve Aile EğitimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Elektrik MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Makine Mühendisliği, genelKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Entegre tasarımKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kurtarma mühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sanat ve kültür varlıklarının korunması ve restorasyonuKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı KimyaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKöln, LeverkusenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Farmasötik KimyaKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiLeverkusenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Enerji ve Bina MühendisliğiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Yenilenebilir enerji kaynaklarıKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
LojistikKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Dijital oyunlarKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreİngilizceKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği - Mobil MakinelerKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
FilmKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Yaz Dönemi
BT yönetimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiGummersbachUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Kütüphane ve Dijital İletişimKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Veri ve Bilgi BilimiKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kod ve BağlamKöln Teknik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Jeofizik ve MeteorolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tıp - model derece kursuKöln ÜniversitesiKölnÜniversite12 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıYaz ve Kış Dönemi
FizikKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
HukukKöln ÜniversitesiKölnÜniversite9 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Diş hekimliğiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite10 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıYaz ve Kış Dönemi
NörobilimKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İş idaresiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Sosyal BilimlerKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sağlık EkonomisiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Antik Diller ve KültürlerKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
KimyaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Alman Dili ve EdebiyatıKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İngiliz KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
EtnolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
CoğrafyaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
TarihKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgi işlemKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Sanat TarihiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Dilbilim ve FonetikKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MatematikKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Basın çalışmalarıKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MüzikolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Hollanda KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
FelsefeKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
PsikolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bölgesel Çalışmalar ÇinKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bölgesel Çalışmalar Latin AmerikaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bölgesel Çalışmalar Doğu ve Orta AvrupaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
YerbilimleriKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Roma kültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İskandinav / Finlandiya ÇalışmalarıKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Afrika Dilleri ve KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İslam Dünyasının Dili ve KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Konuşma terapisiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ulusal / politik ekonomiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme MatematiğiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Eğitim BilimleriKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Eğitim BilimleriKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Slav KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
CoğrafyaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
ArkeolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Müzik arabuluculuğuKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya Kültürü ÇalışmalarıKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
BiyokimyaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
IntermediaKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Erken öğrenmeKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Hukuk, Alman-İtalyanKöln ÜniversitesiKölnÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Ekonomi, Sosyal Bilimler OryantasyonuKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Alman-Fransız Hukuku (Köln / Paris I)Köln ÜniversitesiKölnÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Alman-Türk Hukuku (Köln / İstanbul)Köln ÜniversitesiKölnÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Almanca-İngilizce Hukuku (Köln / Londra)Köln ÜniversitesiKölnÜniversite8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Çin KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Geçmişte ve Günümüzde Japon KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
ArkeolojiKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İslam Dünyasının Dili ve KültürüKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Alman İşaret Dili için Sözlü ÇeviriKöln ÜniversitesiKölnÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Caz / popKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
ŞanKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluAachen, KölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Elektronik kompozisyonKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
DansKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Enstrümantal eğitim, sanatsalKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKöln, Aachen, WuppertalGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
YürütmeKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKöln, AachenGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Enstrümantal kompozisyonKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
KompozisyonKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKölnGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İlköğretim Müzik EğitimiKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKöln, WuppertalGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Müzik Aletleri Öğretimi / Şarkı Söylemeyi ÖğretmeKöln Üniversitesi Müzik ve Dans OkuluKöln, WuppertalGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
yönetimMacromedia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hamburg, Freiburg, Berlin, Leipzig, Köln, M&uUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi895,00 EUR/ ay
Film ve TelevizyonMacromedia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, MünchenUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi895,00 EUR/ ay
Dijital Teknolojiler ve KodlamaMacromedia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, Leipzig, Berlin, Stuttgart, MüncheUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi895,00 EUR/ ay
Uluslararası İlişkiler ve İşMacromedia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)München, Stuttgart, Köln, Freiburg, HambUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreİngilizceKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi895,00 EUR/ ay
Medya İletişimi &  GazetecilikMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bamberg, Bielefeld, Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Şirket yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Köln, Bamberg, BielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Pazarlama YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bielefeld, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Etkinlik Yönetimi &  eğlenceMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, Bamberg, Hannover, Rostock, BielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokTüm Dönemler625,00 EUR/ ay
Spor Gazeteciliği ve Spor PazarlamasıMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Sonbahar625,00 EUR/ ay
Sosyal Hizmet &  yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bamberg, Köln, Bielefeld, Berlin, RUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medikal Sporlar &  Sağlık yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Bamberg, Köln, HannoverUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
PsikolojiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Schwerin, Köln, Bamberg, Rostock, Hannover, BUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medya Oluşturma ve  ÜretimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Vegan Yiyecek YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Berlin, Bamberg, Köln, BielefeldUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Otomotiv yönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Sanal Gerçeklik YönetimiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, Bamberg, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Tıbbi Teknoloji &  yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Bielefeld, Hannover, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi3 yılAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
İşletme PsikolojisiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bielefeld, Köln, Schwerin, Rostock,Uygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Medya PsikolojisiMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Köln, Rostock, Bielefeld, Hannover, Schwerin,Uygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Canlı Performans ve yönetimMittelstand Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Hannover, Bamberg, Bielefeld, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 - 3 aylık dönemAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi625,00 EUR/ ay
Sosyal çalışmaNRW Katolik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKöln, Münster, Paderborn, AachenUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
EbelikNRW Katolik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Bakım YönetimiNRW Katolik Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Yaz Dönemi
Beslenme TerapisiRhein Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Rostock, Rheine, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi450,00 EUR/ ay
Spor ve Beslenme KoçuRhein Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (özel)Rostock, Rheine, KölnUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi475,00 EUR/ ay

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

*Sitede konu ile alakasız reklamlar yayınlanmasını önlemek amacı ile reklam almak yerine güvenilir kurumsal firmalar ile ortaklık anlaşmalarına gidiyorum. Site üzerinden ulaşacağınız bu kurumsal hizmetler için herhangi bir ek yükümlülüğünüz ya da ödemeniz olmayacaktır.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

4 thoughts on “Köln’de Öğrenci Olarak Yaşamak 2023

 1. Ben yakın zamanda Köln’de Linguistik yüksek lisans programına başlayacağım ve gittiğim gibi bir an önce part time bir işe girmek istiyorum. Bir işte başlayabilmek için Anmeldung ve Aufenthalterlaubnis işlerini halletmiş mi olmam gerekiyor? Bunun haricinde Almanca bilen birisi için herhangi bir part time iş bulmak ne kadar kolaydır? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Selam,

   Evet, çalışmaya başlamadan önce Anmeldung ve Aufenthalterlaubnis işlerini halletmen gerekir. Bunun dışında yeterli Almanca ile iş bulmakta zorlanmayacağını söyleyebilirim. Özellikle basit işler konusunda ( tezgahtarlık, market çalışanı vs. ) istihdam açığı olduğunu biliyorum. Ek olarak okullunda da kütüphane görevlisi vs gibi pek çok iş olanağı olduğunu göreceksin.

   1. Öncelikle çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler benim için çok önemli. Maddi olarak çok iyi bir durumda olmadığım için bir an önce işe girmem gerekiyor Almanya’ya gittiğimde. Anmeldung ve Aufenthalterlaubnis almam sizce ne kadar sürer? Yani randevuyu aldığımda gerekli belgeleri götürdüğümde sonrasında ne kadar süre beklemem gerekir işlemlerin tamamlanması için?

    1. Selam Tekrar,

     Kayıt işi kolay okulda hemen hallederler ama oturum izni için randevunun ne zamana verileceğine göre değişebilir. Bazı şehirlerde 3 – 4 ay sonraya randevu bulunabiliyor. İşlemlerden sonra 15 gün içerisinde gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir