Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Mannheim’da Öğrenci Olarak Yaşamak 2023


Mannheim

Mannheim, çoğunlukla bir sanayi şehri olarak bilinse de aslında bir açıdan da öğrenci şehri. Baden-Württemberg eyaletinin en kuzeyindeki bu kent, Almanya’nın en meşhur üniversite şehri olan Heidelberg’e çok yakın olması ve Heidelberg Üniversitenin bir Tıp fakültesinin bu şehirde olması ile uluslararası alanda bilinen bir şehirdir.

Aslına bakarsanız Mannheim, şehirdeki tıp fakültesi dışında ekonomi ve sosyal alanda uluslararası camiada rüştünü kanıtlamış Mannheim Üniversitesi ile de ünlüdür. Üniversite gerek Almanya içerisinde ve gerekse dışındaki işverenler tarafından Almanya’nın en iyi okulları arasında gösterilmektedir.

Şehir merkezindeki “Quadrate” bölgesi ilginç şekilde sokaklarının isimsiz olması ile ünlüdür. İsim şehrin bu kesiminin kare şeklindeki planından geliyor. Sokak isimleri olarak A3’ten S7’ye kadar numaralar verilmiş. Bu bazen kafa karışıklığına yol açıyor. Kurye yemek firmaları bile teslimatta sorun yaşıyorlarmış.

Mannheim Üniversitesi – @pixabay

A1 ve L1 sokaklarının tam karşısındaki eski kale ve sarayı kullanan Mannheim Üniversitesinin kampüsünü bulmak kolay.

Mannheim yoğun Türk nüfusunun yaşadığı bir şehir. Toplam şehir nüfusunun %14’ünün Türk kökenliler oluşturuyor. Bu açıdan, üniversitesinin saygınlığına rağmen şehrin Almanya genelinde iyi bir algısı yok. Genellikle yabancı öğrencilerin bu şehir konusunda kötü deneyimleri var. Türk öğrenciler açısından durum farklı olabilse de genel olarak bir memnuniyetsizlik hali var diyebilirim.

Şehir merkezi meydanları ile ünlü. Çok sayıda geniş meydan ve park mevcut. Şehir merkezinin doğu sınırında bulunan tren istasyonu yakınlarındaki 60m’lik tarihi su kulesi şehrin sembolü haline gelmiş.

Friedrichsplatz – @pixabay

Mannheim da şehre ait küçük bir havaalanı olmasına rağmen bağlantılar çok sınırlı. Bu nedenle burada yaşayanlar genellikle yurtdışı bağlantıları için 80km uzaklıktaki frankfurt havalimanını kullanıyorlar. Araçla 1 saatlik yol, tren ile gitmeye kalktığınızda Mainz üzerinden yapılan aktarma ile 2 saat sürüyor ve eyalet değiştirdiğinizden sömestre biletini kullanamıyorsunuz. Öte yandan öğrenciler için daha makul seçenek tren ile 1 saat 35 dakikada gidebileceğiniz Stuttgart Havalimanı. Aynı eyalette olduğunuzdan sömestre bileti ile ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Mannheim’da Öğrenci Barınma Seçenekleri

Mannheim’da bazı güzel tarihi binalarının yanı sıra savaş sonrası yapılmış binaları ve biraz dışarı çıktığınızda da daha modern konut binaları bulabiliyorsunuz. Burada konaklayacağınız semte bağlı olarak kırsal bir bölgede, ren nehri kenarında ya da şehrin göbeğinde barınma şansınız var. Öğrenciler genel olarak merkeze yakın olmayı tercih ediyorlar. Kiraların nispeten ucuz olması merkezde bir konut arayışını popüler hale getirmiş.

Barınma fiyatları çok yüksek olan Heidelberg şehrine yakınlığı nedeni ile orada okuyan öğrencilerinde tercih ettiği şehir çok kültürlülüğü de beraberinde getiriyor. Yollarda dünyanın hemen her ülkesinden öğrenciler görüyorsunuz.

Quadrate’nin tam ortasındaki “Marktplatz” meydanının batı tarafı yoğun Türk yerleşimi ve dükkanları dolayısı ile yerel halk tarafından “Küçük İstanbul” olarak adlandırılıyor. Bu bölgedeki kafe, restoran ve alışveriş mekanları ile Türkiye’yi aramayacağınız kesin.

Mannheim Küçük İstanbul’dan bir kare @stadtmarketing-mannheim.de

Merkezde barınmıyor olsanız bile, iyi tasarlanmış toplu ulaşım bağlantıları sizi çok kısa sürede alışveriş ve eğlencenin merkezine taşıyabiliyor. Bütçenize göre karar vermeniz mantıklı ancak merkeze yaklaştıkça kiralar artacaktır. Bununla birlikte “Quadrate” bölgesindeki kiralar diğer şehirlerle karşılaştırıldığında ucuz kalacak. “OstStadt” ve “Niederfeld” lüks konutların bulunduğu bölgeler ve öğrenciler için biraz pahalı kalabilir. Bu arada tüm Alman şehirlerinde olduğu gibi, tek başınıza bir kiralık daire aramak yerine ortak bir dairede oda aramanız daha ekonomik olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızla ilgili Almanya’da öğrenciler içi kalacak yer arama ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye edebilirim.

Studierendenwerk Mannheim  tarafından yaklaşık 2800 öğrenciye yurtta barınma imkanı sağlanıyor. Tüm şehirlerde olduğu gibi Mannheim Studierendenwerk’in yurtları da en ekonomik seçenek olarak yerini koruyor. Ancak her yerde olduğu gibi, yüksek öğrenci sayısı ve kısıtlı yatak nedeni ile bekleme süreleri uzun.

Mannheim’da kiralık fiyatları nasıl?


Mannheim’da kiraların nispeten makul olduğunu yazmıştım. Merkezde 450 Euro civarında ( soğuk kira – ısınma için kabaca aylık 100 Euro ilave etmelisiniz ), Lindenhof gibi nispeten daha iyi bir semtte ise 500 Euro civarında 1 odalı daire bulabilirsiniz.

Aşağıdaki haritada Mannheim’da kiraların yüksek olduğu bölgeleri görüyorsunuz. Renkler koyulaştıkça daha lüks konutların bulunduğu semtler ve dolayısı ile daha yüksek kiralar istendiğini bilmelisiniz. Kentin güneyinde “Niederfeld” ve “Oststadt” fiyat olarak daha yüksek semtler olarak öne çıkarken, Lindenhof makul kiraları ve sakinliği ile tavsiye edebileceğim bir bölge.


Mannheim kiralık daire fiyat sıcaklık haritası – @homeday.de

Önemli Hatırlatma!

Öncelikle bilmeniz gereken şey Almanya’da bir mülk kiralamak için Avrupa birliğinde geçerli bir SEPA ödeme hesabınızın olması gerekliliği. Anlayacağınız bir banka hesabınız olmalı ancak banka hesabı açtırmak için de bir ikamet belgeniz olmalı. Hep vurguladığım bir kısırdöngü. Bu konuda sıkıntı çeken çok oldu.

Almanya’ya varışınızda ailenizle seyahat ediyorsanız ya da kalıcı konaklama yerinizi bulana kadar konforlu ve ekonomik bir konaklama tercih edecekseniz. Apart daireler en mantıklı seçim olacaktır. Ancak işinizi son dakikaya bırakırsanız özellikle sömestre başlangıçlarında bu tür konaklama olanakları çok rağbet gördüğünden uygun bir yer bulma şansınız azalır. O nedenle mümkün olan en erken tarihte tümüyle iptal edilebilir bir apart daireye rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Aşağıda Mannheim’da uzun süre konaklayabileceğiniz ve ücretsiz iptal yapabileceğiniz bağımsız apart dairelerin booking.com linkini veriyorum. Bazıları 30 gün ve üzeri konaklamalar için size bir “Wohnungsgeberbestätigung” da sağlarlar yani ikamet kaydı yaptırıp lokal bir banka hesabı da açabilirsiniz.

Bunu tercih ederseniz: Gideceğiniz tarihler netleştiğinde ( Mümkün olduğunca erken netleştirmeye çalışın ya da net değilse bile okulunuzun açılış tarihinden 1 hafta öncesi gibi planlayın ) bu seçeneklerden birine rezervasyon yaptırın. Hemen sonrasında Vatandaşlık ofisinden (Bürgeramt) oraya gideceğiniz tarihten bir iki gün sonrası için ikametgah başvurusu için randevu alın ( erken davranmasanız sömestre başlarında çok yoğun olabilir ve randevular 20 güne kadar ileri tarihe sarkabilir ). İkametgah belgesini aldıktan sonra banka hesabı açtırmak için engeliniz kalmıyor. Bu konuda çok sıkıntı çeken okurlarım olduğundan hatırlatma ihtiyacı hissettim.


Buradan Mannheim’daki apartlara göz atabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. *

Mannheim’da Güvenli Mahalleler Hangileri ?

Mannheim’ın Almanya içerisindeki güvenlik algısından yukarıda bahsetmiştim. Şehrin kuzeyindeki “Neckarstadt-West” geçtiğimiz yıllarda artan uyuşturucu ve sokak suçları nedeni ile “tehlikeli bölge” ilan edilmişti. Geçtiğimiz yıl suç oranlarının düşmesi ile birlikte bu kapsamdan çıkarıldı ancak polis yetkilileri bu oran düşüşünü biraz da pandeminin etkilerine bağlıyorlar.

Şehir merkezi ve Jungbusch da suç oranları bakımından yüksek yerlerinden. Ancak abartıldığı gibi değil. Özetle merkez ve Jungbusch’u ikinci öncelikte değerlendirin. Ama Neckar ırmağının kuzeyini pek tavsiye etmiyorum. Özellikle merkeze yakın olsun, güvende hissedelim ve ucuz olsun derseniz “Lindenhof” düşünülebilir.

Bu arada Almanya geneli için güvenlik ve suç istatistikleri konusunda bir şeyler yazmam gerek. Almanya kuralcı ve tutucu bir ülkedir. İnsanlar sakinliğe o kadar alışmıştır ki bunu bozacak her tür eylem tepki çeker. Kültürel farklar ve yaşam biçimi nedeni ile özellikle göçmenlerin çok yaşadığı kozmopolit şehirler Almanlar açısından güvensiz bulunurlar.

Aslında dünyanın geri kalanına baktığınızda Almanya oldukça güvenli bir ülkedir. Amerikan filmlerinde gördüğünüz türden suç girişimleri çok nadir görülür. Kısacası istatistikler ne derse desin Almanya’da yaşayacağınız şehir ülkenizdeki ( özellikle doğu ülkeleri ) herhangi bir büyük şehirden daha tehlikeli değildir.

Mannheim suç istatistikleri güvenli ve güvensiz bölgeler

Mannheim’da Özel Yurt Var mı?

Mannheim’da, Studentenwerk’in işlettiği yurtlar dışında çok özel yurt yok. Şehirde kiraların yüksek olmaması bunda etken sanırım. Bu özel yurtlardan bazıları dini ya da siyasi kurumlarca desteklenirler, bazıları ise ticari işletmelerdir. Sponsoru olan yurtlarda kiralar ucuzdur ancak yer bulmak sıkıntılı olacaktır. İşte size Mannheim’da barınabileceğiniz bazı özel yurtlar:

Barınma olanaklarına ve bölgelere bakarken Mannheim toplu taşıma haritası işinize yarayacaktır. Haritada kırmızı hatlar otobüs, yeşil ve mavi hatlar tramvay ve metro, turuncu olanlar banliyo tren hatlarıdır.

Mannheim’da yaşamak pahalı mı?

Mannheim, Almanya geneline baktığınızda yaşam pahalılığı anlamında ortalamalarda olduğu söylenebilir. Her yerde olduğu gibi, öğrencilerin yaşam masraflarında en büyük kalemi kira tutarken onun ardından yemek ve eğlence giderleri gelmektedir. Ancak öğrenciler, kaliteli ve ucuz yiyeceğe erişim konusunda ayrıcalıklıdır. Öğrenci birliği Mensa’larında kabaca 4 ila 5 Euro’ya oldukça kaliteli ve doyurucu bir öğüne erişilebilir. Bunun dışında genelde öğünler ucuz fastfood restoranları ile geçiştirilecek ya da eve pizza servisi istenecek.

Mannheim yaşam giderleri fiyat endeksi @de.numbeo.com

Mannheim’da Öğrenciler Nasıl Zaman Geçiriyor?

Jungbusch, eski liman bölgesi ve eskiden burada bulunan genelevlerden dolayı pek iyi anılmasa da öğrencilerin yeni popüler bölgesi. Orada ikamet pek önerilmiyor ancak konu eğlence olunca gençler için yeni buluşma noktası haline gelmiş. Çok kültürlü ( Türkler çoğunlukta ) bir bölge olan Jungbusch sanat ve müzik çevresi için yeni trend.  Yenilenen ve modern binalar ile donatılan bölgede çok sayıda sergi, tiyatro gösterisi ve açık hava konseri düzenleniyor.

“Nachtwandel im Jungbusch” sokak festivali @uni-mannheim.de

Heidelberg’in şehre çok yakın olması dolayısı ile öğrencilerin bir kısmı da orada takılmayı tercih edebilir. Heidelberg’in öğrenciler için pahalı bir şehir olduğu bir gerçek olsa da şehrin cazibesinin buna değdiği konusunda herkes hemfikir.

Mannheim’da yaşayan bir öğrenci olarak yarı zamanlı iş bulmak zor mu?

Almanya’da bir öğrenci olarak bulabileceğiniz işler Almanca bilginizin seviyesi ile doğru orantılı olarak artar. Hemen her şehirde parttime işler bulmak konusunda pek çok seçenek karşınıza çıkacaktır. Mannheim gibi şehirlerde bu tür işler daha çok tezgahtarlık, marketlerde reyon elemanlığı, ofis işlerinde yardımcılık gibi alanlarda yoğunlaşmıştır. Kabaca 13-15 Euro civarında ( Brüt ) saatlik ücretler söz konusudur.

Sayılarla Mannheim

Şehir Nüfusu  311.830
Öğrenci Sayısı29.055
Öğrenci / bölge sakinleri oranı% 9
Studierendenwerk tarafından sağlanan yatak sayısı2.845 
Studierendenwerk tarafından sağlanan konaklama için kiralar220-425 €
Kaynak – CHE Ranking

Mannheim’da Okuyabileceğiniz Lisans Programlarının Listesi


Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
Özel Eğitim ÇalışmalarıAlanus Üniversitesi (özel)MannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi1350,00 EUR/ sömestre
Waldorf PedagojisiAlanus Üniversitesi (özel)MannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi850,00 EUR/ sömestre
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Elektrik Enerjisi MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği - Elektrik ve Elektronik MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Lörrach, Friedrichshafen, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik - Genel MekatronikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Horb, Mannheim, Mosbach, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Medya - dijital medyaBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Uygulamalı Bilgisayar BilimleriBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMosbach, Stuttgart, Lörrach, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Uygulama YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Lörrach, Mosbach, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - BankacılıkBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Villingen-Schwenningen, Ravensburg, HeidÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Emlak YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Uluslararası İşletmeBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiRavensburg, Bad Mergentheim, Mannheim, LörracÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Ticaret Fuarı, Konferans ve Etkinlik YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, RavensburgÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Kamu Sektörü EkonomisiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Nakliye, Nakliye ve LojistikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Heidenheim, LörrachÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Muhasebe, Vergi, Ticaret Hukuku - Muhasebe ve  KontrolBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - SigortaBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Karlsruhe, Heidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Pazarlama YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHeidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Sağlık ve Hemşirelik BilimleriBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Karlsruhe, Heidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - OtomasyonBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Mannheim, Mosbach, Horb, Stuttgart, L&oÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - ElektronikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Lörrach, Mannheim, HorbÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Enerji ve Çevre MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiFriedrichshafen, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Bilgi MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiFriedrichshafen, Stuttgart, Heidenheim, Mannheim,Üniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine mühendisliği - proses mühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, MosbachÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği - Tedarik ve Enerji YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHorb, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik - Araç Sistem Teknolojisi ve ElektromobiliteBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHorb, Mannheim, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik - Servis MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik - Proje MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Muhasebe, Vergi, Ticaret Hukuku - Vergilendirme ve DenetimBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Karlsruhe, Villingen-Schwenningen, StuttÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Satış ve  DanışmanlıkBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiLörrach, Mannheim, Stuttgart, KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Yazılım MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Mannheim, HeilbronnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Bilişimi - İşletme ve Bilgi Teknolojileri için Uluslararası YönetimBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği - Makine MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Lörrach, Mannheim, Horb, FriedrichÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği - Kimya ve Proses MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHeidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik - Enerji YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Medikal TeknolojiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - e-SağlıkBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - e-DevletBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Kimya Mühendisliği - Kimya ve BiyomühendislikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kimya Mühendisliği - Teknik Kimya ve Uygulamalı KimyaBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği - Genel Makine MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Friedrichshafen, Stuttgart, LörrachÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Veri BilimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Mannheim, Heilbronn, Ravensburg, KarlsrÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Dijital İşletme YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiLörrach, Karlsruhe, Heidenheim, Mannheim, VilÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimi - Siber GüvenlikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Entegre mühendislik - proje mühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Entegre mühendislik - hizmet mühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Dijital İşletme YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHeilbronn, Mannheim, HeidenheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgi Teknolojileri için Çeviri ÇalışmalarıHeidelberg ÜniversitesiMannheim, HeidelbergÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
TıpHeidelberg ÜniversitesiHeidelberg, MannheimÜniversite13 sömestreAlmancaNC KısıtlamasıSadece Kış Dönemi
Şarkı söylemek, sanatsal odaklanmaMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
DansMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Dans EğitimiMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Rüzgar Orkestrası Yürütme, Sanatsal ve Eğitim OdaklılıkMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Yürütme, Sanatsal-Eğitsel uzmanlaşmaMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
ŞanMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Erken müzik eğitimi, sanatsal-eğitim odaklılıkMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Müzik Araştırması ve Medya UygulamasıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Viola, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Viola, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Viyolonsel, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Viyolonsel, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Kontrbas, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Kontrbas, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Arp, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Arp, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Flüt, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Flüt, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Obua, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Obua, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Klarnet, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Klarnet, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Klarnet, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Fagot, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Fagot, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Horn, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Horn, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Trompet, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Trompet, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Trombon, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Trombon, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tuba, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Tuba, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Davul, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Davul, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Müzik Teorisi / İşitsel Eğitim,sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Keman, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Keman, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Piyano, sanatsal-eğitim odaklıMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Piyano, sanatsal odakMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Şan Caz,Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Piyano, caz / popüler müzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Gitar, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kontrbas, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik bas, caz / popüler müzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Saksafonlar, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Perküsyon, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Trombone, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Davul, caz / popüler müzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Trompet, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Vibrafon, Caz / Popüler MüzikMannheim Eyalet Uygulamalı Sanatlar ve Muzik ÜniversitesiMannheimGüzel Sanatlar Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
'Otomasyon ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti' veya 'Güç Engi' odaklı Elektrik MühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreİngilizceSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi1500,00 EUR/ sömestre
Bilgisayar BilimiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Teknik Bilgisayar BilimiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Proses mühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Kimya MühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Biyolojik KimyaMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
BiyoteknolojiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgi mühendisliği / elektronikMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Meslek Yüksekokullarında Elektrik ve Enformasyon Mühendisliği / Yüksek Öğretim Yeterliliği (MühendisMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine MühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Sosyal çalışmaMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Tıp BilişimiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Tıbbi teknolojiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
MekatronikMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Şirket ve İşletme EnformatiğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Endüstri mühendisliği, uluslararasıMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Siber güvenlikMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sürdürülebilir Teknik SüreçlerMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
'Otomasyon Mühendisliği ve Endüstri 4.0' veya 'Enerji Mühendisi odaklı Elektrik MühendisliğiMannheim Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiMannheimUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İş idaresiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya ve İletişim ÇalışmalarıMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
PsikolojiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
SosyolojiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
EkonomiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İş eğitimiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Alman Kültürü: Dil, Edebiyat, MedyaMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
TarihMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
CELLS - Güncel İngiliz dilbilimi ve edebiyat çalışmaları (İngiliz Dilbilimi)Mannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Politika BilimiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: İngiliz / Amerikan Dili ve EdebiyatıMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: Alman KültürüMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: TarihMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: Roma Diller ve Edebiyat (Fransızca)Mannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: Roma Diller ve Edebiyat (İtalyanca)Mannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: Roma Diller ve Edebiyat (İspanyolca)Mannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: FelsefeMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Şirketler Hukuku kombinasyonu çalışma kursuMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme MatematiğiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Kültür ve Ekonomi: Medya ve İletişim BilimiMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Roma Diller, Edebiyat ve MedyaMannheim ÜniversitesiMannheimÜniversite8 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir