Almanyada Üniversite Okumak

Kişisel Araştırma ve Deneyimlerim

Karlsruhe’de Öğrenci Olarak Yaşamak – 2023


Karlsruhe

Karlsruhe, Almanya’da “Fächerstadt” ( Yelpaze Şehir ) olarak tanınıyor. 1715 yılında Karl Wilhelm, kendisi için bir yazlık konut inşa ettirmek istemiş ve rivayete göre bir rüyasından esinlenerek yelpaze şeklinde, ortasında bir barok kale bulunan ve bugün hala şehrin merkezi olarak nitelendirilebilecek bir şehir tasarlamış. Hatta ABD eski başkanlarından Thomas Jefferson’un bu şehirden çok etkilendiği ve başkent Washington, DC’nin planı için zamanının en ünlü şehir planlamacısı Pierre L’Enfant’a, Karlsruhe’nin planını gönderdiği söyleniyor.

Şehrin planı dışında benim en sevdiğim taraflarından biri Almanya’nın en sıcak şehirlerinden olması. Baden Württemberg eyaleti genel olarak ılıman iklimi ile bilinse de Freiburg gibi Karlsruhe’nin iklimide Almanya geneline göre çok ılıman. Buna ek olarak bu bölgenin Fransa’ya çok yakın olması yemek kültürünü de etkiliyor. Almanya genelinde zayıf olan mutfak kültürü Freiburg ve Karlsruhe gibi Fransa’ya komşu şehirlerde birden bire Fransız etkisine giriyor. Buralarda Almanya genelinde göremeyeceğiniz yemekleri, sebze ve sosları tadabiliyorsunuz.

Karlsruhe %13’e varan öğrenci oranı ile Almanya’daki öğrenci şehirlerinden biri olarak sayılabilir. Şehir en çok sayısız teknik programı ile tanınır. Karlsruhe oldukça makul ölçüde bir şehir olmakla birlikte hayat öğrenci yaşamına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Üniversite hayatının yanında boş zaman aktivitesi için çok sayıda sinema, kulüp veya bara ev sahipliği yapar. Büyük şehirlere nispeten uzak olması bunda en önemli etken sanırım.

Karlsruhe şehir merkezi

Karlsruhe’de toplam 7 üniversite var. Bunların en büyüğü Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT). Şehir teknik eğitimi ile ünlü olsa da Karlsruhede her tür mühendisliğe ek olarak, sosyal bilimler ve sanat dallarında eğitim de mümkündür. Şehir daha çok iletişim teknolojisi ve bilişim alanlarında faaliyet gösteren şirketlere ev sahipliği yaptığından bilişim profesyonelleri çoğunluktadır. ( Benim ilgim de buradan geliyor zaten )

Karlsruhe’de Öğrenci Barınma Seçenekleri

Şehir, özellikle de şehir merkezi, Almanya’nın pek çok şehrinde görebileceğiniz gibi barok dönemden kalma çok sayıda eski yapı ve bir kale barındırıyor. Şehirdeki tüm üniversitelerin kampüsleri de şehir merkezine yakın konumlanmış. Çoğunluğu , şehir merkezinin doğusunda “Innenstadt-West” civarında yoğunlaşmış. O nedenle bu bölge öğrencilerin konaklama için birinci seçimi olmaktadır. Bölge kampüslere ve şehre kısa bir yürüyüş mesafesinde olmasının yanı sıra, bölge güzel eski binalar ve çok sayıda yeşil alan barındırıyor. 

Şehrin planlaması ve boyutu nedeniyle çoğu yere bisikletle hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor. Bisiklet dostu bir şehir olmakla övünen şehir, bu konuda Münster ile yarıştığı söylenebilir. ( Hatta bazıları Münster’den daha ileri olduğu iddia ediyor ) Bisikleti tercih etmezseniz otobüs ve tramvay seçenekleri de oldukça kullanışlı.

Karlsruhe’deki kiralar, Alman öğrenci şehirlerindeki kiralar söz konusu olduğunda ortalamalarda ve çoğunda olduğu gibi, şehirde makul kiralı kalacak bir yer bulmak oldukça zor. Bu sorunun uzun yıllardır devam ettiği söyleniyor. Bu nedenle, tek başınıza bir kiralık daire aramak yerine ortak bir dairede oda aramanız daha iyi bir fikir. Bunu nasıl yapacağınızla ilgili Almanya’da öğrenciler içi kalacak yer arama ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye edebilirim.

Önemli Hatırlatma!

Almanya’ya gittiğinizde karşınıza çıkacak en büyük sorun barınma olacak. Gitmeden önce halledebiliyorsanız halledin. Özel yurtların çoğu ilk kayıt için kredi kartı kabul etse de sonraki kiralar için SEPA formu isteyecektir. ( SEPA formu bizim otomatik ödeme talimatına benzer bir form ) Özel yurt dışında bulacağınız WG ya da private daireler için de sizden SEPA formu istenecek. Ancak SEPA formu için bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Yani banka hesabı açtırmalısınız. Ancak banka hesabı için de bir ikametgah adresiniz olmalı. İkametgah için de ev sahibinizden “Wohnungsgeberbestätigung” almalısınız. Yani anlayacağınız kısır döngü.

Ev kiralamak için banka hesabınız olmalı, banka hesabınız için bir eviniz olmalı. Bu nedenle kalıcı bir yer bulana kadar geçici olarak konaklayabileceğiniz ancak “Wohnungsgeberbestätigung” alabileceğiniz bir yere ihtiyacınız olabilir.

Neyse ki Almanyadaki bazı apart oteller 30 gün ve üzeri konaklamalar için size bir “Wohnungsgeberbestätigung” sağlarlar. Aşağıda Karslruhe’de uzun süre konaklayabileceğiniz ve ücretsiz iptal yapabileceğiniz bağımsız apart dairelerin booking.com linkini veriyorum. Gideceğiniz tarihler netleştiğinde ( Mümkün olduğunca erken netleştirmeye çalışın ya da net değilse bile okulunuzun açılış tarihinden 1 hafta öncesi gibi planlayın ) bu seçeneklerden birine rezervasyon yaptırın. Hemen sonrasında Karlsruhe Vatandaşlık ofisinden oraya gideceğiniz tarihten bir iki gün sonrası için ikametgah başvurusu için randevu alın ( erken davranmasanız sömestre başlarında çok yoğun olabilir ve randevular 20 güne kadar ileri tarihe sarkabilir ). İkametgah belgesini aldıktan sonra banka hesabı açtırmak için engeliniz kalmıyor. Bu konuda çok sıkıntı çeken okurlarım olduğundan hatırlatma ihtiyacı hissettim.


Buradan Karlsruhe’deki apartlara göz atabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Studierendenwerk Karlsruhe tarafından 2770 öğrenci için yurtta barınma imkanı sağlıyor. Ancak bu yurtlar tüm Alman şehirlerinde olduğu gibi fiyatlarının makul olması nedeni ile çok popülerdir ve bekleme listeleri oldukça uzundur. O nedenle erkenden başvurmalısınız ve ortalama 2 sömestre beklemeyi göze almalısınız.

Bu arada şehrin banliyölerine iyi ulaşım bağlantıları olduğundan Karlsruhe’ye sorunsuz bir şekilde gidip gelme seçeneği de vardır. Bu nedenle şehrin biraz dışında yaşamayı da düşünebilirsiniz.

Karlsruhe’de kiralık fiyatları nasıl?


Karlsruhe’de kiralık konut bulmanın zorluğundan yukarıda bahsettim. Şehir merkezinde üniversitelere yakın bölgelerde 1 oda daire bulmak epey zor. Bulabileceklerinize ise oldukça yüksek kira ödemek zorunda kalacaksınız. Şehir genelinde ortalama 30 – 40 m2 konutların ortalama kirası ( soğuk kira ) 500 Euro civarında. Merkeze yaklaştıkça bu rakam 650-750 Euro civarına çıkıyor.

Şehir merkezinden bir görüntü

Aşağıdaki haritada Karlsruhe’de kiraların yüksek olduğu bölgeleri görüyorsunuz. Renkler koyulaştıkça daha lüks konutların bulunduğu semtler ve dolayısı ile daha yüksek kiralar istendiğini bilmelisiniz. Kentin kuzeyinde “Neureut”, doğusunda “Durlach” en fazla seçeneği ve ucuz kiraları bulabileceğiniz bölgeler ancak merkeze nispeten uzaklar. “Innenstadt-West” okullara yakın konumu nedeniyle öğrenciler tarafından fazlaca tercih edildiğinden fiyatlar yüksek olsa da eğer kendi başınıza yaşamak birinci tercihiniz değilse değerlendirmeniz gereken bir seçenektir.


Karlsruhe kiralık daire fiyatları

Karlsruhe’de Özel Yurt Var mı?

Karlsruhe’de, Studentenwerk’in işlettiği yurtlar dışında pek çok özel yurt imkanı var. Bu yurtlardan bazıları öğrenci birliğinin yurtlarından pahalı olduğundan yer bulma ihtimaliniz daha fazladır. Bu özel yurtlardan bazıları dini ya da siyasi kurumlarca desteklenirler, bazıları ise ticari işletmelerdir. Sponsoru olan yurtlarda kiralar ucuzdur ancak yer bulmak sıkıntılı olacaktır. İşte size Karlsruhe’de barınabileceğiniz bazı özel yurtlar:

Konaklama olanaklarına ve bölgelere bakarken Karslruhe toplu taşıma haritası işinize yarayacaktır. Haritada kırmızı hatlar otobüs, yeşil ve mavi hatlar tramvay ve metro, turuncu olanlar banliyo tren hatlarıdır.Karlsruhe’de yaşamak pahalı mı?

Karlsruhe, Almanya geneline baktığınızda yaşam pahalılığı anlamında ortalamalarda sayılır. Öğrencilerin yaşam masraflarında en büyük kalemi kira tutarken onun ardından yemek ve eğlence giderleri gelmektedir. Öğrenciler kaliteli ve ucuz yiyeceğe erişim konusunda ayrıcalıklıdır. Öğrenci birliği Mensa’larında kabaca 4 ila 5 Euro’ya oldukça kaliteli ve doyurucu bir öğüne erişilebilir. Bunun dışında genelde öğünler ucuz fastfood restoranları ile geçiştirilecek.

Karlsruhe yaşam giderleri fiyat endeksi

Karlsruhe’de Öğrenciler Nasıl Zaman Geçiriyor?

Karlsruhe’de öğrencilerin boş zamanlarında takıldıkları, öğrenci bölgesi olarak sınıflandırılacak bir bölge yok. Genellikle öğrencileri gruplar halinde şehir merkezinde görebiliyorsunuz. Gündüzleri merkez, özellikle de Kaiserstraße yürüyüş ve alışveriş için tercih edilir. Bölge alışveriş yapılabilecek pek çok mağazanın yanısıra Sanat ve Medya Merkezi ile Doğa Tarihi Müzesi gibi birkaç müzeyi de barındırıyor. Tabi ki pek çok kafe, bar ve kulüp öğrencileri buraya çeken diğer bir unsur.

Das Fest

Şehir çok büyük olmasa da öğrenciler açısından çok seçenek sunuyor. Şehir merkezindeki eğlence mekanlarına ek olarak kale çevresindeki parkta mangal yapmak, yürüyüş ve spor da öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen aktiviteler. Öğrenciler tarafından düzenlenen ve KIT kampüsünde gerçekleşen Unifest ile “Das Fest” müzik festivali her zaman çok sayıda ziyaretçi çekiyormuş. 

Sayılarla Karlsruhe

Şehir Nüfusu  308.436
Öğrenci Sayısı39.324
Öğrenci / bölge sakinleri oranı% 12,7
Studierendenwerk tarafından sağlanan yatak sayısı2.775 
Studierendenwerk tarafından sağlanan konaklama için kiralar164-382  €
Kaynak – CHE Ranking

Karlsruhe’de Okuyabileceğiniz Lisans Programlarının Listesi


Bölüm AdıOkulŞehirOkul TipiSüreDilBaşvuru KısıtBaşvuru DönemiÖğrenim Ücreti
Mekatronik - Genel MekatronikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Horb, Mannheim, Mosbach, StuttgartÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kağıt Teknolojisi - Kağıt ÜretimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Güvenlik Mühendisliği - İş GüvenliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
girişimcilikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - TicaretBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHeidenheim, Karlsruhe, Mosbach, Lörrach, MannÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - SanayiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiLörrach, Stuttgart, Karlsruhe, Ravensburg, HeÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - SigortaBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Karlsruhe, Heidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Hekim AsistanıBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Sağlık ve Hemşirelik BilimleriBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Karlsruhe, Heidenheim, MannheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - OtomasyonBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Mannheim, Mosbach, Horb, Stuttgart, L&oÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği - Haberleşme MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Karlsruhe, FriedrichshafenÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri - Tıp BilişimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği - Tasarım ve GeliştirmeBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHeidenheim, Mosbach, Karlsruhe, Horb, Stuttgart, MÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği - Üretim MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiStuttgart, Heidenheim, Friedrichshafen, Karlsruhe,Üniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Muhasebe, Vergi, Ticaret Hukuku - Vergilendirme ve DenetimBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiMannheim, Karlsruhe, Villingen-Schwenningen, StuttÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Güvenlik Mühendisliği - Radyasyondan KorunmaBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Güvenlik Mühendisliği - Çevre Mühendisliği:Baden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Satış ve  DanışmanlıkBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiLörrach, Mannheim, Stuttgart, KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme Enformatiği - Yazılım MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Mannheim, HeilbronnÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı Ebelik - EbelikBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, HeidenheimÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kağıt Teknolojisi - Ambalaj ÜretimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Endüstri Mühendisliği - Genel Endüstri MühendisliğiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiHorb, Mosbach, Karlsruhe, Heidenheim, Bad MergenthÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme - Alman-Fransız YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiKarlsruhe, Friedrichshafen, Horb, Stuttgart, MosbaÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İşletme - Dijital İşletme YönetimiBaden-Wuerttemberg Eyalet ÜniversitesiLörrach, Karlsruhe, Heidenheim, Mannheim, VilÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Spor-Sağlık-Boş Zaman EğitimiKarlsruhe Eğitim BilimleriKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Çocukluk eğitimiKarlsruhe Eğitim BilimleriKarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MimarlıkKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İnşaat mühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kimya mühendisliği / proses mühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Sanat TarihiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Alman KültürüKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
MatematikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
EğitimKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Spor BilimiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Makine Mühendisliği (Uluslararası)Karlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreİngilizceSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Elektrik mühendisliği ve bilgi mühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Uygulamalı YerbilimleriKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BiyolojiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Teknik EkonomiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeodezik ve jeoinformatikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
JeoekolojiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
JeofizikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
MeteorolojiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
FizikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Kimyasal BiyolojiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Mühendislik EğitimiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
BiyomühendislikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Gıda KimyasıKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Malzeme Bilimi ve MühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine MühendisliğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik ve Bilgi TeknolojisiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilim - Medya - İletişimKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İşletme / endüstriyel matematikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Teknolojik matematikKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Avrupa Kültürü ve Fikirler Tarihi (EUKLID)Karlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme EnformatiğiKarlsruhe Institute of Technology (KIT)KarlsruheÜniversite6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İletişim ve Medya YönetimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Araç teknolojisiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
MekatronikKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Yönetim, uluslararasıKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Endüstri MühendisliğiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi8 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Makine MühendisliğiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar BilimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
İşletme bilgi işlemKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Elektrik, Elektronik ve Bilgi MühendisliğiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Şantiye Yönetimi ve Bina YönetimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
MimarlıkKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi6 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İnşaat mühendisliğiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Coğrafi bilgi yönetimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Çevre İnşaat Mühendisliği)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Medya BilişimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Trafik sistemi yönetimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Jeodezi ve NavigasyonKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
İnşaat Mühendisliği (üç uluslu)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Uluslararası BT işiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimYaz ve Kış Dönemi
Veri bilimiKarlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaSınırlı Başvuru /SeçimSadece Kış Dönemi
Bilgisayar Bilimleri (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilişimi (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Makine mühendisliği (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Mekatronik (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Araç teknolojisi (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İnşaat yönetimi ve inşaat (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
Elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisi (StudiumPLUS)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi9 sömestreAlmancaKısıtlama YokSadece Kış Dönemi
İşletme bilişimi (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Bilgisayar bilimi (derinlemesine uygulamalı çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreDancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Mekatronik (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Makine mühendisliği (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Araç teknolojisi (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
Elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisi (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi
İnşaat yönetimi ve inşaat operasyonları (derinlemesine uygulama ile çalışmalar)Karlsruhe Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiKarlsruheUygulamalı Bilimler Üniversitesi7 sömestreAlmancaKısıtlama YokYaz ve Kış Dönemi

Tablonun geniş hali için tıklayınız.

Geri bildirimleriniz benim için çok önemli her türlü sorunuz için bana recep[at]recepdayi.com.tr mail adresinden, sosyal medya hesaplarımdan ya da aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

*Sitede konu ile alakasız reklamlar yayınlanmasını önlemek amacı ile reklam almak yerine güvenilir kurumsal firmalar ile ortaklık anlaşmalarına gidiyorum. Site üzerinden ulaşacağınız bu kurumsal hizmetler için herhangi bir ek yükümlülüğünüz ya da ödemeniz olmayacaktır.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşın.

2 thoughts on “Karlsruhe’de Öğrenci Olarak Yaşamak – 2023

  1. Her zamanki gibi muhteşem içerikler. Çok faydalanıyoruz.
    Recep bey çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir